Hlavní navigace

Priority nové vlády v IT?!

30. 5. 2010 23:47 Tomáš Kapler

Volby skončily. Většina z lidí co znám si oddechla. Řeknu vám tajemství – ještě v sobotu ráno jsme vážně zvažovali (nejen my, ale 3 ze 4 firem se kterými jednáme) emigraci – přesun firmy. Ne do nějakého daňového ráje, ale do jiné země Evropy, kde si podnikatelů váží, kde ví že nikdo jiný zaměstnance nezaměstná, a kde není podnikatel automaticky považován za zločince, tuneláře, podvodníky.

Nejspíše bychom šli na Slovensko, před pár dny jsme tam i pro jistotu rovnou založili pobočku. Vlastníme servery, kde se řeší daně, server věnovaný bankovním nabídkám banky.cz atd. takže to není nějaký neuvážený výkřik, ale fakt.

Naštěstí volby dopadly tak jak dopadly, takže to řešit nemusíme, vlastně dopadly až neuvěřitelně pozitivně, čekal jsem průser, plichtu, ale největší vítězství pravice v historii ČR ne. Měli bychom všichni nyní jet do Řecka (mimochodem už jste viděli náš nový web cestovní kanceláře VTT?) a všem poděkovat. Protože myslím, že právě ty krvavé nepokoje způsobily, že si lidé uvědomili, co to znamená přílišné utrácení na dluh.

Dvě hlavní priority „pravé trojce“ jsou snížení nákladů a snížení korupce. Jak ovšem na to?

A tím se dostávám k tématu naznačeném v titulku. IMHO nejlepším řešením pro dlouhodobé snížení nákladů je samozřejmě reforma veřejných rozpočtů a masivní zeštíhlení státní správy. Samozřejmě ovšem musí být státní správa minimálně stejně efektivní jako nyní, což je na první pohled v rozporu.

Ale ve skutečnosti přesně naopak – převeďte vše na počítače – počítač neuplatíte, počítač nemusíte platit a je rychlý a bezchybný. A když bude založení firmy trvat jeden den a ne měsíc (či 3, jak tomu bylo u zakládání naší mediální agentury) a půjde vyřídit na dálku, nikdo nebude muset uplácet úředníky, aby to urychlili a klidně si i za takovou službu připlatí.

Samozřejmě je důležité stanovit nejdřív základní pravidla, aby se za e-řešení neplatilo víc než za ta byrokratická a nebyla možná ještě větší opruz (viz třeba datové schránky).

Ne, nepodléhám optimismu, bojím se bojím, že dobré ideály umřou na potřebách několika lidí naplnit si kapsy. Máme myslím ne 4 roky, ale týdny až jednotky měsíců, kdy bude ještě fungovat efekt „nového koštěte co dobře mete“ a jestli se podaří v té době schválit těch pár jednoduchých pravidel, které omezí korupci ve státních zakázkách, a zkusí provětrat zatuchlé současné tendry, pak se možná dostaneme v četnosti korupce někam ze Střední Afriky alespoň do Jižní Evropy.

Otázka tedy je, co by měla či neměla nová vláda dělat v IT? IMHO je totiž IT klíčové a hlavně průřezové napříč všemi obory. přitom IT není nijak moc zmiňováno v programech žádné ze stran:

  • může výrazně zefektivnit a zprůhlednit policii
  • může zabránit mnoha neefektivitám ve zdravotnictví (např. zdravotní knížky s online kontrolou toho, co vykazují lékaři; zabránění vícenásobným návštěvám lékařů; míchání nevhodných léků …)
  • může zefektivnit zemědělství (databáze typů půdy a objemu jednotlivé  zemědělské produkce)
  • může zprůhlednit státní zakázky (hlavní protikorupční podmínka – vše co chce jakékoliv státní peníze musí být veřejné od A do Z)
  • může zlepšit kvalitu školství díky možnosti online škol, a tak dále.

A stihnout tohle vše ve 4 letech, to bude hodně velká hoňka

Sdílet

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).