Hlavní navigace

Nová Slunečnice - první velký český web 2.0

29. 3. 2007 15:24 (aktualizováno) David Antoš

Možná jste to již zaznamenali, možná ne, softwarový server Slunečnice.cz brzy spustí novou verzi. Mohl jsem trochu nahlédnout do procesu jejího vývoje a věřím, že bude mít velký úspěch. Troufám si tvrdit, že nová Slunečnice předběhla všechny své české i zahraniční obdoby a je nejpoužitelnějším projektem svého druhu. A tak to ostatně má být, na další novou verzi jistě bude čekat zase nějakou dobu a vytvářet projekty, které jsou už v době svého spuštění průměrné, není cestou úspěchu. Mimo jiné je také Slunečnice prvním opravdu velkým 2.0 českým webem.

Design

slunecnice-logo

Nejprve si prohlédněte, jak celkově stará a nová Slunečnice vypadá. Otázku designu ponechejme stranou – redesign je tím nejmenším, čím Slunečnice prošla. Stará podoba se mi ve své době velmi líbila, ale jednoduše už zastarala, nová podoba mi osobně připadá docela 2.0 sexy, ačkoliv by určitě mohla být ještě trochu přehlednější a zřetelnější. Nikdo však jistě nebude mít problém si zvyknout, některé detaily (barvy, počet sloupců) by možná mohly být jinak, ale výsledek je rozhodně pěkný.

Liposukce

Nová Slunečnice však prošla zásadní liposukcí, kterou jistě každý ocení. Na staré úvodní stránce byla spousta různých prvků – boxíky, oddíly, seznamy, odkazy – podle mého názoru navíc nepříliš přehledně poskládaných. Nová Slunečnice pracuje s výrazně méně prvky a příkládá jim jinou váhu než dříve. Na podobný server chodí návštěvníci, které si pravděpodobně můžeme rozdělit do tří skupin – 1) vědí, co přesně chtějí, 2) vědí, co chtějí, ale neznají přímo onen software 3) nevědí nic, ale chtějí se kouknout, co je zajímavého. Slunečnice nyní vychází vstříc všem těmto skupinám, a to zejména díky řadě malých vylepšení schovaných za velkým redesignem.

Menu

slunecnice-menu

Původní dlouhé vertikální menu o třinácti odkazech (které se mimo titulní stránku skrývalo pod logo) bylo nahrazeno 5 hlavními sekcemi – Windows, PDA a mobily, magazín, diskuse, obchod. Zachována naopak zůstala původní drobečková navigace, díky které by uživatel neměl nikdy zabloudit a mít problém vrátit se zpět.

Vyhledávání

slunecnice-vyhledavani

Velkého zvýraznění se dostalo vyhledávání – doba se pohnula a fulltext je dnes nejpřirozenějším způsobem, jak lidé hledají věci. Když si chci stáhnout nové ICQ, je pro mě brouzdání v katalogu a přemýšlení nad správnou kategorií nesmyslně složité. Napíšu „ICQ“, jeden klik a hotovo. Stejně tak pokud hledám třeba i generický „AVI konvertor“ atd. Pro první z typových uživatelů Slunečnice je vyhledávání jasně nejlepší, pro druhou tak napůl. Vedle zvýraznění vyhledávacího boxu však také došlo ke zlepšení kvality vyhledávání, které ve staré Slunečnici bylo opravdu mizerné. Vlastně i nový vyhledávač má ještě co zlepšovat, ale úprava vah měření relevance bude jistě kontinuální a domnívám se, že to souvisí i s mírou používání. Až nová Slunečnice přejde do ostré verze, i hledání se zlepší, jelikož jistým způsobem reaguje na chování uživatelů. Malým, ale mimořádně šikovným vylepšením je integrace našeptávače. Našeptávač je zajímavý nástroj, jehož použitelnost je třeba ve všeobecném webovém vyhledávači sporná. Podle mého názoru se však hodí všude tam, kde je velká pravděpodobnost překlepu. A Slunečnice je úplně ukázkový příklad – kdo si má pamatovat, jak se všechny ty anglické programy jmenují.

Katalog

slunecnice-katalog

Katalog má však stále své místo, řada uživatelů jej nadále preferuje. Došlo k překopání kategorií, ostatně software prošel také jistým vývojem.

