Byvalo kdysi zvykem stezovat si na Husova nabodenicka, se kterymi si Internet nevi rady. V e-mailech se psalo se bez hacku a carek, na webu sice s nimi, ale rovnou v tolika znakových sadách, aby si každý mohl vybrat. Pokrok se však prakticky nedá zastavit, proto se dnes s příliš žluťoučkým koněm setkáme jen na nostalgických webech či tam, kde ho zapomněli odstranit. A e-maily v ASCII už prosazuje jen pár skalních příznivců starších verzí poštovních klientů.
Přeci jen však jedna oblast zůstává diakritikou nedotčena – česká doménová jména. Přestože řešení existuje a jmenuje se IDN (více informací: [1], [2], [3]), v doméně .CZ jej zatím nelze použít. Její správce, CZ.NIC, si nedávno nechal vypracovat již druhou vlnu výzkumu, jaký názor na případné zavedení IDN má relevantní část veřejnosti. Osloven byl mj. vzorek 432 společností, které v .cz drží nějakou doménu. Výsledky jsou poměrně jednoznačné: 80 % je proti nasazení IDN. Poprvé se výzkum konal v roce 2004, tehdy bylo proti 76 %. Jak se zdá, háčky a čárky v doménách nebudou. A to vzdor tomu, že mezi „běžnými“ uživateli Internetu ukázal výzkum podstatně menší odpor: proti je 55 %.
Když byly informace o průzkumu zveřejněny, objevily se na Lupě dva protichůdné názory, které mne přiměly, abych zas po nějakém čase oprášil svůj občasník. Posuďte sami:
Martin, 23. 11. 19:43, Paternalismus CZ NIC?
Může mi někdo vysvětlit, jak může NIC argumentovat poměrem subjektů, kteří si internacionalizovanou doménu nechtějí objednat?! „76 procent společností a 55 procent jednotlivců nemělo o IDN zájem.“ Nejen, že ta čísla podle mě jsou spíše argumentem PRO zavedení (24% společností a 45% jednotlivců mají z fleku zájem, po zavedení by se jejich počet jistě zvýšil), ale hlavně: Dělal někdo podobný průzkum a ptal se, kolik společností a lidí si vůbec nějakou doménu chce zaregistrovat?! Porovnal někdo tato čísla? Ať už větu „Tato možnost je veřejností trvale odmítána.“ formuloval někdo z NICu nebo Jan Ambrož, koncentrovanější alibismus lze těžko najít.
Alex, 27. 11. 10:05, Re: Uzivatele jsou tupe ovce, nechapu proc je vubec zahrnovali do ankety …
Nechapete proc byl nazor uzivatelu zahrnut take ? Vzdyt je to celkem proste. Ta informace je tu predevsim proto aby pohnula s nazorem tech, na kterych opravdu zalezi – tj. te prvni skupiny provozovatelu web sluzeb. Uvazte jak by se zmenil jejich pohled na oháčkované domény, kdyby po nich uživatelé vyjádřili 99%tní touhu :-). To se bohuzel pro czNIC nestalo – ale kdyby, ano znamenalo by to ze uz pristi anketa by mohla ukazat ze rady podnikatelu kteri maji v planu rozsirit sve portfolio sluzeb o takové klenoty jako je séznám.čž ( :-) ) je už poměrně velký a mohou to spustit. Pro czNIC by to byla velmi dobrá zpráva, porotože by to vyvolalo vlnu nových registrací a čerstvý příval pěněz do jejich pokladničky – a to je to oč tu běží, to je ostatně také důvod proč se k této myšlence czNIC neustále vrací a doufá, že snad jednou …
Dlouho jsem přemýšlel, jestli se k tomu přiznávat, ale nakonec jsem si řekl, že jednou to odhalení přijít musí. Snad to nebude znít domýšlivě, ale: Martine, jestli je někdo, kdo může za to, že už dávno háčky a čárky v doménách nemáme, tak jsem to asi já. V roce 2004, ještě za minulého představenstva, už byly v CZ.NICu přípravy v plném proudu. Dokonce byl zorganizován technický seminář pro členy a registrátory, aby se domluvilo, jak to nejlépe spustit. Dobře si pamatuju jeho průběh, přestože jsem většině toho, co se tam řešilo, vůbec nerozuměl. Po dvou hodinách diskuse, když už se téma pomalu vyčerpalo, jsem se coby úplný nováček mezi členy konečně odvážil přihlásit: „Promiňte, že se ptám, ale proč to vlastně CZ.NIC hodlá zavádět? Je tu vůbec někdo, komu se ta myšlenka líbí? A chtějí to uživatelé?“
Nastala trapná chvilka ticha. A pak se ukázalo, že představa domén s háčky a čárkami je všem přítomným (technikům) vlastně z duše protivná, ale jednak je to všude ve světě trend, jednak to „lidi chtěj“, tak se holt nedá nic dělat. Nesměle jsem navrhnul, že by se snad bylo dobré těch lidí napřed zeptat. A tak vznikl první průzkum a 76% nesouhlas tuhle myšlenku odložil k ledu.
