Za humny ve Švýcarsku se teď hodně mluví o VDSL, z jednoho prostého důvodu. Tamější postmonopolista Swisscom se rozhodl do konce roku umožnit polovině domácností internetové připojení na bázi VDSL. Pro začátek se mluví o 15Mbit/s download a to za stejných podmínek a za stejné ceny jako nabízí ADSL v současnosti. Situace ADSL ve Švýcarsku se dá vcelku hezky porovnat se situací v ČR, v obou zemích nabízí ADSL především jedna postmonopolní firma a ostatní už fungují vlastně jenom jako přeprodejci. V současnosti nabízí Swisscom v základní ADSL nabídce 3500/300 kbit/s za 40 SFr včetně DPH, tedy bratru za nějakých 690 korun měšíčně bez agregace a bez limitů. A koncem roku to bude 15 Mbit/s download za stejnou cenu a za stejných podmínek (o jiné kupní síle švýcarských domácností radši snad ani nebudu mluvit). Ostatně soudím, že lepší práci odvádí hlavně regulátor. Milé ó-dvě, nechceš se nechat inspirovat?
Tak předně to není 3500/300 Mbit/s ale Kb/s
A krom toho, dnes si můžeš na http://dsl.wia.cz koupit 3 Mb/s za 350 Kč, za 550 Kč potom buď zcela neomezený 2 Mb/s nebo 4 Mb/s s 20 GB v ceně (což stačí fakticky každému). Takže já bych v tom zas takový rozdíl neviděl (kupní sílu nepočítej, veškeré související náklady se také nepočítají podle kupní síly, zkus jít za dodavatelem DSLAMu, že to chceš 2× levněji než ve Švýcarsku). Maximum je u nás zatím 8 Mb/s (resp. na pár místech 10 Mb/s), v ceně 1150 Kč (na zmíněném http://dsl.wia.cz), časem se určitě bude opět zrychlovat, pravděpodobně příští rok. Ovšem ADSL2+ nám vystačí ještě dlouho, maximum je 24 Mb/s downstream.
Problém je s dostupností - ten 8 Mbit je dostupný jen asi kilometr od ústředny, podobně je na tom to švýcarské VDSL, takže je celkem irelevantní co je za maximum v ceníku, když to nelze koupit.
[1] Díky za upozornění na chybu, už jsem to opravil. S tou kupní silou máš, ale pravdu jen částečně, zkus se zeptat českého technika jestli si vydělá totéž co jeho švýcarský kolega :-). U HW souhlasím, když jde ale o lidskou práci, služby a pronájmy, tak rozhodně ne. K té poslední větě v tvém komentáři: one je to přesně naopak. Nejdená se o maximální, ale o minimální resp. základní nabídku - tj. tam kde je VDSL (do konce roku 50% domácností) dostupné, bude základní nabídka 15 Mbit/s všude jinde pak současná základní ADSL nabídka tj. 3500/300 kbit/s - oboje pak za stejnou cenu 40 SFr včetně DPH a za stejných podmínek (tj. bez agregace a limitů). Takže to je základ, nikoliv maximum. Já v tom rozdíl proti tomu co panuje v ČR vidím, dost značný.
[1] Tomu se říká skvělá manipulace. Ono to není za 350Kč/3Mbs/, ale za 416Kč + telefonní linka 297,50 = 713,50Kč. Což je více než dvojnásobek. Nebo snad znáš způsob, jakým se domácnost může vyhnout placení DPH?
Navíc s 3500/300 bez limitu a agregace v článku zmiňovaným se dá srovnat jen něco mezi WIA ADSL Internet 4096/256 kb/s s 20GB limitem za 654,5 až WIA ADSL Internet NONSTOP 4096/512 kb/s za 1011,5Kč (ať jsme někde napůl, dejme 833Kč). PLUS DVOULETÝ ZÁVAZEK. Plus poplatek za linku 297,50 a jsme na 1130,50Kč oproti švýcarským 690Kč.
Opravdu nechutné, jak někdo dokáže srovnávat jablka s hruškami. I když - prachy nesmrdí, tak co si trochu nezkreslit, co?
[3] Co se tyce ceny prace, tak to takovy rozdil neni, ono te prace kolem ADSL zas tak moc neni. Zasadni je cena penez, tedy urokove miry. Ty jsou ve Svycarsku nizsi, ale ne o moc. Leasing technologie je nejakych 7%. Naklady na pronajmy budou stejne, to jsou bezne komercni najmy a ty jsou v praze vyssi nez ve vetsine svycarskych mest. Co se tyce sluzeb, tak cisco uctuje ceny sluzeb na celem svete stejne.
Drahe to mame mimo jine proto, ze je u nas ADSL malo. Mame tu nejakych 3.5 mio domacnosti a jen 400k ADSL pripojek, to je proste totalni propadak, jinde maji dneska uz 80% domacnosti s inetem. Pritom marginalni naklady na ADSL prudce klesaji, takze ziskat dalsiho zakaznika je skoro cisty zisk a zadne naklady.
[6] Dobré argumenty, jenže já bych z nich vyvodil trochu jiné závěry. Především opět co se týká lidské práce, věřím tomu, že okolo ADSL je ve skutečnosti práce velmi mnoho, jedna věc je zprovoznit infrastrukturu a druhá ji udržet v chodu (fyzicky i obchodně), takže do nákladů do ADSL se nakonec samozřejmě musí promítnout i zákaznická podpora, marketing, cena za projekty integrace back-officu, provisioning ADSL zákazníků a mnohé další. Cena veškeré téhle práce je v ČR nezanedbatelně levnější než ve Švýcarsku. Fixní jednorázové náklady budou asi velmi podobné, což ostatně dokládáš velmi dobře.
Mně honba za neustálým navyšováním rychlosti internetu přejde naprosto nesmyslná. Copak takové rychlosti se dají využít na něco jiného než na stahování filmů? Já nejsem žádný "stahovač", a tak při práci vůbec nepociťuji žádný rozdíl mezi linkou 2 Mbit/s v práci a 250 kbit/s doma. Jediné, co je podstatné, aby připojení nemělo výpadky.
Hele ale ten internet stojí 49 chf, což je při tvým kurzu 845 korun, žádných 690 tak nemystifikuj :P A stejnak by mě zajímal tvůj zdroj...
http://www.swisscom-fixnet.ch/fx/privatkunden/internet/internetzugang/bluewin_adsl/index.htm
[10] & [11] Zdar. Mám to od bývalého kolegy, který ve Swisscomu ještě pořád pracuje. Pro mě už to není nějaký ten pátek pravda :-). Ten kurz není "můj", ale z oandy (http://www.oanda.com/convert/classic) - frank je za necelých 17.20.
No o kurz se neopíram... jen že v článku máš 40chf což je oproti 49 podstatný rozdíl, druhá věc jedinou informaci co jsem o tom 15mbitu našel je právě těch 89chf za což tady pořídíš řekněme teoretické maximum adsl.
Jinak pokud je tu je penetrace adsl v domácnosti jaká je, přičemž nejčastějším tarifem je imho sockatarif na kterým ve švýcarsku rozhodně vydělávájí víc než u nás, je jasné že investice do technologií bude větší.
Přečteno 7 704×
Přečteno 5 860×
Přečteno 5 778×
Přečteno 5 700×
Přečteno 5 661×