Hlavní navigace

Proč se internet účtuje podle rychlosti?

1. 9. 2009 16:18 Tomáš Kapler

UPC dneska uvedlo 100 Mb/s Internet, více si o něm přečetete třeba zde na Lupě ve článku od Jirky Peterky. Když jsem tak nad tím rychlým internetem uvažoval, přemýšlel jsem, co bych s ním asi tak dělal. Nejsem v tomhle asi typický Lupák, spíše typický běžný Franta uživatel – Internet používám prostě k tomu, abych si přečetl zprávy, občas napsal mail, prohlédl video na Youtube atd.

A tak jsem si uvědom, že kdybych měl najednou 30× rychlejší internet, než mám nyní (3 Mb/s ADSL), tak že bych vlastně nedělal nejspíš nic jiného. Můj měsíční objem stažených dat se počítá spíše na desítky až stovky megabitů, maximálně jednou za čas si stáhnu nějaký shareware či ovladače, naposledy před půl rokem jsem stahoval betu windows 7 64 bit, která měla tuším 3 GB. Prakticky tak již 10 let stahuji plus mínus to samé množství, navýšené jen o to, jak se zvětšuje objem toho, co jinak normálně dělám (stránky jsou dnes kvůli flashům atd desetkrát objemnější než před 10 lety atd.). Maximálně příchod Youtube udělal nějaký skok, ale asi také nijak dramatický.

Takže myslím, že ani 100 Mbit by mé chování nezměnil a jsem přesvědčen, že stejně by to platilo i pro 95 %. Kdysi u jednoho operátora, u kterého jsem pracoval, jsem analyzoval chování lidí s omezeným a neomezeným internetovým připojením a s různými rychlostmi, a můj dojem byl spíš takový, že větší objemy měli jen ti lidé, kteří vědomě kupovali připojení umožňující větší objemy dat.

Když tak nad tím uvažuji jako člověk, který měl dříve na starosti cenotvorbu, napadá mě, že vlastně všechny ceny jsou vlastně postaveny blbě. Mám rád, když ceny respektují náklady. Samozřejmě prodejní cena je jen jedna položka z marketingového mixu, takže dělat tupě ceny jako náklad + xy % je hloupost. Ale mám prostě rád, když vyšší náklady cenu zvyšují a naopak.

U Internetu (tedy alespoň u ADSL nebo kabelovky) máte vlastně všechny náklady s výjimkou jednoho fixní. Port vás stojí stejně, kabel vás stojí stejně, servis vás stojí stejně … Je téměř jedno jestli budete mít 10 Mbit nebo 100 Mbit, operátora vyjdete na stejné peníze. Tím jediným rozdílem je konektivita. Když tedy stáhnete s oběma připojeními 1 GB dat, tak jste operátora stál prakticky stejně. Přitom to první připojení stojí u UPC 490 Kč, to druhé 1790 Kč.

Ovšem je jasné, že prodávat připojení podle datového objemu je marketingově velmi složité – těžko to někomu vysvětlíte, nikdo neví kolik vlastně potřebuje, každý by se bál, že přešvihne nějaké limity atd.

Přesto bych si dokázal asi představit optimální službu pro nás běžné ale zkušené uživatele, kteří limitům rozumí, velká data nestahují, rychlost by přesto uvítali – třeba 100 Mb/s připojení, které bude stát 300 Kč, když přešvihnete 1 GB tak 350 Kč za 5 GB … až po třeba 2 tisíce za „neomezené“. A třeba s informační SMS či mailem po přešvihnutí každé hranice. Takhle zůstanu u svého ADSL, které mám o 150 Kč levněji (telefonní linku nepočítám, musel bych jí mít i bez toho), ale na těch mých pár set megabytů to stačí.

Sdílet