Od té doby došlo v CZ.NICu i v jeho představenstvu k výrazným změnám, proto jsem měl možnost letošní průzkum sledovat o něco víc zblízka. Vím také, co CZ.NIC vedlo k tomu, aby ho zorganizoval. Nebyla to snaha zlomit opakovanými průzkumy odpor veřejnosti a napakovat se na nových doménách. Ve skutečnosti jsme už při prvním průzkumu slíbili, že se k IDN budeme čas od času vracet, abychom zjistili, zda je obecné mínění stále stejné. Přestože mám pocit, že ve vedení CZ.NICu převládá negativní názor, nejsme tam od toho, abychom ho prosazovali za každou cenu, i proti vůli držitelů domén.
Můžete to brát jako nepřípustný paternalismus, se kterým šlapeme po štěstí 24 % firem, které mají o domény s diakritikou zájem. Problém je ale v tom, že tady nejde jen o svobodu volby. Zavedení IDN by ve skutečnosti donutilo k registracím i zbývajících 76 %, tedy alespoň v tom případě, že mají tu smůlu a jejich jméno, označení či produkt háčky a čárky obsahuje. Když budu mluvit sám za sebe, s lupa.cz máme docela štěstí. Ale už v případě mesec.cz by nám asi nestačilo zaregistrovat jen měšec.cz, ale kvůli prevenci proti spekulantům bychom si asi museli pořídit i mešec.cz a měsec.cz, možná i měšěc.cz a mešěc.cz. Pět nových registrací, jen to švihne, a to nemluvím o slunečnici.cz či dobrýweb.cz. Řada jiných společností by asi takhle předvídavá nebyla – a o to víc spekulantů a následných právních sporů by se objevilo.
Jako aktivního činitele CZ.NICu mne asi do výzkumu nezařadí, ale kdyby ano, moje odpověď je jasná. A i když je dobře, že se CZ.NIC čas od času zeptá komunity, co si o tom myslí, pevně věřím, že k zavedení IDN u nás jen tak nedojde.
UPDATE 29. listopadu: Tématu se na svém blogu věnuje také Michal Krsek, nynější člen představenstva CZ.NICu a pamětník mnou zmiňovaného technického semináře. Potvrzuje moji tehdejší opovážlivost, navazující diskusi si však pamatuje jinak – odpor k zavedení IDN prý zdaleka nebyl tak jednoznačný. Nehádám se, paměť už mi tak moc neslouží. :-)
Jediný smysluplný způsob použití domén s háčky a čárky je ten, že by tyto domény odkazovaly na své bezháčkové varianty bez nutnosti registrace takové domény. Takové domény by se daly lépe používat při marketingu.
Ostatní varianty by jen přinesly potíže jak pro majitele webů tak pro uživatele. Uživatelé by nevěděli, jakou variantu mají použít (už teď musí u víceslovných domén řešit, jestli jsou slova oddělena pomlčkou), majitelé webů by museli registrovat (a platit) minimálně dvě varianty domény, phishing by zažil veliký boom... Je to prostě nesmysl.
