Hlavní navigace

Historie se nám vrací - je to opravdu správné??

22. 7. 2013 19:02 (aktualizováno) Mira Pavlicek

Dnes bych velice rád navázal, nepřímo, na minulý článek ohledně cloudu (Proč se bojím cloudu). Ale chtěl bych se podívat trochu do minulosti.

Velice rád se zabývám počítačovou minulostí. Bavím mě konstrukce prvních počítačů, které dokázaly mechanicky zpracovávat údaje, mám rád první elektronické počítače i když na jejich chlazení bylo potřeba dvou leteckých motorů (wiki) (což při dnešním výkonu a spotřebě grafických karet nás brzo čeká také :-) ). Každý tento ve své podstatně „unikátní“ stroj je nezapomenutelný.

V minulosti se využívalo pro počítače složité, desítkové soustavy a rychlost výpočtů byla ve stovkách maximálně tisícovkách operací za vteřinu. A i tento výkon, lidem stačil, byl to „malý“ zázrak. Dnes se nám výkon milionkrát znásobil a velikost se zmenšila tak jak narostl výkon a každý takto malý počítač by byl schopen obhospodařit a provozovat např. celou nemocnici. Proč tomu tak není, k tomu se dostanu později.

První počítač, který využíval binární soustavu byl vyroben někdy v 30. letech minulého století a byl plně mechanický (tuším že se jmenoval Z1). Pro první elektronický počítač, využívající dvojkovou soustavu jsem se musel podívat do wiki, abych našel přesně co ona zkratka ABC znamená. 

Opustím mechanické počítače, první elektronické a skočím o nějakých 20 let dopředu, kdy světu PC vévodili „sálové počítače“. Tyto „mini“ počítače (ne fakt to byly krabice velikosti 15U RACKu) takže opravdu malé počítače byly konstrukčně nádherné a dokonce „rozumně“ funkční. Měl jsem možnost (sice jako malý kluk), vidět v provozu SMEP-II (klon PDP) s několika (cca 10) terminály a nádhernou bubnovou tiskárnou (válec se znaky a tiskli se celé řádky znaků najednou). Celé toto zařízení, bylo schopné řídit výrobu, provoz a obchod šroubárny s více jak 1000 zaměstnanci. Výkon CPU tohoto stroje byl v jednotkách MHz a jedna obvodová deska byla zvící dvou dnešních eATX. 

Každý z připojených terminálů, byl opravdu čistokrevný terminál (klávesnice, monitor (zeleno-žlutý)) bez hlavního počítače to bylo jen velmi nevkusné těžítko. Na druhou stranu, princip práce byl opravdu plně v cloudu. No a tom jsem zhruba 25 – 30 let nazpět. Programy byly uloženy na externích discích (tam kde podnik měl hodně peněz) o kapacitě 4 – 20 MB, anebo na páskových jednotkách. (Většinou to byla kombinace, kdy programy byly na externím disku a data na páskách). 

Když se posunu o pár let dál i do Čech se dostávali první stolní počítače, IBM kompatibilní Určitě si někdo z vás vzpomene na 4 MHz XT PC, nebo dokonce 12 MHz 286 spolu s MS-DOS 4. Počítače, pro tu dobu s obrovským výkonem, proti počítačům sálovým. Bohužel špatná věc byla, že tyto počítače opravdu nebyli kompatibilní s počítači sálovými a všechny programy se museli psát znova od začátku. Nové programy se, ale začali psát pro nový způsob komunikace klient->server, která je až do dneška nejvíce zastoupená. Samozřejmě,že nový vývoj stál nové peníze, tak se staré systémy opouštěli pomalu (stejně jako dnes, vzpomeňte na diskety, jak dlouho tu byly) . Nové systémy vyžadovali nový přístup. Budovali se nové počítačové sítě, začalo se přecházet s lehkých klientů a terminálu, na programy instalované přímo na počítačích (těžké klienty), které na počítače přenesly provádění většiny výpočtů. Ze serverů se na čas stalo určité odkladiště dat. 

Samozřejmě koncept čistého terminálu nikdy úplně nezmizel (dnešní Citrix, Microsoft TS, VMWARE Station, atd..) a je hodně firem a oborů, kde se bez čistě terminálového řešení neobejdou. 

Dnešní „cloudové“ systémy, jsou 50 let staré věci a myšlenky převedené do našeho století, a aby vzniklo něco nového, tak se jim začalo říkat „moderně“ cloud (protože vaše data jsou v pr… oblacích). Takže mi dnes na strojích, které by v pohodě před 15 lety utáhli atomovou elektrárnu, (a divili by jste kolik hlavních  řídících počítačů je stále těch původních), píšeme texty díváme se na filmy a občas někam klikneme a velký „cloud“ nám data zpracuje a zpracované zobrazí. 

