Před 14 lety (7.4.1994) byla mezinárodní organizací ICANN zaregistrována doména nejvyšší úrovně RU. Od té doby se Rusko stalo zemí, oficiálně zastoupenou ve Světové internetové síti
Ve skutečnosti se historie rusky psaného internetu začala již o něco dříve, než v roce 1994. Od roku 1990 se ruské stránky umísťovaly v zóně .SU. Po rozpadu Sovětského svazu (SSSR) v roce 1991 začala etapa budování národních domén nástupnických států. Časem se tak objevilo 15 nových domén bývalých sovětských republik: AM, AZ, BY, EE, GE, KG, KZ, MD, RU, TJ, TM, LT, LV, UA, UZ.
Za uplynulých 14 let se internet v Rusku stal významným faktorem rozvoje společenské, ekonomické sféry, což v ruské praxi mj. ilustruje ustálené pravidlo – psát slovo ´Интернет´ s velkým počátečním písmenem.
Vedle ´super bouřlivě´ se rozvíjejících obchodně-reklamních a informačně-prezentačních služeb se v Rusku vykrystalizovala velmi důležitá role internetu v oblasti vzdělávání. Lze to pochopit, přihlédneme-li k zeměpisné rozlehlosti ruského státního území, k aktuálním úkolům industrializace země, ale i k počtu lidí, kteří ruštinu ve světě používají ke komunikaci.
Připomeňme, že historie domény SU rozpadem SSSR v roce 1991 neskončila. Vrátit ji zpět do života se v Rusku snaží od roku 2003.
Tehdy byla obnovena registrace domén druhé úrovně v zóně SU, což v podstatě znamená, že země SNS i Pobaltí získaly možnost registrovat národní webové stránky s příponou .SU – analogicky jako evropské země v doméně .EU.
K 1. lednu 2006 byl počet uživatelů internetu v Ruské federaci na úrovni 22 mln. osob (2004 jich bylo 18,5 mln.). Na počátku roku 2008 již internet v Rusku používá přes 40 mln. osob – zdroj ´Мининформсвязь´.
V souvislosti s připojováním ruských vojenských organizací k internetu, ale i s potřebou rozvinout přístup ještě širších vrstev společnosti do informační sítě – stoupají požadavky na využívání azbuky při zadávání URL adres a brouzdání v Runetu.
Současně, od roku 2006 proskakují médii informace o tom, že s ohledem na národně bezpečnostní zájmy Ruské federace byly údajně zahájeny práce na vybudování autonomní ruské verzi ´světové pavučiny´ – využívající jen původních ruských přenosových protokolů a technologií a dokonce i vlastního operačního systému.
V předvečer 14. narozenin RUNETU – 3. dubna 2008 – se za generálního partnerství FREE ZONE a.s. a Krajské hospodářské komory Moravskoslezského kraje v Ostravě schází VI. Work Shop i-RU.CZ.
V Moskvě probíhá 3. a 4. dubna XII. Ruské Internetové Fórum (RIF–2008) – jedná v podmoskevském penzionu „Лесные дали“ patřící správě úřadu Prezidenta RF – a patronát nad ním převzala Federální agentura pro tisk a masové komunikace a Ministerstvo pro informační technologie a spoje RF.
Zatímco akce v Čechách se schází v rámci ´RUSKÉHO DNE OBCHODU A INTERNETU´
z iniciativy i-RU.CZ a jde o setkání spíše firemní a bankovní veřejnosti orientované na probrání využití svých produktů při obchodní praxi, včetně zapojení RUNETU – konference v Moskvě představuje významnou událost ruského informačního prostranství, zaštítěnou centrálními orgány a je zaměřena na hlubší otázky rozvoje internetu v Rusku.
Z akce je připraven přímý internetový online přenos. Viz odkazy níže.
В программе РИФ–2008: пленарные и секционные заседания, круглые столы, мастер-классы, тренинги.
Организаторы сохраняют главные принципы участия в форуме: бесплатное участие для докладчиков и слушателей, доступность мероприятий Форума для региональных участников, отсутствие коммерческого давления на программу Форума, максимальный охват современных тем развития Рунета.
Program lze najít na http://2008.rif.ru/program
Двухдневная программа Форума включает в себя 35 научно-практических мероприятий: 3 апреля участники РИФа смогут принять участие в работе 15-ти секций и круглых столов, 4 апреля – еще в 20-ти.
Ожидается также прямая онлайновая трансляция РИФ-2008 на портале RuTube, по адресам
Zahájení přímého přenosu z Internet fóra 2008 je naplánováno 3. dubna na 10:30 hod. (moskevského času). Prezence na Work Shop i-RU.CZ 3. dubna v Ostravě začíná v 9.30h (pražského času).
Bezplatná express-analýza webových stránek v ruské mutaci.
Optimalizace SEO webových stránek pro ruské vyhledávače.
Indexace webových prezentací v ruských vyhledávačích Yandex.ru, Rambler.ru, Mail.ru aj.
Registrace webových prezentací ve specializovaných tématických katalozích, profesionálních portálech
Provedení kampaní zaměřené kontextové reklamy v ruštině dle klíčových slov (systémy Yandex-Direct, Begun, Google Adwords aj.)
SEO Copywriting – Tvorba textů a aktualizace obsahu webových stránek v ruštině, překlady do ruštiny, korektury.
Příprava a umístění PR článků, anoncí, inzerátů do ruských informačních internetovych zdrojů…
Přečteno 29 605×
Přečteno 8 950×
Přečteno 8 415×
Přečteno 6 183×
Přečteno 5 536×