Me by asi hlavne zajimalo, jaky prinos maji domeny s diakritikou - at uz pro navstevniky, nebo pro firmy. Prijde mi, ze jediny, kdo z toho bude profitovat jsou spekulanti a prodejci domen. Vsichni ostatni s tim budou mit jen a jen problemy. A predstavte si ten trapas az ceska firma posle nekomu do zahranici odkaz na svuj web (napsany na papire) a dotycny v zahranici odpovi: sorry, ale takove znaky na klavesnici fakt nemam :)
ad [1] A jak pak chcete rozsuzovat spory mezi firmami Poraď.cz a Pořád.cz, nebo jak se bude hádat o doménu pánové Vacek a Váček?
Osobně jsem přesvědčen, že registrovat domény s diakritikou je nesmysl (spory, nutnost registrovat mraky variant, nepoužitelnost v zahraničí, spekulanti, otevřený prostor pro phishing atd.)... Ale velký smysl by naopak mělo obecné zavedení podpory pro standardizovaný převod domén s národními znaky do latinské transkripce. Tedy aby kdokoli mohl napsat měšec.cz a přesměrovalo ho to spolehlivě na mesec.cz, dtto pro azbuku, čínštinu a jakékoli další jazyky - každý jazyk má oficiální transkripci do latinky/ASCII, takže by tomu nic nemuselo bránit.
To by smysl mělo, a velmi významný - registrovat domény s ne-ascii znaky "an sich" ale nikoli. To by udělalo leda víc paseky než užitku.
Co brání tomu, aby se zavedlo opatření, že doménu s háčky a čárky může registrovat pouze majitel bezháčkočárkované domény?
Když byly informace o průzkumu zveřejněny, objevily se na Lupě dva protichůdné názory, které mne přiměly, abych zas po nějakém čase oprášil svůj občasník. Posuďte sami:history
Definition of 'Mutual Fund'
nevynutitelnost. nebo si naivně myslíte že vymyšlené zákony jsou něco objektivně dobrého a správného? jelikož sem může napsat kdokoli sotva schoný mluvit česky, asi nemůžu čekat že moc lidí bude schopno rozumět WhatOnEarthIsHappening.com nebo FreeDomainRadio.com
Třeba spor majitele firmy Holínky CZ, kterému ji vyfouk majitel firmy pracující v dřevozpracujícím průmyslu Holinky Česká republika :-D
A ještě co souvisí s předcházejícím a leží mě už nějakej ten rok na srdci. Verze s interpunkcí by mohla být jako taková "doplňková služba" k doméně - tedy např. máme registrovanou doménu example.cz a platím za ní cca 700,- Kč/rok. Doménu exámple.cz bych si mohl registrovat pouze já a to za poplatek třeba 50,- Kč/rok...
[2] Přínos to má takový, že spoustu BFU prostě chce zadávat domény s interpunkcí (a často je zadá a zpětně opravuje). Vytvořil se tady jakýsi standard z omezení. Pokud již toto omezení dokážeme odstranit, proč se podle něj omezujeme.
Co se týče spekulantů - viz výše. Ale netvrdím, že to je třeba nerealizovatelné - to bych se rád zeptal těch, co domény obsluhují...
[3]: potom by stacilo zavest jen "odhackovani" domenovych jmen treba na DNS serverech. Delo by se tak automaticky a byl by pokoj. Dokonce by to v podstate mohl rovnou delat browser. Tohle reseni se mi pred lety libilo nejvic. Bohuzel, v nekterych jinych zemich uz lokalni znakove sady funguji, takze to nenavratne padlo.
[9] Problém je, že pokud by některé domény měly své háčkové varianty a některé ne, uživatelé by si museli pamatovat, jestli daná doména má háčkovou nebo neháčkovou variantu.
Jak jsem již psal (a nejen já), jediné rozumné řešení je povolit psát háčky a čárky pro kteroukoliv doménu s tím, že server si to sám přeloží na bezháčkovou variantu. A spokojeni budou všichni (až na NIC CZ, kterým to nepřinese žádný peníze)
Prostě je to blbost, někteří lidi mají strach napsat adresu velkými písmeny -> natož tak s háčky a čárkami.
