Už jsem viděl spoustu možných zápisů e-mailových adres na www stránkách z důvodu ochrany proti robotům, kteří je schraňují pro spamery. Asi nejběžnější způsoby ochrany je napsat e-mailovou adresu v následujících formách: nekdo(at)nejakadomena.cz (nejčastěji používané) nebo n e k d o @ n e j a k a d o m e n a . c z(odstrante mezery) třeba na Lezcovi, ilblog(zavináč)seznam.cz na blogu Iva Lukačoviče nebo sales(a)norskeskog.com na stránkách firmy Norske Skog s výborným návodem pro uživatele webu: To prevent spam, the e-mail addresses are not automatically clickable. Copy the address to your e-mail system and replace the (a) with an @.
Nejpěkněji to má udělané Právnická fakulta Univerzity Palackého, kde robot si vezme adresu kopp(at)listserv.upol.cz (pokud neumí dešifrovat), ale vám je po kliknutí e-mailová adresa „dešifrována“ na správný tvar.
Co jsem viděl poprvé je způsob zápisu na stránce s kontakty Archivu Akademie věd České republiky. Zápis s dvěma tečkami místo zavináče je opravdu výjimečný např. nekdo..nejakadomena.cz a ještě k tomu je klikatelný. Ale bez komentáře co s touto adresou udělat, aby byla použitelná, tak jak to dělají jiné servery nebo bez výše použitého „dešifrování“. Tak nevím, jestli ještě teď někdo náhodou nezapomene tuto „adresu“ opravit, tak aby e-mail někam došel.
Máte ještě „lepší příklady“, jak by se to dělat asi nemělo? Nebo jste někde viděli ještě jiné zajímavé způsoby prezentace e-mailových adres na www stránkách, tak aby je nemohli sesbírat roboti spamerů?
Řeším to tak, že do stránek vkládám adresu "mail (zavinac) domena (tecka) cz", kterou pak JavaScriptem nahradím v okamžiku nahrání stránky. Takže se uživateli i zobrazuje správně, může jí kopírovat atd. A "(zavinac)" a "(tecka)" je protirobotová ochrana i do budoucnosti, protože "(at)" a "(dot)" budou brzy roboty umět nahrazovat také, než se naučí česky, bude jim to chvíli trvat :-)
Myslím si, že nejdůležitější jsou filtry přímo na emailovém serveru, protože řešení je vždycky na úkor uživatele a mnohokrát jsem se setkal s tím, že uživatel nevěděl, co (at) znamená. Proto jsem obecně spíše pro klasický zápis emailové adresy bez jakékoliv ochrany, stejně se robot k emailové adrese vždy nějak dostane. Nejdůležitější je to, aby spamm nebyl doručen mezi normální zprávy. Osobně uvádím svůj email všude a zatím jsem se nesetkal s "tisíci" spammy denně, vše je odfiltrováno na serveru.
Ja pouzivam Razor (http://razor.sourceforge.net/). Emaily nijak "nesifruji" protoze nechci otravovat lidi a chci aby mi i prosty lid psal. Ale na kde to jde umistnuji (vetsinou do paticky) email splasky@mojedomena.cz. A co tam prijde je predano programu razor-report, protoze to je jenom od robota. Pro uplne .... k tomu davam vysvetleni at tam nepisou nebo budou oznaceni jako spammer.
Takze at si roboti sbiraji adresy at na ne pisou, aspon se hezky sami oznaci a ja budu mit mene prace s rucni filtraci spamu.
Nejsou špatné ani varianty:
Email: iii((@))yyy.cz - odstrante zavorky pred odeslanim zpravy!
nebo:
žolíček@smršť.cž - odstraňte diakritiku před odesláním zprávy [tato varianta má sice tu výhodu, že většina spamerských robotů neumí česky, ale také tu nevýhodu, že je nepoužitelná pro ty příjemce, kteří nemají diakritiku nainstalovanou]...
Také se to dá řešit pomocí javascriptu - ve zdrojovém kódu stránek, tak není vůbec emailová adresa zapsána a přesto lze na ní kliknout a poslat mail (toto řešení uživatele internetu nikterak neomezuje, oproti některým výše uvedeným možnostem). Jak to vypadá v praxi si můžete prohlédnout na mém webu http://www.kocman.info dole v patičce stránky.
Skřítek se věnuje obchodu v IT společnosti, která vyvíjí SaaS řešení v oblasti bezpečnosti. Ve volném čase miluje pohyb na vzduchu a lezení či horolezení.
Přečteno 36 551×
Přečteno 29 770×
Přečteno 20 514×
Přečteno 16 637×
Přečteno 14 122×