Modré E, liška ohnivá alias panda červená, Opera (na žádné přízvisko jsem nepřišel) a další možné volby (především nadstavby éčka a prohlížeče na tučňákovi). To všechno jsou strany nadcházejícího konfliktu. O čem že to mluvím? O internetových prohlížečích a válce mezi nimi. Jak jsem na tento termín přišel? Něco takového už totiž jednou proběhlo, v druhé polovině devadesátých let byl naprosto odrovnán Netcape a Internet Explorer dosazen na trůn.
Nyní o několik let později se opět vyrojily schopné alternativy k monopolnímu prohlížeči na trhu. Jak to všechno dopadne? Povězme si něco o každém z nich.
Náš slavný ementál. I přesto, že je děravý jak již zmíněný lahodný sýr, drží si stále první pozici na trhu a to hned z několika důvodů:
Tento prohlížeč už pořádně dlouhou dobu nebyl vůbec modernizován a tak není divu, že nepodporuje plnohodnotné XHTML, standardy dané W3 konsorciem, průhlednost u PNG souborů a další samozřejmosti, které již moderní prohlížeče mají. Zkrátka: Kdo dnes používá IE, je buďto bezmocný chudák, blázen a sebevrah, ortodoxní vyznavač Internet Exploreru který si stojí za svým nebo neinformovaný člověk.
V současné době se připravuje Internet Explorer 7, který by měl všechny dosavadní zásadní nedostatky odstranit. Jestli se mu to povede, na to si ještě nějaký ten půlrok počkáme.
Můj favorit – používám ho. Svou jednoduchostí uživatelského rozhraní je určen pro lidi, kteří přecházejí z IE, ale to rozhodně neznamená, že by měl s IE něco společného nebo že by byl nějak méněcenný.
Oproti IE nabízí hlavně záložkové brouzdání (velice praktické), rychlejší vykreslování stránek (což se mi na GPRS hodí) a odolnost proti spyware, se kterým má právě modré E obrovské problémy.
Je založen, podobně jako třeba IM klient Miranda, na strategii pluginů, tudíž by mohl říkat „obsahuji jen základní věci, když mě chceš naučit něco navíc, stáhni si daný plugin“. V současnosti je v oficiální databázi něco přes 500 pluginů a vybere si mezi nimi opravdu každý. Já třeba Tabbrowser Preferences, který vylepšuje práci se záložkami (není v základním FF příliš dotáhnutá), poté AdBlock (skvěle blokuje reklamní bannery – další urychlení natahování stránek na mém GPRS) a ještě Tab Clicking Options, kde mám nastaveno zavírání záložky při poklepání na ni.
Nevýhody FF:
Další možná alternativa. Před nedávnem jsem její nejnovější stabilní verzi (8.5) týden testoval a vrátil jsem se zpátky k FF. Není vyloženě špatná, ale nějaké detaily mi na ní prostě nevyhovují, ovšem nějakými funkcemi a vlastnostmi mě naopak příjemně překvapila, např. „košem na stránky“ (panely, které zavřete, jsou umístěny do takového operáckého koše, můžete je odtamtud znovu otevřít),kvalitní integrovanou RSS čtečkou, rychlejším načítám stránek (oproti FF) a použitím standartních Windowsovských komponent, které se chovají přesně tak, jak jsem zvyklý
Nevýhody Opery:
Nadstavby IE
Jedná se veskrze o aplikace, které si berou vykreslovací jádro IE ze systému a obohatí uživatelské prostředí o záložky, blokování reklamy a další funkce. Právě kvůli jádru, které je stejně pomalé a stejně nebezpečné, jako v samotném IE, jsem na ně zanevřel.
Prohlížeče na jiných operačních systémech
Linuxovský Konqueror, Lynx či Links a spousta dalších, které ovšem kvůli své nepříliš velké znalosti linuxu a dalších OS neznám. Jelikož jde na Linuxu spustit i Firefox a Opera, nemají podle mě příliš velkou šanci na úspěch.
A co chtěl tímto příspěvkem básník říci? Rozhodně si nemyslí, že má v sobě veškerou moudrost světa, ale snažil se shrnout argumenty a protiargumenty, které jsou stále dokola omílány zástupci jednotlivých táborů v diskusních fórech. Snad se mu to povedlo :-)
Veškeré spekulace o koupi Opery ať už firmou Google či Microsoft byli jasně popřeny. Takovéto malé srovnání je o ničem, článek nepřines vůbec nic nového (kromě toho že sem se dozvěděl, že né každá myš umí skrolovat v Opeře) a je to pořád to samé akorát je pod tím podepsát někdo jiný. Dávno vím, že se tyhle prohlížeče moc srovnávat nedají a když už, tak ne tak jak je to zde.
nějak jsi zapomněl zmínit některé další nevýhody MSIE, neumí zobrazit více stránek najednou (kromě bety 7), na některé počítače (s linuxem) nejde nainstalovat, některé stránky (s oblými rohy, png průhledností, několika vícesloupcovou sazbou, generovaným obsahem... ) se zobrazují hůře, nepohodlné nastavování některých vlastností (program na zobrazování zdrojového kódu) je dost nepohodlné (ruční editace registrů), v případě havárie, nejde odstranit problém přeinstalováním programu, ale musí se zformátovat disk a přeinstalovat i s widlemi
No, jen tak trochu OT :
http://video.google.com/videoplay?docid=8493972693429097365
Enjoy and have fun! :-))
Přečteno 29 671×
Přečteno 14 688×
Přečteno 8 991×
Přečteno 7 396×
Přečteno 6 507×