Myslím že by nebylo špatné na nějakou dobu zavést háčko-čárkované varianty známých domén a sledovat u nich návštěvnost.
Tato možnost by se ale měla udržet alespoň trochu utajená, aby šlo opravdu o to, kolik uživatelů zadává doménu s diakritikou. Problém je v tom že tajit to nebude lehké.
ad [12] > A jak by mohl někdo používat utajené domény, o kterých by nikdo nevěděl, že fungujou? Dnes i mírně poučený BFU ví, že něco jako "měšec.cz" nefunguje, že do browseru musí psát "mesec.cz" bez háčků a bez čárek. A zcela totální BFU píšou domény do políčka vyhledavače a klikají na první výsledek. Čili byste se dozvěděl, že používání těch utajených testovaných domén se pohybuje kolem nuly. K čemu by vám to bylo.
Ad [16]: mezi diakritikou v e-mailech (tělo a vybrané položky hlavičky) a v doménových jménech je podstatný rozdíl. Doménové jméno není text, je to identifikátor. Stejně tak se nepoužívá diakritika v identifikátorech v programovacích jazycích (i když to některé umožňují), protože by to přinášelo víc škody než užitku.
Ač tu byla doba, kdy neexistovaly jiné názvy osuborů než 8 znaků jména 3 znaky přípony s těmi všemi samozřejmými omezeními, a dnes si soubory někteří pojmenovávají ve stylu "Urgentní dopis panu Novákovi, který nám ještě nezaplatil - verze 2) - odesláno 5.5.2006.doc", moc moc doufám, že domény zůstanou jak jsou. I když tam jde jen o diakritiku. Myslete na lidi (zákazníky), myslete na majitele současných bezháčkových domén. Neumím si představit, že něco bude bez a něco s diakritikou. Tenhle krok mi přijde přínosný jen pro spekulanty, kteří si hromadně zaregistrují vaši doménu s diakritikou, a pokud jipředraženou neprodají vám, získá ji od nich vaše konkurence. Toto raději ne...
Normální BFU čte Blesk.cz tak, že zadá na Seznam.cz hledání Blesk.cz a klikne na první výsledek. A s ohledem na tyto BFU a maximální jednoduchost pro ně je jediná schůdná možnost zbavení názvu domény diakritiky na DSN serveru, takže hulan.cz a hulán.cz budou odkazovat *vždy* na stejnou IP adresu.
Udělat cokoliv ještě složitější, než je to dnes, je prostě neprůchozí. Nehledě na to, že by se vyrojilo hejno příživníků a spekulantů, SEO "optimalizátorů", a dalších hovádek, kteří by se na tom snažili přiživit.
No, a protože by ěščř.cz odkazovalo vždy na escr.cz, tak se nám uvedené stává de-facto zbytečným, CZ.NIC by to rozhodně neměl implementovat, a naopak tvůrci browserů mohou podobnou funkci zapracovat pro *.cz adresy do jejich prohlížečů již dnes :-)
[21] do browserů se to zabudovat nedá, protože ěščř.cz může být také server v lokální síti. Takže to stojí na DNS.
[8] Řešení, co navrhuje HejTi [3], je v podstatě totéž, co se mi tak zdálo nejrozumnější v době prvního kola "zavádění" diakritiky do českých doménových jmen. Podstatné je to, že doménu s diakritikou si může registrovat jen majitel téže domény bez diakritiky, tedy žádné spory mezi "Poraď.cz" a "Pořád.cz" nemohou nastat.
V podstatě by se diakritické varianty chovali podobně jako subdomény, stejně tak i cena jejich zřízení by byla podobná.
Jak uz zde nekolikrat zaznelo, BFU pise adresu do vyhledavaciho policka Seznamu. Takze by nebylo od veci zeptat se Seznamu, kolikrat tam nekdo napise "mesec.cz" a kolikrat "měšec.cz". I kdyz Seznam pouziva naseptavac, takze ta cisla budou trochu zkreslena, ale treba by neo prozradila.
