Dnes bych velice rád navázal, nepřímo, na minulý článek ohledně cloudu (Proč se bojím cloudu). Ale chtěl bych se podívat trochu do minulosti.
Velice rád se zabývám počítačovou minulostí. Bavím mě konstrukce prvních počítačů, které dokázaly mechanicky zpracovávat údaje, mám rád první elektronické počítače i když na jejich chlazení bylo potřeba dvou leteckých motorů (wiki) (což při dnešním výkonu a spotřebě grafických karet nás brzo čeká také :-) ). Každý tento ve své podstatně „unikátní“ stroj je nezapomenutelný.
V minulosti se využívalo pro počítače složité, desítkové soustavy a rychlost výpočtů byla ve stovkách maximálně tisícovkách operací za vteřinu. A i tento výkon, lidem stačil, byl to „malý“ zázrak. Dnes se nám výkon milionkrát znásobil a velikost se zmenšila tak jak narostl výkon a každý takto malý počítač by byl schopen obhospodařit a provozovat např. celou nemocnici. Proč tomu tak není, k tomu se dostanu později.
První počítač, který využíval binární soustavu byl vyroben někdy v 30. letech minulého století a byl plně mechanický (tuším že se jmenoval Z1). Pro první elektronický počítač, využívající dvojkovou soustavu jsem se musel podívat do wiki, abych našel přesně co ona zkratka ABC znamená.
Opustím mechanické počítače, první elektronické a skočím o nějakých 20 let dopředu, kdy světu PC vévodili „sálové počítače“. Tyto „mini“ počítače (ne fakt to byly krabice velikosti 15U RACKu) takže opravdu malé počítače byly konstrukčně nádherné a dokonce „rozumně“ funkční. Měl jsem možnost (sice jako malý kluk), vidět v provozu SMEP-II (klon PDP) s několika (cca 10) terminály a nádhernou bubnovou tiskárnou (válec se znaky a tiskli se celé řádky znaků najednou). Celé toto zařízení, bylo schopné řídit výrobu, provoz a obchod šroubárny s více jak 1000 zaměstnanci. Výkon CPU tohoto stroje byl v jednotkách MHz a jedna obvodová deska byla zvící dvou dnešních eATX.
Každý z připojených terminálů, byl opravdu čistokrevný terminál (klávesnice, monitor (zeleno-žlutý)) bez hlavního počítače to bylo jen velmi nevkusné těžítko. Na druhou stranu, princip práce byl opravdu plně v cloudu. No a tom jsem zhruba 25 – 30 let nazpět. Programy byly uloženy na externích discích (tam kde podnik měl hodně peněz) o kapacitě 4 – 20 MB, anebo na páskových jednotkách. (Většinou to byla kombinace, kdy programy byly na externím disku a data na páskách).
Když se posunu o pár let dál i do Čech se dostávali první stolní počítače, IBM kompatibilní Určitě si někdo z vás vzpomene na 4 MHz XT PC, nebo dokonce 12 MHz 286 spolu s MS-DOS 4. Počítače, pro tu dobu s obrovským výkonem, proti počítačům sálovým. Bohužel špatná věc byla, že tyto počítače opravdu nebyli kompatibilní s počítači sálovými a všechny programy se museli psát znova od začátku. Nové programy se, ale začali psát pro nový způsob komunikace klient->server, která je až do dneška nejvíce zastoupená. Samozřejmě,že nový vývoj stál nové peníze, tak se staré systémy opouštěli pomalu (stejně jako dnes, vzpomeňte na diskety, jak dlouho tu byly) . Nové systémy vyžadovali nový přístup. Budovali se nové počítačové sítě, začalo se přecházet s lehkých klientů a terminálu, na programy instalované přímo na počítačích (těžké klienty), které na počítače přenesly provádění většiny výpočtů. Ze serverů se na čas stalo určité odkladiště dat.
Samozřejmě koncept čistého terminálu nikdy úplně nezmizel (dnešní Citrix, Microsoft TS, VMWARE Station, atd..) a je hodně firem a oborů, kde se bez čistě terminálového řešení neobejdou.
Dnešní „cloudové“ systémy, jsou 50 let staré věci a myšlenky převedené do našeho století, a aby vzniklo něco nového, tak se jim začalo říkat „moderně“ cloud (protože vaše data jsou v pr… oblacích). Takže mi dnes na strojích, které by v pohodě před 15 lety utáhli atomovou elektrárnu, (a divili by jste kolik hlavních řídících počítačů je stále těch původních), píšeme texty díváme se na filmy a občas někam klikneme a velký „cloud“ nám data zpracuje a zpracované zobrazí.
