Původně jsem měl v plánu napsat několik úvodních příspěvků o energetické regulaci, ale nemůžu si odpustit nakousnout v podstatě úplně opomíjené téma a to je jakási „regulace“ trhu informačních technologií či přesněji jeho „softwarové“ části.
Zdá se, že nové tisíciletí a jeho vyspělé komunikační technologie posílá do věčných lovišt různé části ekonomických věd jako kdysi Einsteinova teorie relativity fyziku. Mám na mysli internet a jeho obrovskou sílu celosvětové kolaborace, vytváření softwarových hodnot a především jejich šíření napříč sítí.
Celosvětová ekonomika již není heterogenní, stává se z ní homogenní prostor, kde začíná daleko více souviset vše se vším. Začíná otevřené s otevřeným a bohužel logicky i uzavřené s uzavřeným. Uzavřené formáty a systémy nejsou nijak špatné pokud nejsou nasazeny do kritických úloh (státní správa, školství atd.).
Závislost domácností na jednom výrobci operačního systému se začíná stávat celosvětovým problémem. Je čas zamyslet se nad tím, zdali se chceme uvázat jedné společnosti. Zdali chceme slepě příjímat to, co je nám servírováno. Zdali nepřišel čas vyzkoušet nějakou inovaci. Můj osobní čas již dávno přišel – jak jste na tom vy?
Já osobně používám "alternativní operační systém" Linux, ale mám dojem, že se běžně použití "většinového operačního systému" chválí jako "standardní řešení" (nebo tak nějak).
Umělci a výstředníci si užívají MacOS X. Počítačoví šílenci se vrtají v Un*xu, Linuxu nebo BSD. A většinová populace má ráda většinový OS. Co by na tom bylo divného?
"Můj příspěvek odsuzuje proprietární softwarový monopol, ktery v podstatě zabíjí veškeré inovace, které by přinesl zdravý trh."
To je zajímavé, že když přišly Visty s Aerem tak všichni zastánci Linuxu naráželi na to, že Aero v podobě Compizu či Berylu má Linux již dávno. V podstatě každou chvíli čtu nějaký příspěvek včem všem je Linux napřed a teprve nyní to doráží i do Windows. Takže kde je podle Vás zabíjení inovace?
Úřady možná zaspaly, ale očividně spíše nemohou proti MS nic podniknout, protože krom vyjímek kdy už "zakročily" mu nemohou nic dokázat. MS přece nemůže za to, že lidem nabídl produkt, který se jim očividně líbí a že statisíce programátorů Linuxu (distribucí) místo toho, aby se pořádně sjednotili a vytvořili jednu (dvě, tři) pořádné distribuce, kterým by i poskytli pořádnou marketingovou podporu, vytvářejí stovky nezávislých distribucí, které bojují spíše mezi sebou než s windows.
MS nabízi windows, o kterých nakecá co se dá a člověk hned ví z čeho může vybírat, ale vybrat si distiribuci linuxu? To je hodně těžký úkol a pro nezasvěceného člověka (BFU) snad i nadlidský.
[4]: Takže vysvětlím znovu:
Nejde tu o OS (Windows), jde tu hlavně o uzavřené formáty Microsoftu (viz můj minulý blogpost), které na sebe v podstatě Windows vážou.
Btw, Aero není rozhodně ta inovace, kterou jsem myslel a která by zvyšovala produktivitu práce (což myslím je primární úkol inovací).
nemuzete vytvaret zdravy trh regulaci. To je pitomost.
Formaty Microsoftu se zenou dopredu. V kazde verzi si uzivatele muzou dovolit vic. Ja osobne .doc nepouzivam a nejsem rad kdyz mi ho nekdo posila. Zpatky dostane bud pdf nebo odt.
Mnozstvi formatu tu bylo a microsoft ve volne soutezi vyhral a opanoval pole. Nyni se pole dynamicky meni diky internetu a je otazkou zda na to .doc bude vubec stacit. Je to format prilis svazany s tlustou aplikaci. Ja si myslim ze odt ma velkou sanci. Predstavte si import do webove stranky.
Jeste jednou tedy - zadna regulace. Regulace neprinese nic dobreho nikdy.
[7] - Nesouhlasim - monopol je spatny vzdy a v monopolni situaci prestavaji klasicke zakony trhu platit. EU by samozrejme nemela Microsoftu (nebo jinym monopolum v jinych oborech) v monopolu branit, ale mela by ho mit velmi peclive na musce, protoze ten muze monopolu nejak "nekale" vyuzit.
Ano, souhlasim s podporou otevrenych formatu ve statni sprave, ale pro urednice je posilani/prijimani DOCu nejpohodlnejsi, protoze uz se ve Wordu naucily a Word ODF neumi (opravte me, jestli se mylim) ani ukladat, ani otevirat.