Hlavní navigace

Smartphone +/-

21. 7. 2007 15:58 (aktualizováno) google

Jaké jsou výhody a nevýhody OS v mobilu? Nejsou lepší klasické „hloupé“ mobilní telefony? Na tyto otázky se vám v tomto článku pokusím odpovědět.

+ Kladné vlastnosti

 • Hlavní výhodou smartphonů je jejich rozšířitelnost o libovolné aplikace. Mobilní telefony bez OS podporující javu lze samozřejmě rozšířit o javové aplikace – ty ovšem nejsou určeny pro složitější úkony (např. s HW telefonu)
 • Dále je to jejich uzpůsobitelnost – např. si můžete volitelně organizovat menu.
 • U Symbianu máte možnost zapnutí aktivního pohotovostního displeje. Na pohotovostním displeji potom můžete mít kalendář, odkazy (ikonky) na různé aplikace, tel. seznam apod.
 • Kontakty a zprávy bývají ukládány do celkové interní paměti mobilu.

– Záporné vlastnosti

 • Chytré telefony jsou o něco pomalejší než klasické.
 • Jsou ale také větší a těžší. Pokud si ovšem připlatíte, můžete si vybrat třeba Nokii N76, která je malá a relativně lehká.

? Závěr

Klasické „hloupé“ telefony jsou levnější a hodí se pro běžné uživatele. Telefony „chytré“ s OS jak ukazuje vývoj budou zřejmě jejich nástupci.

Sdílet

 • 21. 7. 2007 15:01

  Lukas Nevosad (neregistrovaný)

  Budoucnost je podle mne nekde uprostred - a dost mozna je to cesta, kterou se vydal iPhone od Apple. Telefony s OS (Windows Mobile nebo Symbian) jsou slozite na ovladani a nastaveni, jsou snaze zneuzitelne ruznym malware a i pri bezne praci hrozi, ze horlivy uzivatel nekde neco podstatneho smaze nebo neco spatneho nainstaluje a OS tim nadobro shodi.

  Dokud si je kupuji jen geeks, co umi pouzivat internet a Google a vi, co to znamena RTFM, tak je to jeste dobre, ale kdyby je zacaly pouzivat masy, tak se vyrobce nedoplati na technicke podpore...

  iPhone na to sel od lesa - vsechny opravdu pouzivane funkce (alespon to, co od chytreho telefonu ocekavam ja), uz nabizi primo v OS a dalsi aplikace bezi o zavrene vrstvu vyse nez je OS (v Safari), takze SW problemy nehrozi...

 • 22. 7. 2007 13:04

  MaLer (neregistrovaný)

  Lukas: tak tak, pricemz se iPhone jeste soustreduje na obsah, zabavu - YouTube, Google Maps (mimochodem to funguje stejne prijemne jako GE). A k tomu je to postavene na hodne silnych zakladech systemu, ke kteremu se ale bezny clovek nedostane. Jinak mam Nokii E70 :). A bez toho RTFM to obcas nejde, iPhone je proti tomu...pohadka (mel jsem ho v rukach, vim o cem mluvim :).