Hlavní navigace

Internet včera a dnes aneb jen tak dál

17. 8. 2008 17:02 (aktualizováno) informatik

Pamatujete si ještě, kdy jste se k internetu připojovali přes modem po telefonních linkách? A tím samozřejmě nemyslím ADSL modem, ale ten starý dobrý homologovaný 56k modem, přes který internet padal (ne díky modemu, ale díky stavu telefonních linek!) častěji než Windows a jehož rychlost byla dneska opravdu úsměvná. A kolik z Vás mělo modem, který uměl jen 33,6k nebo 14,4k? A nebo ještě míň? Člověk si až říká, jak je hrozně starý, když tohle dneska pamatuje, ale popravdě zase tak starý nejsem, spíše naopak, jen to všechno okolo nás jde hrozně rychle kupředu.

Tento týden jsem si koupil notebook z druhé ruky, velmi levně a na dnešní dobu už snad ani pro děti – je to nějaké PIII 800MHz a mám jej hlavně kvůli programování v php a mysql, a co si budeme nalhávat, taky kvůli Winampu. V roce 2000, kdy jsem se prvně připojil k internetu z domu přes svůj Conexant 56k softmodem, by tento notebook stál hodně přes 180.000,– Kč. Úsměvné.

Hezky jsem si zavzpomínal na doby dávno minulé, kdy jsme s kamarádem stahovali v noci různé hluposti (stejně jako kdysi Roy a Moss z IT Crowd) a druhý den jsme se ve vlaku cestou do školy  předháněli, kdo stáhl více megabajtů a komu spojení vydrželo co nejdéle :-) Dneska už se nepředháníme. Drtivá většina kamarádů má optiku, stejně jako já, a k tomu si připočtěte rychlost 3Mb/s download přes den a 8Mb/s download v noci, ping na nix.cz kolem 7–8ms, bez nějakých směšných omezení jako FUP a to prosím za cenu prakticky menší, než jsem v roce 2000 platil Telecomu za přístup k internetu po telefonu!!! Kdyby mi tehdy někdo řekl o tom, že v budoucnu bude mít přístup k internetu prakticky každý a navíc vysokorychlostně, nevěřil bych mu ani slovo…

Taky se těšíte na to, co je ještě před námi? ;-)

Sdílet