Ad [19] Lepsi nazev souboru, koluje to v nejakem mailu:
"Zásady koordinace následné finanční kontroly, vykonávané podle 11 a 12 zákona č. 502. Z. z. o finanční kontrole a vnitřím auditě o změně a doplnění některých zákonů, upravují účel a cíl koordinace následné finanční kontroly, obsah a postup při koordinaci následné finanční kontroly a organizování a příprava koordinačních porad.DOC"
Kdyby s právem užívat example.cz vzniklo právo užívat i xn--xmpl-5na5c3v.cz (apod.), to by také nebylo špatné. I když zdánlivě jen z uživatelského hlediska.
Pak by to bylo tak, jak říká dgx ([24]), varianty by se zřizovali podobně jako subdomény - záleželo by jenom na ochotě hostingu (a na ochotě webaře platit neochotný hosting).
Mimochodem, naskýtá se otázka, proč zmínění SEO "optimalizátoři" nepoužívají diakritiku v subdoménách (tam jim nic nebrání)?
[25] To by bylo problémů... Patří äö.cz majiteli ao.cz nebo aeoe.cz?
[24] Uz to tady nekdo rikal, ale zopakuji to. Kdyz si jakoukoliv domenu s diakritikou bude muze zaregistrovat pouze nekdo, kdo ma prislusnou domenu bez diakritiky, tak to v podstate cele ztraci smysl. Protoze vsechny mozne kombinace muzou stejne patrit jenom tomu jednomu, ktery uz ma i domenu bez diakritiky. To se da zaridit tak, ze DNS server, pri pozadavku na domenu s diakritikou, tu diakritiku proste zahodi a nemusi nikdo nic registrovat.
Pořád se řeší, co by se stalo okamžitě po zavedení IDN. A je celkem logické, že každá změny přináší problémy. Jenže texty bez diakritiky jsou pro češtinu něco nenormálního. A bohužel od pouze ASCII domén k doménám s háčky a čárkami není jiná cesta, než že se IDN někdy zavede.
Dříve se (skoro) všechny české texty na počítačích psaly bez diakritiky. To se postupem času změnilo. Názvy souborů se také dříve psaly bez diakritiky - a to ještě většinou v konvenci 8.3. To se mění. A není důvod, proč by tomu u domén mělo být jinak. Je to pouze odstranění technického omezení a posun k normálnímu stavu.
Problémy s vícenásobnou registrací domén jsou taky pouze přechodné. Pokud se IDN zavede, za pár let nebude nutné mít zaregistrovanou doménu mesec.cz nebo slunecnice.cz. Budete mít pouze jednu doménu – měšec.cz resp. slunečnice.cz. Nikoho přece nenapadne jen tak odstraňovat ze slova diakritiku a použít jej jako doménu.
Vím, že mohou nastat problémy se zadáváním domén třeba z počítačů v zahraničí – jenže aspoň vznikne tlak na to, aby ty počítače byly správně nastavené a umožnily uživatelům používat rozložení klávesnice pro jazyk, jaký používají.
Snad ještě pořád je tu technika od toho, aby sloužila lidem, ne lidi pro to, aby se přizpůsobovali technice.
Jinak dělat průzkum o nových doménách mezi současnými držiteli domén je fakt mimo. Pro současné držitele domén je z krátkodobého hlediska zavedení IDN opravdu mínus. Ale co třeba ti, kteří si doménu nezaregistrovali proto, že chtějí jedině doménu s diakritikou (protože doména bez diakritiky by nepřípustně zkomolila její název)? Ti se do průzkumu nedostanou. A co ti, kteří si kvůli chybějící diakritice museli zaregistrovat jinou doménu? Ti už přece do jiné domény investovali a IDL pro ně nemá žádný přínos maximálně náklady s pořízením oháčkované varianty domény). Je to jako ptát se lidí, kteří právě odcházejí z pekařství s nákupem, jestli si teď nechtějí koupit nějaké pečivo, a pak z toho usuzovat, že lidé vlastně pečivo vůbec nechtějí.
