Levný, ale přitom dostatečně "disruptivní" první krok by bylo vydání zákona, který státu nařizuje uvolnit všechny učebnice, na které má buď práva nebo byly financované ze státních/evropských peněz, vydat pod Creative Commons licencí. Staré v těch formátech, v jakých je mají, nové navíc i ve formě čitelné v populárních čtečkách.
O zbytek se postará trh, zejména menšina skutečně motivovaných rodičů.
AFAIK to funguje dnes jinak - vydavatel vydá učebnici, představí ji školám, které si je můžou koupit celkem dle vlastního uvážení. Co se týče copyright zákona také není možné, aby se zpětně něčemu měnila licence.
Proto jsem v článku navrhnul IMHO jediné průchodné řešení a tedy že by existence elektronické verze byla podmínkou k akceptování takové knihy.
A pak přesně jak píšeš myslím, že o zbytek by se trh postaral.
P.S.: Co se týče povinného vydání pod OS licencí - myslím, že to by prakticky zabilo veškerou novou tvorbu učebnic.
- pokud se to platí ze státního, tak si stát může určit pravidla jak chce
- vlastník práv může dílo uvolnit pod další licencí kdykoliv - není to zpětně, je to od daného okamžiku dál
- zabila snad třeba Mozilla tvorbu nových prohlížečů? (a milion dalších OS příkladů) Není to spíš tak, že to novou tvorbu výrazně usnadnilo a zlevnilo? (takové usnadnění u učebnic neočekávám, argumentuju oproti "zabíjení")
a ještě něco: myslím, že tvorba učebnic je motivována penězi jen z menší části (zbohatl snad nějaký autor na tvorbě učebnic??), z větší části spíš upřímnou snahou o zlepšení současného stavu
- navíc, já neříkám že balík peněz určený na tvorbu nových učebnic se má zmenšit. Naopak - myslím, že tím mým krokem se může i zvětšit, protože ubudou náklady na tisk tam, kde to není potřeba.
Tomáš Kapler, specialista v oblasti internetového marketingu, konzultant v oblasti datových sítí a připojení k internetu
Přečteno 140 611×
Přečteno 81 180×
Přečteno 46 953×
Přečteno 36 615×
Přečteno 30 376×