PeEn

  • Nový Facebook aneb útok na Twitter

    Facebook nasadil novou verzi. Zásadní novinky jsou vlastně dvě – upráva Pages a změna Homepage. Cíl je podle mne jednoznačný – útok na Twitter . Změna Pages mě osobně nijak nezasáhla, je mi to vcelku jedno, ale i u ní je vidět zvýšení významu feedu, nastavování statusu atd. To Homepage už je pro mě změnou zásadní. Nejen vzhledem, ale také jakýmsi ztwiitrovatěním. Protože to se zde zobrazuje na hlavní pozici není vlastně nic jiného než obdoba twitter feedu…
  • Linkuj vs. Vybrali.sme - proč jsou Slováci lepší?

    S našimi lokálními službami typu Diggu se již asi setkal každý, kdo má nějaký blog nebo webové stránky. Zajímavé je ovšem srovnání s našimi východními sousedy. Na Vybrali.sme.sk se totiž Linkuj.cz nehrabe ani zdaleka. V čem je zásadní rozdíl? V množství lidí, které tyto služby aktivně používají, to jest linkují do nich články. Samozřejmě s Diggem se nedá srovnávat ani jedna, ale Linkuj je z tohohle pohledu naprosto nevěrohodné…
  • Heureka.cz aneb příběh o jedné online soutěži

    Vlastně jsem o tom původně ani nechtěl psát, ale Krasohled mne k tomu nakonec dneska vyprovokoval. A o co jde. O jednu soutěž s tématem „napiš co nejvíc a budeš odměněn“. Jsou takové soutěže dobré nebo špatné? Jak to vlastně je? Řeč je konkrétně o soutěži na Heureka.cz. Je až triviálně jednoduchá – každý má napsat co nejvíce „recenzí“ produktů na Heurece a kdo jich napíše nejví, dostane cenu. A v tom je samozřejmě zádrhel…
  • Blogy na Lupě pod Wordpressem

    S přehozením blogů na Lupě pod Wordpress mi rozhodně udělali pánové z iinfa radost. Správa příspěvků i celého blogu je teď o poznání uživatelsky příjemnější a možnosti pluginů jsou prostě super. Má to ovšem i svá negativa. U blogů totiž není automaticky aktivovaný žádný antispam plugin, takže hned po prvním přihlášení jsem musel mazat desítky spamů, které mi poslal nějaký robot…
  • Toplist.sk jako příklad nepodařené lokalizace?

    Už nevím jakou cestou jsem se vlastně k TopListu.sk prosurfoval, ale když už jsem tam byl, tak mne napadlo podívat se, jak moc je vlastně tahle odnož známého českého počítadla „sk“. A jak jsem to tak procházel, tak jsem zjistil, že moc ne. A to hned ve dvou rovinách: Obsah – většina stránek na „slovenském“ toplistu je v podstatě českých, narazil jsem na pát anglických a maďarských. Jestli je sk domén v toplistu.sk třetina, tak je to hodně…
  • Blogger(ka) roku jen na iDnes?

    Byla vyhlášena anketa o bloggera a bloggerku roku. Nicméně většina bloggerů nemá šanci tento titul získat. Je totiž vyhrazen jen a pouze pro osoby blogující na blogu iDnes. Ne že by to až tak vadilo, iDnes si samozřejmě může vyhlašovat ceny pro lidi u nich blogující jak chce. A leckdy to dělá dost nesmyslně i pro celý (český) internet, viz. z nedávné doby trapný výběr nejhoršího webu na Technetu. Spíš mne překvapil ten úzký tunel, kterým vyhlašovatelé soutěže vidí…
    11. 12. 2007 19:10 (aktualizováno)
  • Centrum.cz - miliardová akvizice na českém internetu

    Před nějakou dobou jsem tu na Lupě ve svém blogu psal o prodeji Stahuj.cz s podtitulem „komu to prospěje“. Po dnešním dni se zdá, že to prospělo hlavně společnosti NetCentrum. Ta totiž úspěšně dojednala prodej svého majoritního podílu americkému investorovi, který se jistě díval i na portfolio služeb Centra, v němž podle mne hraje Stahuj.cz (jako nejlepší český download server) podstatnou úlohu.
    4. 12. 2007 19:00 (aktualizováno)
  • Prodej Stahuj - komu to prospěje?

    Myslím, že za jednou z nejzajímavějších událostí z poslední doby, ke které došlo ve vodách českého internetu, je bezesporu prodej download serveru Stahuj.cz. Jaké to bude mít důsledky, jaká je jeho budoucnost, kdo na tom vydělal a co je podle mne špatně? Stahuj.cz založila a několik let provozovala jablonecká společnost Miton. Postupně se jim podařilo dostat Stahuj.cz na první místo mezi českými download servery – stal se z něj takový malý lokální Download.com, dalo by se říci…
    22. 9. 2007 14:18 (aktualizováno)
  • Mediálne.sk se mýlí - i na internetu je krádež stále krádeží

    Dnes jsme narazil na Mediálne.sk na článek Kedy je kradnutie na internete v poriadku. Ačkoli autorka naznačuje, že někdy ano, není tomu tak. I na internetu je krádež stále krádeží a neoprávněné užití autorsky chráněného díla, jakým je fotografie, bezesporu je postihnutelné. Je směšné, pokud někdo tvrdí, že „nemá čas se ptát, jestli může fotografii použít“ a tím má dojem, že je vše v pořádku. Co by říkal při krádeži v supermarketu? Že neměl čas se ptát, zda má za ukradené zboží zaplatit…
    21. 8. 2007 15:17
  • Mají ještě smysl agregační služby?

    Informací na internetu je čím dál tím víc. Obcházet denně všechny své „oblíbené“ servery už skoro není možné stihnout – snad jen kdyby člověk neměl na práci nic jiného. Tenhle důvod naštěstí mohou vyřešit RSS exporty nacpané do mé ubohé čtečky. Druhou možností, jak se dostat k nejakému souhrnnému přehledu zajímavých novinek jsou agregační služby. I na českém internetu je jich vcelku dost…
    7. 7. 2007 12:10 (aktualizováno)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).