Hlavní navigace

CAD data na obrazovce mobilu

3. 3. 2011 9:37 (aktualizováno) cad

S přibývající „inteligencí“ mobilních telefonů, rychlosti jejich procesorů a rozlišení displejů se stávají reálnější i možnosti práce s CAD daty na obrazovkách mobilů a PDA. Praktické využití nacházejí zejména v oblasti geodézie, stavebnictví, údržby, mapování a v dalších oborech, při nichž se pracovníci pohybují v terénu.

Používají se typicky tři přístupy – funkčně omezené CAD aplikace pracující s nativními CAD daty „dospělých“ CADů (CAD editory), nebo prohlížecí aplikace, které pracují s převedeným „lehčím“ formátem, nebo „terminálové“ aplikace spoléhající na hlavní funkčnost řešenou centrálním serverem na internetu.

Zástupcem prvních dvou kategorií aplikací jsou například Windows Mobile (Windows CE) aplikace německé firmy Gräbert – zejména PowerCAD CE. Ten pracuje i s DWG formátem AutoCADu.

Zajímavým příkladem CAD aplikace třetí citované kategorie je mobilní verze populární web aplikace Autodesk Freewheel. Ta umožňuje nejen desktop počítačích, ale i na mobilních zařízeních prohlížet CAD data z různých aplikací prostřednictvím internetového prohlížeče. Využívá rendering služby Autodesk Freewheel, která zobrazuje obsah 2D a 3D souborů formátu DWF. K tomu doplňuje Ajax funkce pro manipulaci se soubory (zoom, pan, přepínání listů, atd.). DWF soubory (projektové knihy) lze nativně publikovat z programů AutoCAD, Inventor, Revit, MapGuide a všech dalších aplikací firmy Autodesk. Pomocí volně dostupných driverů jsou podporovány i další CAD aplikace a Windows programy.

Lze zobrazovat DWF soubory umístěné na webu i na lokálním zařízení (provede se upload). Příklady plnohodnotné desktop aplikace i mobilní verze:

Náš dům (plná verze)

Náš dům (mobilně)

Viz též další informace o DWF a ukázky

I v terénu tak máte přístup k přesným CAD datům z vaší projekční aplikace.

Sdílet

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).