Hlavní navigace

Jak se kradou domény před nosem ?

20. 11. 2007 16:11 (aktualizováno) oox

Spousta webů zakládá svůj úspěch na vhodném názvu domény. Není to žádná převratně nová informace, ale jasný holý fakt starý jak sám Internet. Mnoho lidí si na této skutečnosti vybudovalo docela slušný e-business, přičemž tím nemyslím analýzy vhodných doménových názvů, ale parazitické skupování potenciálně hodnotných volných domén (PHVD).

Tito lidé (DP – doménoví paraziti) zacházejí s PHVD podobně, jako někteří kupci s pozemky.:

Jsou zde takoví, jenž pečlivě vybírají vhodné lokace pro koupi nového pozemku. Až naleznou vhodné místo, pozemek koupí. Až pozemek koupí jdou hledat další. Zásadně vybírají pozemky, které by v budoucnumohly mítpro někoho jiného obrovskou cenu.

  • Co pak s pozemkem dělají ?

Nic. Jen vyčkávají. Maximálně si na pozemek zapíchnou nějakou reklamní ceduli, či billboard. Někdo tomu taky říká, že si pozemek tzv. „zaparkovali“.

  • Na co vyčkávají?

Až se mnohonásobně zvýší původní hodnota pozemku v závislosti na jistých faktorech. Nová hodnota musí být větší, než všechny zaplacené roční daně z pozemku. Běžně 10× až 100× větší. Poté pozemek za novou hodnotu prodají.

  • Na jakých faktorech to konkrétně závisí?

Především na faktoru poptávky tj. potřeb jiných lidí.
Poptávka se postupem času zvyšuje vzhledem ke klíčovému postavení pozemku. Klíčového postavení pozemek dosáhne v případě, že jeden či více „poptávajících se“ lidí nenašlo vhodnou alternativu – tzn. jiný vyhovující volný pozemek.

  • Kdo jsou to „poptávající se“ lidé?

Jsou to většinou ti, jenž mají ochotu pozemek koupit i za vysokou cenu se zájmem na něm postavit nějakou budovu. Tyto budovy jsou pak obvykle používány firmami jako obchody, informační centra, soukromé školy, cestovní kanceláře, pracovní agentury … a další. Právě díky těmto lidem pozemky ožívají. Už to nejsou zpustlé, plevelem zarostlé planiny (inzertní plochy), ale místa reálně využitá, užitečná i ostatním.

  • Co lidé, kteří si nemohou dovolit zaplatit vysokou cenu za pozemek?

Buď se smíří s alternativou ve formě volného a laciného pozemku, který je však pro jejich účely značně nevhodný, nebo od svého záměru upustí, čímž také zaniknou veškeré plány a naděje na stavbu nové budovy. Pozemek lze získat i soudní cestou, ale v našich zeměpisných šířkách o tom většinou nelze dostatečně racionálně uvažovat.

Celý originální článek naleznete na mém druhém blogu: www.oox.cz
(… jak jsem se stal obětí prapodivného cybersquattingu).

Sdílet