Průzkum by měl nějakou vypovídací hodnotu jedině v případě, že by byl dělán mezi lidmi, kteří teprve uvažují o registraci domény, případně mezi těmi, kteří teprve vymýšlejí názvy projektů (a už v této fázi přihlížejí k tomu, že domény jsou zatím bez háčků a čárek).
[33] Jenže texty bez diakritiky jsou pro češtinu něco nenormálního.
Jenže texty s českou diakritikou jsou nenormální pro celý zbytek světa.
[33] Budete mít pouze jednu doménu – měšec.cz resp. slunečnice.cz
Nebudete, budete mít furt dvě, protože xn--... nikdo nikam psát nebude.
[33] Vím, že mohou nastat problémy se zadáváním domén třeba z počítačů v zahraničí – jenže aspoň vznikne tlak na to, aby ty počítače byly správně nastavené a umožnily uživatelům používat rozložení klávesnice pro jazyk, jaký používají.
Jo, fajn. Takže až mi bude psát nějaký korejec e-mail, tak mu možnost zadávat jazyk, který používá, (a kterou má bezpochyby už teď) hrozně pomůže v tom, napsat mi na adresu l4m4@přírodověcecká-fakulta.zhůvěřilova-univerzita.cz, kterou mám na viztice. Stejně tak mi moje možnost psaní češtiny (kterou už mám, děkuji pěkně, nemohu si stěžovat) velmi pomůže poslat mu mail na jeho klikyhákovou adresu.
Identifikátory musejí být založeny na nejmenším společném jmenovateli (byť není tak úplně společný, ale schopnost použít 26 písmen anglické abecedy bych prostě počítal do počítačové gramotosti). Teoreticky to sice splňují xn--..., ale to už je pomalu snažší si zapamatovat i IPv6 adresu. Takže potřebujeme nějaké praktičtější identifikátory, a ejhle, to jsou ta jména bez diakritky.
[34] Unicode tady už snad nějakou dobu je. Takže by bylo dobré, aby se lidé naučili respektovat kulturní odlišnosti jiných států. Mimochodem, anglická abeceda bez diakritiky se používá jen v anglicky mluvících zemích, snad všechny ostatní jazyky používající latinku nějaká ta diakritická znaménka mají. O nelatinkových jazycích ani nemluvě.
Až vám bude psát korejec e-mail, prostě okopíruje vaši e-mailovou adresu přes schránku, tak jako to dělá do teď. Nepředpokládám, že byste e-mailové adresy denně diktoval korejcům do telefonu.
Doména lupa zase takové štěstí nemá, co třeba domény:
luра.cz - xn--lu-8kc7d.cz
lupа.cz - xn--lup-8cd.cz
luрa.cz - xn--lua-1ed.cz
Pokud nebude existovat povinnost vlastnit bezháčkové domény, tak nastane ráj pro spekulanty. Např. naše firma vlastní cca 60 různých domén (docela dlouhých) - ani neumím domyslet kolik je to kombinací.
[36] O diktování do telefonu tu nikdo nemluví. Ale spousta kontaktů se k lidem stále dostává například papírovou cestou - přes vizitky, přes prospekty, přes reklamy v novinách atd.
Unicode znaků je hodně. Zmíněný korejec ti předá vizitku a ty se ani nedostaneš na jeho stránku, protože nenajdeš ty správné znaky.
Už teď je možné používat diakritiku v subdoménách. Proč ji tam asi nikdo nepoužívá?
[39] Ale vždyť používat národní znaky v doméně nikdo nikoho nenutí. Pokud předpokládám, že budu inzerovat v Korejských novinách, pořídím si doménu bez háčků a čárek v TLD .com. Pokud ale budu mít nějaký projekt zaměřený především na Čechy, pořídím doménu s diakritikou v TLD. cz.
Vždyť to zní hrozně, když je třeba v TV upoutávce "více informací na vé vé vé, ceska pomlčka televize tečka cé zet", nebo někdo říká "to si stáhni ze Slunečnice, teda vlastně c bez háčku" atd. Přitom je to zbytečné.
