Hlavní navigace

DivX Stage6 zahajuje web 3.0 éru

28. 8. 2006 21:55 David Antoš

Pokud je YouTube považováno za web 2.0, pak je DivX Stage6 web 3.0. Tato úžasná služba má na to převálcovat všechnu svou konkurenci – pokud se ta sama nepřizpůsobí. Video online vstupuje do nové epochy.

Videohostingy poslední dobou vznikají jako houby po dešti. Většina z nich nenabízí nic unikátního, takže dnes tu existuje zcela dominantní YouTube, snažící se Google Video a pak už nic významného. Právě tyto dvě služby bývají často provnávány – kdo má lepší komunitní služby, čí uživatelské rozhraní je přehlednější, kdo je lepší. Ve skutečnosti však existují pouze dvě věci, které jsou pro diváky důležité – kvalita a kvantita. Kvalitou mám na mysli rozlošení videa – to je u YouTube i Googlu stejné, obě tyto služby používají flashového přehrávače s maximálním rozlošením 320×240, z Googlu si navíc videa můžete stáhnout až ve 480×360. Rozhodující je tedy kvantita, kde YouTube na celé čáře vede vzhledem k tomu, že si příliš neláme hlavu se zveřejňováním autorsky chráněného obsahu. To je ten hlavní důvod, proč je YouTube tak úspěšné.

DivX Stage6 však může být hrozivým vyzyvatelem. Pokud nemůže YouTube ani Google Video dohnat v kvantitě (mít nelegální obsah jako na YouTube může být potenciální časovaná bomba, na dohody s velkými producenty, jako to dělá Google, zas DivX nemá prostředky), zcela je drtí co se kvality týče.

Společnost DivX je známá především svým kompresním formátem. Ten dokáže filmy v DVD kvalitě o velikosti pár GB zmáčnout na velikost jednoho CDčka při zachování pořád ještě solidní kvality. Určitě každý z Vás někdy nějaké DivX video viděl. Právě tento formát ve své internetové službě DivX využívá (a zároveň propaguje). Oproti obvyklým nekvalitním videím, ze kterých v případě natažení do celé obrazovky vznikne chomáč pixelů, se tak konečně můžete setkat na internetu také s videy o nesrovnatelně vyšší kvalitě.

Celá věc má jeden zásadní zádrhel, kterým je malá rozšířenost DivX. Videa se Vám do tohoto formátu automaticky nepřetransformují, na to si mysíte stáhnout sharewarový DivX Convertor. Videa si dokonce ani nepřehrajete, pokud nemáte DivX Web Player. A ten na rozdíl od Flashe má zanedbatelný počet lidí.

Přesto DivX Stage6 na to má. Kromě této zcela zásadní přednosti se jedná o velice pěknou a neodfláknutou službu, která se YouTube v komunitních funkcích minimálně zcela vyrovná. Navíc počet nahraných videí je neomezený, stejně jako jejich velikost. Teda, ta vlastně omezena je – 2 GB. :-)) Navíc DivX možná jde zejména o propagaci svého formátu a časem by obdobnou kvalitu mohly nabídnout i jiné služby – DivX například před delší dobou ohlásilo vágně formulovanou spolupráci s Googlem (mimochodem při instalaci DivX softwaru Vám je nabízena instalace Google Toolbaru). Pak by mi internet konečně zcela nahradil televizi a možná i kino. DivX kvalita už je dostatečná na to, abych si 5 metrů od LCDčka postavil křeslo, vzal popkorn, ztlumil světlo, zapnul bedničky a vychutnával Pána prstenů.

Abyste si mohli udělat obrázek sami – dvě indentická videa na YouTube a DivX Stage6.Doporučené čtení:

GigaOm: DivX Launches Its Own YouTube, Stage6
Google Operating System: DivX – The Revolution od High-Quality Videos

Sdílet