Tipy, novinky, obláčky

slunecnice-oblacek

Titulní stránka by také měla sloužit lidem, kteří se chtějí dozvědět o něčem novém, Slunečnice by neměla být jen takovým skladištěm, ale spíše průvodcem světem softwaru. Tuto roli plní hned několik boxíků – nové programy nemohou chybět, redaktorský výběr doporučených programů se rozšířil na dva odkazy s popisem a další čtyři bez, úplně nově přibyl tzv. tag cloud. Tag cloud je 2.0 tak, že už nic jiného víc 2.0 být nemůže. Na Slunečnici si bere data z vyhledávání, je to tedy takový seznam nejhledanějších termínů graficky zvýrazněných podle pořadí. Díky tomu slouží jako zajímavá inspirace v reálném čase, co zajímá ostatní, co právě nejvíc jede. Kromě toho si přední místo na titulní stránce vysloužila úplná novinka Slunečnice – magazín.

Výpisy

slunecnice-vypis

Slunečnice nově pracuje s více úrovněmi kategorií, kdy v prvním zanoření jste navigováni do dalších podsekcí a máte k dispozici vždy nějaký tip a tři žebříčky. První zanoření je natolik nekonkrétní, že nemá smysl mít zde seznam stovek nijak nesouvisejících programů. Pokud se posunete dál, opět zde máte tři nejnovější programy a dále klasický výpis. Ten je nyní řazen podle počtu stažení za minulý týden, což znamená, že důležité a oblíbené programy budou hned vepředu. Řazení lze ovšem změnit, můžete se vrátit k abecedě. Samotný výpis programů prošel velkým vylepšením jak po grafické tak obsahové stránce. Graficky na stejnou úroveň bylo postaveno hodnocení redakce Slunečnice s názory uživatelů na program. Zvýrazněno bylo uvedení licence, to je pro spoustu lidí zcela zásadní údaj. Já osobně velmi oceňuji přidání odkazu na přímé stažení, které šetří čas. Mám-li jasno, co chci, nemám zájem proklikávat se katalogem, pak jít na stránku programu a hledat tlačítko ke stažení. Nyní stačí jen vyhledat a přímo ze seznamu výsledků (vyhledávání má podobné rozhraní jako katalog) vybrat, jednou kliknout a už se stahuje. Pro Slunečnici to možná bude znamenat menší počet zobrazených stránek, ale díky většímu komfortu se jí důraz na užitek uživatele musí vrátit v podobě vyšší návštěvnosti.

Stránka programu

slunecnice-produkt

Stránka programu je věcí, do které se v nové Slunečnici řízlo nejvíce. Byla naprosto kompletně předělána do podoby, která je myslím nejpřehlednější a nejlogičtější, jak to jen jde, přitom v sobě zahrnuje řadu nových funkcí. Původní podoba znamenala různě naházené odkazy, texty, obrázky. Nová nabízí zejména dva velká, obrovská barevná tlačítka „Stáhnout“, protože právě najít, co z toho všeho na profilu programu vede k cíli byl ve starém rozhraní nemalý oříšek. Graficky přehledná tabulka ukazuje základní parametry programu, pod ní najdete krátký popis a screenshot a v intuitivní podobě záložek odkaz na další možnosti. Ty dávají jasně najevo, že se uživatel nemusí bát kliknout, že nebude nikam přesměrován a to hlavní – tlačítko „Stáhnout“ – mu pořád zůstane. Může se tak podívat na další varianty programu, galerii screenshotů, přečíst si uživatelské recenze či diskusi.

Uživatelské recenze

slunecnice-recenze

Uživatelské recenze by se mohly ukázat jako mimořádně cenou součástí Slunečnice. Vedle hodnocení (škoda, že štítkování zatím není, třeba časem) může každý popsat svou zkušenost s programem. Věřím, že spolu s dalšími změnami by se Slunečnice mohla přetransformovat v jakýsi polokomunitní softwarový server, kde by lidé své zkušenosti a znalosti sdíleli mezi sebou. Pro začátek tu je soutěž o nejlepší recenzi. Pro ostatní je takový text neskutečně cenný, daleko více než obvykle nutně sterilní základní popis programu.