Tady bych se rád vrátil k tomu proč jsou počítače tak ukrutně výkonné a zároveň se na nich dělá práce, která zdaleka výkon nepotřebuje. Nemůžu se pousmát nad výrobci dnešních telefonů, zvlášť pokud mají na sobě operační systém Android (ale ani iOS, nebo WP8 není výjimkou). Když do placičky velikosti A6 sešitu (i menší) narvou procesor se 4 jádry, každé jádro o rychlosti 2 GHz a honem to „nalepí“ na krabici. Stejně na něm 99% všech uživatelů nedělá nic „užitečného“ co by reálně ten výkon dokázalo využilo (samotný systém nepočítám). Výrobci jsou tlačeny trhem, pokud nepřijdou s něčím novým, větším šílenějším tak mohou čelit nízkým prodejům protože v první recenzi se dozvíme, že vlastně nic nového nenabízejí. Pro výrobce je jednoduché něco zvětšit, zvýšit takt procesoru, dát větší display ale všimněte si, že není moc telefonů s 64 GB úložištěm a většinou toho dosáhnete přidáním paměťové karty (což já rád nemám, ale to nevadí). Takže firma přijde s novým zařízením kde řekněme zvýší výkon procesoru o 20%, ale aplikaci, která by to opravdu potřebovala tak není no firma má splněno udělala něco nového no a stejně tak konkurence a každý rok tu máme super výkonný přístroj jehož výkon nemáme šanci použít. Budu rád když mi do diskuze napíšete program, který by opravdu dokázal využít 4 jádra v Samsungu Galaxy 4 (výkonnostní testy neberu :-). A tak dnes jsme zavaleni výkonem, který akorát hezky vypadá.
Určitě jste si všimli klesajících prodejů PC, proč tomu tak je, že by počítače neumírali stejně, že by byly super kvalitní, ne tak to není. Počítače jsou stále stejné, dokonce bych řekl i méně kvalitní než byly třeba před 10 lety (stále se zmenšující technologie vyšší hustota stabilitě nepřidá). Počítače umírají stejně, ale lidé již v sektoru PC nejsou hnáni jít dál můj 4 starý PC bez problémů zvládne všechno co potřebuji (i hry). Výrobci operačních systémů pro PC jsou tlačeni na snižování náročnosti svých produktů (škoda že výrobci mobilní OS ne) a díky tomu dnešní počítače mnohdy běhají lépe, než při nákupu.
Shrňme si to, po celém domě máte počítače, které jsou obrovsky výkoné, kdyby se celý váš dům složil výkonově do jednoho počítače možná by jste se divili co by zvládl a na druhou stranu tento obrovský výkon používáme ho způsobem jako naši (pra)rodiče staré 2 MHz sálové stroje. Jestli je to správně nebo ne si každý musí rozhodnout sám. V případě, že se jedná o firemní aplikace tak stejně se většinou chovají jen jako zobrazovací terminály případně lehké klienty. Pár výjimek by se ale našlo, jsou to grafické programy, které aplikaci filtrů a masek opravdu dělají přímo v zařízení, ale i mezi nimi najdete některé, které posílají „vaše“ data „někam“ do cloudu a pak zobrazí „jen“ výsledek.
Slibuji, že příště budu o Cloudu mluvit také v dobrém. Protože i já vidím místa, kde je opravdu přínos, využití cloudové služby.
Je jasné, že každý to má doma jinak někdo má 2 televize, nikdo žádnou prostě berte to jako průměr toho co dnes lidé kupují. Stejně jako nepočítám s tím, že počítač má grafickou kartu. Jde o výkon čistých CPU.PS:
Jenom tady bych si zkusil spočítat „teoretický výkon“ jednoho domu.