Ad [33]: asi jsem to málo zdůraznil, tak to pro jistotu napíšu ještě jednou: doménové jméno není text, doménové jméno je identifikátor. U identifikátorů je obvyklé, že mohou obsahovat pouze omezenou sadu znaků, a není na tom nic špatného, naopak. Příklad se jmény souborů je velmi případný - i tam totiž používání diakritiky přináší víc problémů než pozitiv.
[41] A proto taky DNS system nikde zadne "hacky" nepouziva. Vse se deje na strane klienta. Je to stejne jako velka mala pismena latinky. Dnes se take prevadi a nikdo se nad tim nepozastavuje. Proste jeden identifikator je mozne zapsat vice zpusoby.
Ma se totiz jednat o ulehceni pro lidi, ne pro stroje. V cestine "odhackovani" nepredstavuje problem, ale napr. v cinstine to uz problem je. Pro ne prepis do latinky predstavuje netrivialni usili, a radeji se drzi svych symbolu, i kdyz uredne by se mela uprednostnovat latinka.
Ad [45]: podle mne hlavním smyslem DNS (budeme-li se bavit jen o A záznamech) je umožnit použití identifikátorů, které nejsou vázány na topologii sítě (jako IP adresy), ale odrážejí nějaké logické členění.
Co se týká zpříjemnění, zamysleme se nad tím, jak se uživatel dostává na stránku... Za prvé odkazem z jiné stránky, to je nejčastější; tady IDN nepřináší absolutně žádné zpříjemnění. Za druhé z vyhledávače nebo katalogu; ani tady IDN nepřináší naprosto nic. No a konečně za třetí opsáním URL, které získal nepočítačovou cestou (z papíru, z telefonu, z televize...): tady by teoreticky mohlo "přívětivé" URL něco přinést, jenže jak už upozornili mnozí přede mnou, v praxi naopak mnohdy přístup na stránku výrazně zkomplikuje až znemožní, pokud tedy nebude k dispozici "záchranné" URL bez IDN. Navíc ten třetí případ je už dnes v menšině a dá se očekávat, že jeho podíl bude dále klesat. Takže co IDN vlastně přináší? Hezky to vypadá, ale že by to uživatelům opravdu v něčem pomohlo? To ne...
Čeští obrozenci se otáčejí v hrobě děsivou rychlostí
Všechny argumenty proti diakritice v doménových jménech jsou spíše úsměvné(*) - absence diakritiky je relikt minulosti, kdy to byl prostě technický problém, ale to už je dávno pryč. Proč domény .com nebo .net mohou obsahovat diakritiku a .cz ne?
V diskuzi jsem byl označen za BFU, protože chci zadávat domény s interpunkcí (a často je zadám a zpětně opravuji), stejně tak už jsem byl dříve označen za BFU, protože dokonce píši příspěvky s diakritikou, představte si to :) ! (ono to spíše něco vypovídá o tom, komu to vadí...) Jestli být BFU znamená, že jsem čech a tudíž chci psát česky a ne "cesky", pak jsem asi BFU...
(*) Problémy se spekulanty se dají snadno vyřešit předregistrací, jako tomu bylo u .eu domén. Pokud jde o cizince, tak ti asi nebudou prohlížet stránky v češtině, že? Jestli má někdo strach z domén v podobě "měšěc.cz", tak by se nad sebou měl vážně zamyslet. Pokud jde o phishing, tak to řeší phisingové filtry, které jsou prakticky v každém webovém prohlížeči.
Co se týče argumentu o dodatečných nákladech fitrem, tak ten je lichý hned ze dvou důvodů:
1, jak již bylo řečeno řadě firem se to vyplatí, protože to budou moci marketingově využít - to že se to vůbec dá marketingově využít je důkazem, že to lidé využijí.
2, pokud má někdo mesec.cz nebo zive.cz tak cena domény (resp. aliasu) měšec.cz, živě.cz je zcela v rukou NICu, může být tedy v hodnotě nějakého manipulačního poplatku...
[49] Tito lidé dostávají co chtějí, protože používají seznam, to mají všichni začít používat seznam ? Nebo myslíš, že lidé používající seznam jsou nějak odlišní od zbytku populace?