Diskuse k programu

slunecnice-diskuse

Diskuse se změnila z původní stromečkové na lineární. Už to tedy nevypadá jako komentáře na Lupě, ale spíše jako komentáře třeba na tomto blogu. Oba přístupy mají své přednosti. K článku se podle mého názoru více hodí stromečková struktura, zvláště u hojně navštěvovaných webů. Jednoduše umožňuje větší řád. Na Slunečnici by větší úspěch měla mít lineární podoba, která zase umožňuje vyšší živost diskuse. Článek má jasný vrchol návštěvnosti v době vydání, do pár dní obvykle úplně zapadá. Na stránku programu budou lidé chodit kontinuálně, den za dnem třeba celé roky. Aby diskuse nebyla zabitá, měla by tento fakt reflektovat.

Diskuse na Slunečnici plnily dosud dvě funkce, opět přitom špatně. Klasický způsob použití bylo sdělení svých dojmů – od toho zde jsou uživatelské recenze, které k tomu nabízejí daleko přehlednější nástroj. Druhý způsob – prostě pokec, polemika někdy až hádka o kvality programu a různé otázky, tipy, rady – na to je lepší lineární podoba. Argument proti byla nepřehlednost – otázky se budou pořád opakovat. Budou, jenže to se dělo i ve starém uspořádání. Zkušenost z jiných diskusních fór ukazuje, že v komunitě se většinou vždy najde někdo, kdo je ochoten pomoci, alespoň odkazem na místo, kde se onen problém řešil minule. Proto lineární podoba diskuse pod programy.

Po stažení

slunecnice-po-stazeni

Stránka „po stažení“ – když kliknete pro stažení, jste přesměrováni na stránku, která obvykle bývá koncová. Původně nenabízela vlastně celkem nic zajímavého, nic, co by uživatele vtáhlo zpět. Nyní zde naleznete trochu více, zejména napojení na Moji Slunečnici.

Moje Slunečnice

slunecnice-moje

Moje Slunečnice je důvod, proč se na Slunečnici zaregistrovat. Je to taková startovací stránka komunitní Slunečnici, můžete si nastavit svůj profil, podívat se na poslední stažení, brouzdat záložkami, nastavit Hlídače změn (celkem čehokoliv od programu až po diskuse). Možnost registrace nabízí spousta internetových služeb. Důležité je dát lidem důvod, aby tak udělali. Mimochodem na registraci jsou z pochopitelných důvodů vázané i uživatelské recenze, výhody má i pro diskusi.

Diskusní fórum

slunecnice-forum

Diskuse nemohou být jen pod samotnými programy, aby Slunečnice byla komunitou, musí mít každý možnost zakládat úplně nová témata. Diskusní fórum Slunečnice (jehož jednou sekcí jsou diskuse k produktům) je tak trochu jako phpBB, díky vlastnímu řešení je však lépe integrovatelné. Úspěchu tohoto softwarového fóra by měla přispět i nenutnost registrace. Vybudovat komunitu je vždy těžké, ale Slunečnice na rozdíl třeba od Lupy (kde diskusní fórum téměř vůbec nefunguje) disponuje alespoň kvalitním nástrojem.

Magazín

slunecnice-magazin

Konečně zbývá magazín. Ten se již pár dní zahřívá a podle jmen autorů slibuje kvalitní pravidelné informace ze světa softwaru, zvláště bych zmínil „Vista blog“ Jana Kuneše. Magazín Slunečnice je pěkným doplněním obsahu LupyRoota. Články budou jednoznačně kratší, čtivější a více populární, ostatně účelem magazínu je opět vytvoření komunity a poskytnutí tipů pro uživatele Slunečnice. Vlastní texty navíc může na Slunečnici publikovat za jistý honorář každý kvalitní autor. Výhodou magazínu Slunečnice také může být jednoznačné zaměření na software. Slunečnice = průvodce světem softwaru.

Slunečnici čekají úspěšné měsíce

Slunečnice 3.0 splňuje celou řadu charakteristik webu 2.0, jak o tom kdekdo píše. Jenže web 2.0 je ve skutečnosti přece bullshit. Každá z novinek na Slunečnici má svůj smysl a své odůvodnění. Absurdní na řadě dnešní 2.0 webů je jejich samoúčelnost. Proto je většina českých serverů k těmto trendům opatrná, žádná zatuchlost nám však nehrozí. Ostatně většina služeb, která je úspěšná ve světě, 2.0 trendům také příliš nepodléhá a když už, vždy pro nějaký smysl. Říkal nové Slunečnici web 2.0 je tak spíše urážkou. Nová Slunečnice je jednoduše moderní a užitečná.

slunecnice-lan

Sdílet