Hlavní navigace

Jankův blog

 • Představte si svět bez copyrightu

  „Autorské právo kdysi představovalo způsob, jak umělci zaručit dostačující příjem. Ponechme stranou otázku, zda tento úkol plnilo dobře – většina umělců neměla ze systému copyrightu nikdy ani halíř. Musíme přiznat, že autorské právo slouží v současném světě zcela odlišnému účelu. Je to nástroj, který využívají korporace v hudebním, vydavatelském, obrazovém a filmovém průmyslu k ovládání svých trhů.“, píše Dr. Prof. Joost Smiers.
  15. 2. 2006 17:30 (aktualizováno)
 • V jeden Google věřiti budeš aneb Search Across Computers

  Pokud si zvolíte ve svém Google Desktop v plném rozsahu funkci Search Across Computers (hledání napříč počítači), budou nové dokumenty Word, Excel, PowerPoint, PDF a textové soubory ze složky My Documents/Dokumenty a také historie z apliakcí Internet Explorer, Firefox, Netscape nebo Mozilla zálohovány na servery Google pro možnost přístupu z jakéhokoli počítače.
  17. 12. 2006 16:13 (aktualizováno)
 • Mladí bez připojení na Internet dostanou státní příspěvek

  Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR (MDPT) rozjede od dubna 240milionový tříletý pilotní projekt Internet pre vzdelanie. Ministerstvo bude v rámci projektu poskytovat novým užívatelům státní příspěvek 6 016 Sk na osobu. Minister financí SR Ivan Mikloš na tiskovce uvedl: „Príspevok zahŕňa jednorazový príspevok na vzdelávanie vo výške 400 Sk a mesačný príspevok vo výške 234 Sk, ktorý bude môcť užívateľ po splnení podmienok poberať počas dvoch rokov.“ MDPT poskytne příspěvek 5 000 žadat
  13. 2. 2006 13:39
 • YouTube.com aneb Broadcast yourself čili Vysílejte sami!

  Možnost publikace na webu snížila kapitálovou bariéru vstupu na mediální trh, demokratizovala ho a stala se kromě jiného mocným nástrojem pro podporu svobody slova. Něco podobného se již před tím stalo s nástupem FM rozhlasu, v USA vznikaly stovky regionálních rozhlasových stanic, u nás jsme i tento boom měli se zpožděním až po listopadovém převratu. Technologický vývoj ale přinesl i internetová rádia s odstraněním další kapitálové bariéry…
  17. 12. 2006 16:12 (aktualizováno)
 • Další kostlivci ve skříni Internetu do škol 2.

  26. ledna jsme se po pěti letech SIPVZ dočkali zatím jen pilotního provozu školského vzdělávacího a informačního portálu www.edu.cz, který by měl uživatelům především z českých škol poskytovat služby v informační, komunikační a vzdělávací oblast. Po půlroce provozu demoverze (či spíše reklamní makety) se konečně můžeme podívat na jeho skutečný vzhled a strukturu obsahu, kde stále chybí to nejdůležitější: vzdělávací obsah…
  13. 2. 2006 10:49 (aktualizováno)
 • Další zářez na pažbě Linuxu: automat na zmrzlinu

  Operační systém Linux proniká stále do dalších oblastí: servery, PC, PDA, mobily, set-top-boxy… Teď mi udělal radost automat na zmrzlinu MooBella který během 45 sekund namíchá na požádání 96 druhů zmrzky za asistence Linux 2.4. Podrobnosti naleznete na serveru linuxdevices.com.
  13. 2. 2006 10:51 (aktualizováno)
 • 100Mbps přípojka za 1299 Kč měsíčně, 10Mbps za 699 Kč... Kdy? Hned! Ale jen někde...

  Technologie FTTH (Fiber to the House – optika až do domu) se zatím do domácností u nás příliš nehrnula, ale 24Mbps ADSL2+ tak dostává konkurenci, bohužel s podobně malou dostupností. Tisková zpráva: Společnost T-Systems PragoNet spustila na své multi-gigabitové ethernetové metropolitní síti službu ultrarychlého připojení k Internetu viaGIA rychlostí až 100 Mb/s. S ní přichází technicky kvalitnější a cenově velmi atraktivní alternativa k připojení přes kabelovou televizi nebo ADSL.
  13. 2. 2006 10:51 (aktualizováno)
 • Euromýty

  Evropské komise v Londýně monitoruje, jak se v Británii vytvářejí dezinformace o Evropské unii. Euromýty jsou příhody, založené na „jedna paní povídala“ a polopravdách, z nichž mnohé se tak často opakovaly, že je veřejnost a média přijaly za pravdivé. Možná by stálo i u nás vytvořit podobný monitoring ve stylu Saturninovy „kanceláře pro uvádění románových příběhů na pravou míru“. Podívejte se na http://www.cec­.org.uk/press/myt­hs/, některé vám budou určitě povědomé!
  13. 2. 2006 10:49 (aktualizováno)
 • Další kostlivci ve skříni Internetu do škol 1.

  V souvislosti se změnami velkoobchodní nabídky Českého Telecomu na vysokorychlostního připojení ADSL se obsah takzvaného ICT standardu pro školy v rámci dotací Státní informační politiky ve vzdělávání (SIPVZ, k problematice naleznete i na tomto serveru řadu článků) dostává do stále neudržitelnější situace…
  13. 2. 2006 10:49 (aktualizováno)
 • Portál veřejné správy nabízí zdarma problematické eLearningové kurzy

  V noci na včerejšek jsem dokončil testování eLearningové kurzů od počátku ledna provozovaných na Portálu veřejné správy. Jak už jsem psal v sérii záznamů na tomto blogu, letité kursy ovládání MS Windows 2000 a MS Office 2000 od společnosti GOPAS mají velmi spornou kvalitu a lépe na tom nejsou ani další kursy připravené přímo Ministerstvem informatiky a společností Trask Solution. Můžeme si položit otázku, zda selhala výběrová komise nebo na trhu nejsou žádné kvalitní eLearningové kursy?
  13. 2. 2006 10:49 (aktualizováno)