Myslím, že jsem docela dobře dokázal, že minimálně polovina lidí chce psát adresy s diakritikou a to v době kdy to vlastně nejde... takže je nepochybné, že argument "uživatelé to nechtějí" je možná úsměvný, ale steží pravdivý
[50] Přesněji řečeno, polovina z těch lidí, kteří na weby chodí tak, že jejich doménové jméno vyťukají do vyhledávače. Nevím, jestli to takhle dělají všichni. :-)
A ještě se nesmí zapomínat na samo-zkreslující úlohu našptávače. Kdybych chtěl jít na Aktuálně přes hledání na Seznamu a po napsání prvních dvou písmen se mi zobrazil výraz "aktuálně.cz", určitě ho odešlu a nebudu se vypisovat se slovem bez diakritiky. O tom, jestli _chci_ psát adresy s diakritikou, to ale mnoho neříká...
V rámci chytráků o počeštění domén jim doporučuju ještě povolit v adresách i mezery např. www.Žluté stránky.čz
Takže v pokroku nám brání lenost a strach. Jistě, spekulanti by pak měli více možností, ale nemají možnosti již teď? Samozřejmě že mají! Nejsou to háčky a čárky, ale zmotat člověku hlavu není tak těžké i tak. A co ti kdo spekulanty nejsou, chtějí si otevřít doménu, ale ouha! Firma která má podobný název bez háčků a čárek už tohle jméno registrovala. A ačkoli se tyto dvě firmy ve skutečnosti nejmenují stejně, bezháčkočárkový systém tento rozdíl zlikvidoval, a háčkočárková firma si bude muset zvolit doménové jméno které s ní nemá nic společného.
Dochází mi samozřejmě že příčetný majitel firmy by asi těžko chtěl háčkočárkovou doménu. Protože kdokoli ze zahraničí kdo by se chtěl na jeho web podívat by měl smůlu. Adresu by prostě nedokázal napsat. Já sám mám vítr z toho abych na webu jakýkoli soubor napsal s háčky a čárkami v názvu. Doménové jméno je katastrofa i pro každého kdo má za jménem firmy písmena cz jako součást jména firmy a ještě doménovou koncovku .cz k tomu. Uživatelé to prostě nepobírají.
Osobně bych se ale inovaci nebránil. Spekulanti byli, jsou a budou. A lidé si na doménová jména nikdy nedávali zas takový pozor, aby na tom háčky a čárky mohly něco změnit. Každá inovace přináší své klady stejně jako zápory. Ptal se nás snad někdo když jsme přecházeli na digitální televizi? Nevzpomínám si že by se někdo škrábal na hlavě a ptal se "No jo ale co když to uživatelé nechtějí?". Třebá já jsem to nechtěl. A po zavedení digitálu už jsem necítil potřebu si pořídit tu černou krabičku k televizi. Nakonec jsem vyhodil i televizi... mám přece internet. Pro analogovou televizi nakonec nepláču. Veskrze to byl dobrý nápad, jen škoda že si to národ musel zaplatit sám. Háčky a čárky v doméně budou mít podle mě podstatně menší záporný dopad. Ze začátku to bude trochu chaos jako vždycky.
Dám malý příklad: Co kdyby jsme se stejně zasekli s automobilem? Tedy že by jsme zakázali motorová vozidla, protože s nimi mohou zločinci rychle utíkat z místa činu? To je přece nesmysl. Člověku který by to navrhl bych se na místě vysmál. A pak bych si z trucu šel ten pekelný stroj pořídit.
Základní charakteristika: podnikatel v internetových médiích. Čím vším už jsem byl a občas ještě jsem: zakladatel Internet Info, šéfredaktor Lupa.cz, vedoucí projektu Dobrý web, aktivista ve SPIRu a CZ.NICu. A trochu taky ústavní právník, ale na to v tomhle blogu nedojde.
Přečteno 73 585×
Přečteno 48 761×
Přečteno 46 045×
Přečteno 37 313×
Přečteno 36 183×