Hlavní navigace

Apple za pár hodin představí nový iPhone

8. 6. 2009 10:40 (aktualizováno) Tomáš Kapler

Za pár hodin (v pondělí v 67 hodin odpoledne našeho času) představí Apple na své konferenci WWDC 2009 nový iPhone a také nový operační systém Snow Leopard. Je možná škoda, že bude obojí představeno najednou, protože ač se domnívám, že sněžný Leopard bude úžasný operační systém, který v mnohém předčí i ještě nevydaná Windows 7, tak nejpíše veškerou slávu na sebe strhne nový iPhone.

Přitom by se zdálo, že nový iPhone zas tak moc revoluční není, předpokládá se jen velmi mírně odlišný design, rychlejší procesor, kvalitnější foťáček (standardně podporující i natáčení videa), možnost rychlejších dat v některých sítí a digální kompas. Ale spolu s novým IPhone OS 3.0 představeným 17. března a novými funkcemi v jeho vývojovém prostředí (resp. s aplikacemi, které na nich vzniknou) se domnívám, že se zde rodí další legenda. A možná i dvě, protože se spekuluje i nad levnější variantou (ochuzenou nejspíše o rychlá data).

Je jasné, že zas protijablíčkáří budou prudit, ale budou to mít o moc těžší, protože už prakticky neexistuje nic, na čem by se mohli tak snadno vozit (asi budou zmiňovat „proč jen 3 Mb foťák) jako dříve, kde furt všem v diskusích omlacovali o hlavu absenci MMS (ačkoliv je stejně nikdo nepoužívá), absenci copy&paste (jako by jim to vadilo u jinýc telefonů) a podobné další nesmysly. Ale do značné míry je chápu, protože v následujících minimálně 50 dnech "neotevřou“ nejpíš jediný technický deník aniž by nenarazili na min. jeden článek o novéh iPhone.

Je bez diskuse, že Apple iPhone kompletně změnil svět telefonování srovnatelnou snad s příchodem GSM – telefon se s ním stal něčím zcela jiným než kdy předtím a samotné telefonování je v něm tím méně podstatným. I protijablíčkáři musí uznat, že i dříve naprosto zatuchlé mobilní windows či symbian se díky úspěchu iPhone výrazně kvalitativně posunuly a srovnejte si schválně nové mobily z let 2005 až 2007 (do příchodu iPhone první generace) a tím, co se událo mezi lety 2007 a dneškem.

Nový telefon bude v tomto trendu pokračovat a myslím, že zde budou 2 revoluční technologie – ta první přichází s novým iPhone OS 3.0 a bude dostupná i na obou starších verzích – možnost využití externích periférií. Nepochybuji o tom, že právě popularita iPhone a desítky milionů kusů standardizovaného hardware a jednotného API umožní vznik různých čteček srdečního tepu, napojení na systém auta, domácí audio/video techniku a z iPhone se tak opravdu stane jednotící technický a komunikační prvek každého jednotlivce.

Druhý revoluční prvek, který je ovšem okopírovaný z Google G1 (a byl i na jiných zařízeních, kde ale nenašel pořádné uplatnění) je elektronický kompas. Vypadá to jako nepotřebná blbost, kdo by v dnešní době GPS potřeboval vědět kde je sever, ale to jen pro někoho, kdo neví co je Rozšířená Realita. Domnívám se, že právě tato drobná věcička za dolar způsobí vznik nových úžasných aplikací, které donutí inovovat hardware i současné vlastníky iPhone 3G.

Těším se. Nejsem jablíčkař, nemám jediné jejich zařízení a iPhone jsem si nikdy nepořídil právě proto, že i mně u něj některé věci vadily. Ale nepochybuji, že tohle bude mé první jablko.  A mimochodem, v pátek jsem koukal na Apple Air z druhé ruky (v maximální výbavě pod 30 tisíc) a možná to první jablko nespadne daleko od stromu, uvidíme s čím se předvede Snow Leopard.

Sdílet