Hlavní navigace

Portál veřejné správy nabízí zdarma problematické eLearningové kurzy

13. 2. 2006 10:49 (aktualizováno) Janek Wagner

V noci na včerejšek jsem dokončil testování eLearningové kurzů od počátku ledna provozovaných na Portálu veřejné správy. Jak už jsem psal v sérii záznamů na tomto blogu, letité kursy ovládání MS Windows 2000 a MS Office 2000 od společnosti GOPAS mají velmi spornou kvalitu a lépe na tom nejsou ani další kursy připravené přímo Ministerstvem informatiky a společností Trask Solution. Můžeme si položit otázku, zda selhala výběrová komise nebo na trhu nejsou žádné kvalitní eLearningové kursy?

Většina kurzů nepracuje mimo MS Internet Explorer a pochází podle snímků obrazovky z let 2001–2003. Stáří kurzů odpovídá i didaktická či technologická kvalita, nalezneme v nich i řadu pravopisných či typografických chyb. Navíc kurzy původně vznikly se zcela odlišným vzdělávacím cílem, než jaký je nutný pro on-lione kurzy pro veřejnost: byly podle všeho jen vzdělávací oporou pro prezenční kurzy pro firemní klientelu. Vzhledem k didaktice kurzů je pak prakticky zbytečný provoz v LMS (Learning Management System).

Další otázkou je, proč nebyly například využity výstupy z mezinárodního projektu BATCOS z roku 2003, financovaného z prostředků EU? Zde je k dispozici sada kurzů s výrazně větším záběrem, které je možné distribuovat i na CD-ROM (řada českých základních i středních škol je již zdarma dostala).

Podrobnosti naleznete na serveru Česká škola ve stejnojmenném článku Portál veřejné správy nabízí zdarma problematické eLearningové kurzy.

Sdílet