Uvažuji že „dům“ je vybaven
Zařízení | Typ CPU | Výkon |
TV | MIPS32 core based RMI™Au1250 RISC CPU | 600 MIPS |
Galaxy SIII | Cortex A9 Quad 1,4 Ghz | 12 000 MIPS |
Nokia C2–01 | ARM 11 | 515 MIPS |
Apple Iphone 4 | ARM Cortex A8 1 GHz | 2 000 MIPS |
HTC One X | ARM Cortex-A9 (Dual core) 1,5 Ghz | 7 500 MIPS |
Apple iPAD (new) | ARM Cortex-A9 (Dual core) 1,0 Ghz | 5 000 MIPS |
PC Core i3 | Core i3 – 550 | 74 000 MIPS |
NTB Core i3 | Core i3 – 2120 | 50 000 MIPS |
Pračka, sušička | 8 MHz | 1 MIPS |
HD Přehrávač | MIPS32® 24KE™ 405 MHz | 650 MIPS |
Celkem | 152, 266 GIPS |
Celkem výkonná domácnost pro představu ENIAC měl cca 5 KIPS (5000 instrukcí za vteřinu). Počítač z TOP500 má na jeden (CPU Intel Xeon E5–2692) cca 500 000 MIPS a obsahuje 260 000 těchto procesorů. To jen tak pro zajímavost.
Pri cteni clanku jsem mel pocit, jako kdyby to byl referat do informatiky zaka 7.tridy. A chvilema mi pripadalo, ze to je automaticky prelozeny text z anglictiny.
Ano, da se souhlasit, ze vykon v mobilech uz je opravdu naddimenzovany, ale pro me je cloud v necem jinem, nez jen v surovem zpracovani dat nekde jinde.
Přeložený opravdu není všechno jsou výplody mého chorého mozku. Píšu proto aby se uvolnil a uklidnil od stresující práce. Není to umělecké dílo nejsem Poe ani Čapek, literární stránka je slabá vím to ale bez tréninku se těžko někdo zlepší. Rád bych věděl která pasáž je "strojová". Vážně jsem rád za každou výtku a trochu jsem článek poupravil. Snad je teď více lidský
Já považuju článek za velmi zdařilý! Dobu sálových počítačů jsem aktivně zažil (stýská se mi zejména po klimatizovaném sálu :-) ) - a ty postřehy vážně sedí. Zvláště pokud bychom zahrnuli i techniku, se kterou se létalo na Měsíc.
Já se nedočet odpověď na: "Dnes se nám výkon milionkrát znásobil a velikost se zmenšila tak jak narostl výkon a každý takto malý počítač by byl schopen obhospodařit a provozovat např. celou nemocnici. Proč tomu tak není, k tomu se dostanu později."
1. Hrubky ve shodě podmětu s přísudkem mě neskutečně ruší při čtení!
2. SMEP nebyl cloud, nýbrž terminálový provoz. Tam se dalo zaběhnout na sál a na datové úložiště si sáhnout, tedy alespoň nějakým způsobem byla data "doma". Maximální vzdálenost terminálu (typicky VT-100) byla řádově 100m přes proudovou smyčku a přenášela se opravdu pouze klávesnice a obrazovka rychlostí 2400-19200 b/s. Cloud je zcela anonymní, nemáte šanci zjistit, kde data leží, ta se přenáší na vzdálenosti řádově planetární megabitovými rychlostmi a nejde jen o povely a zobrazení, ale spíše o provoz typu klient-server, přičemž zpracování probíhá často i na straně klienta.
3. Je zajímavé, že přes uváděný nárůst všech možných výkonů a rychlostí, byla odezva SMEPu-52-11 s 2 MB RAM subjektivně mnohem rychlejší, než dnešních Windows 8, přestože přenosová rychlost disku 20MB DP: byla asi 150 000 KB/s a to na něm viselo skutečně těch cca 15 terminálů - což svědčí o tom, že v dnešních systémech jde často o pár % užitečné informace a zbytek je víceméně zbytečný balast (grafika, stíny, vodoznaky, přechody aj.), který vše zpomaluje a nutí uživatele k upgrade na rychlejší a rychlejší procesory, aby tito následně zjistili, že s rychlejším hardwarem dostali úžasný nový systém, který jim zajistí srovnatelnou pomalost jako ten minulý...
hrubky vadí jen nevdělancům hrubka nerovná se menší inteligence
Mám jiný názor inteligentní člověk pokud žije v Česku by zásadní pravidla pravopisu minimálně do té 9. třídy měl zvládnout.
Souhlasím. Vám by to také jenom prospělo. Čárky se, pokud mě paměť neklame, stále používají k oddělení vět v souvětí...
Plně s článkem souhlasím, vyšší výkon HW neznamená vyšší kvalitu informací a zpracovávaných úloh. Na to, co na PC dělám by mě stačil počítač s výkonem před 10 lety, ale za předpokladu kvalitního a výkonově optimalizovaného software.
Vedle zvyšování výkonu bez odpovídající přidané hodnoty pozoruji ještě jiný jev a sice DEBYLYZACE software, který dělá vše za Vás a považuje Vás za DEBYLA. Nemožnost si sw inteligentně nakonfigurovat pro skutečně efektivní práci.
Kloud ano, ale je to skoro jako kdyby jste svoje data svěřili do opatrování KGB, CIA stačí požádat kolegy z Google o přístup s právy ke čtení.
Pokud jednou zkloudujeme všechny informace bude zde něco jako VŠEVĚDOUCÍ server. Velký Bratr hadr.
A very nice article to read, and I will share
Agen Bola | STARBALL88 | Agen Sbobet | Prediksi Bola | Berita Bola | Prediksi Skor | Prediksi Bola | Prediksi Bola | Agen Poker Online | Judi Poker Online
thank you.
obat herbal maag kronis
obat batuk berdahak kronisobat sakit maag kronis
cara mengobati biduran pada anak
cara mengobati telinga berdengung secara alami
obat tradisional anyang anyangan
khasiat daun cabai sebagai obat demam alami
buah dan sayur untuk mengobati penyakit maag kronis
obat kulit melepuh paling mujarab
cara mengatasi sesak nafas secara alami
cara mengobati batu ginjal secara alami
cara mengobati penyakit jantung secara alami
cara mengobati kram usus secara alami
manfaat sea cucumber jelly gamat gold g
khasiat kunyit untuk mengobati penyakit maag kronis
obat gagal ginjal tanpa cuci darah
buah buahan yang aman bagi penderita maag
makanan tidak baik dan makanan baik untuk penderita maag
cara mengobati penyakit jantung
cara mengobati radang tenggorokan secara alami
cara mengobati anyang anyangan
cara mengobati varises secara alami
cara mengobati penyakit tipes secara alami
cara mengobati penyakit jantung secara alami
cara mengobati cacar air pada anak secara alami
obat tradisional kaligata atau biduran
obat alami infeksi kandung kemih
ramuan alami untuk mengobati penyakit jantung
tips makanan untuk penyakit jantung
manfaat sea cucumber jelly gamat gold g
sayuran yang baik untuk pencegahan penyakit jantung
obat pengapuran tulang belakang
obat herbal untuk penyakit miom
tips pencegah penyakit jantung
tips tips untuk menghancurkan batu ginjal
cara alami menghancurkan batu ginjal
tumbuhan untuk penghancur batu ginjal
nama nama tanaman penghancur batu ginjal
tanda tanda orang terkena batu ginjal
ramuan herbal penghancur batu ginjal
fungsi jelly gamat sebagai penghancur batu ginjal
tanaman obat batu ginjal terampuh
pantangan makan untuk penderita batu ginjal
cara mengobati penyakit ginjal secara alami
resep obat herbal penghancur batu ginjal
3 tanaman obat penghancur batu ginjal
khasiat buah apel untuk kesehatan
khasiat lobak putih untuk penyakit batu ginjal
manfaat terong untuk kesehatan tubuh
cara mengobati limpa bengkak secara alami
pantangan bagi penderita batu ginjal
khasiat daun kumis kucing untuk mengobati batu ginjal
cara mengobati asam lambung secara alami
manfaat daun alpukat untuk hancur batu ginjal
khasiat teripang emas untuk kesehatan
khasiat daun cincau untuk kesehatan
tips menghilangkan jerawat secara alami
alasan daun pepaya sebagai obat tradisional
obat gagal ginjal tanpa cuci darah
beberapa tips cara menghancurkan batu ginjal
khasiat daun tempuyung untuk batu ginjal
paprika merah untuk pencegahan batu ginjal
Thank you so much for the information has been given clearly . we strongly agreed with your opinion about it . In addition we are distributors in the field of herbal medicines that treat diseases obatspermakosong.com
we also provide solutions for patients with obat penyakit sperma to overcome the disease obat sperma kental . There was also the way obat sperma encer and to obat sperma kosong . so the things we say and for more details please visit our article below :
obat sperma cair|
obat sperma encer|
obat sperma kosong alami|
obat sperma azoospermia|
obat sperma oligozoospermia|