Tady bych se rád vrátil k tomu proč jsou počítače tak ukrutně výkonné a zároveň se na nich dělá práce, která zdaleka výkon nepotřebuje. Nemůžu se pousmát nad výrobci dnešních telefonů, zvlášť pokud mají na sobě operační systém Android (ale ani iOS, nebo WP8 není výjimkou). Když do placičky velikosti A6 sešitu (i menší) narvou procesor se 4 jádry, každé jádro o rychlosti 2 GHz a honem to „nalepí“ na krabici. Stejně na něm 99% všech uživatelů nedělá nic „užitečného“ co by reálně ten výkon dokázalo využilo (samotný systém nepočítám). Výrobci jsou tlačeny trhem, pokud nepřijdou s něčím novým, větším šílenějším tak mohou čelit nízkým prodejům protože v první recenzi se dozvíme, že vlastně nic nového nenabízejí. Pro výrobce je jednoduché něco zvětšit, zvýšit takt procesoru, dát větší display ale všimněte si, že není moc telefonů s 64 GB úložištěm a většinou toho dosáhnete přidáním paměťové karty (což já rád nemám, ale to nevadí). Takže firma přijde s novým zařízením kde řekněme zvýší výkon procesoru o 20%, ale aplikaci, která by to opravdu potřebovala tak není no firma má splněno udělala něco nového no a stejně tak konkurence a každý rok tu máme super výkonný přístroj jehož výkon nemáme šanci použít. Budu rád když mi do diskuze napíšete program, který by opravdu dokázal využít 4 jádra v Samsungu Galaxy 4 (výkonnostní testy neberu :-). A tak dnes jsme zavaleni výkonem, který akorát hezky vypadá.

Určitě jste si všimli klesajících prodejů PC, proč tomu tak je, že by počítače neumírali stejně, že by byly super kvalitní, ne tak to není. Počítače jsou stále stejné, dokonce bych řekl i méně kvalitní než byly třeba před 10 lety (stále se zmenšující technologie vyšší hustota stabilitě nepřidá). Počítače umírají stejně, ale lidé již v sektoru PC nejsou hnáni jít dál můj 4 starý PC bez problémů zvládne všechno co potřebuji (i hry). Výrobci operačních systémů pro PC jsou tlačeni na snižování náročnosti svých produktů (škoda že výrobci mobilní OS ne) a díky tomu dnešní počítače mnohdy běhají lépe, než při nákupu.

Shrňme si to, po celém domě máte počítače, které jsou obrovsky výkoné, kdyby se celý váš dům složil výkonově do jednoho počítače možná by jste se divili co by zvládl a na druhou stranu tento obrovský výkon používáme ho způsobem jako naši (pra)rodiče staré 2 MHz sálové stroje. Jestli je to správně nebo ne si každý musí rozhodnout sám. V případě, že se jedná o firemní aplikace tak stejně se většinou chovají jen jako zobrazovací terminály případně lehké klienty. Pár výjimek by se ale našlo, jsou to grafické programy, které aplikaci filtrů a masek opravdu dělají přímo v zařízení, ale i mezi nimi najdete některé, které posílají „vaše“ data „někam“ do cloudu a pak zobrazí „jen“ výsledek.

Slibuji, že příště budu o Cloudu mluvit také v dobrém. Protože i já vidím místa, kde je opravdu přínos, využití cloudové služby.


Je jasné, že každý to má doma jinak někdo má 2 televize, nikdo žádnou prostě berte to jako průměr toho co dnes lidé kupují. Stejně jako nepočítám s tím, že počítač má grafickou kartu. Jde o výkon čistých CPU.PS:
Jenom tady bych si zkusil spočítat „teoretický výkon“ jednoho domu.
Uvažuji že „dům“ je vybaven

  • televize 32" FullHD
  • telefony Samsung Galaxy III, Nokia C2–01, Apple iPhone 4, HTC ONE X
  • tablet iPAD 3
  • počítač s Core i3 – 3,2 GHz
  • notebook s Core i3 – 2,6 GHz – 2×
  • inteligentní pračka a myčka nádobí
  • HD přehrávač
Výkony
Zařízení Typ CPU Výkon
TV MIPS32 core based RMI™Au1250 RISC CPU 600 MIPS
Galaxy SIII Cortex A9 Quad 1,4 Ghz 12 000 MIPS
 Nokia C2–01  ARM 11 515 MIPS 
 Apple Iphone 4 ARM Cortex A8 1 GHz  2 000 MIPS 
 HTC One X ARM Cortex-A9 (Dual core) 1,5 Ghz  7 500 MIPS
 Apple iPAD (new)  ARM Cortex-A9 (Dual core) 1,0 Ghz  5 000 MIPS
 PC Core i3 Core i3 – 550  74 000 MIPS 
 NTB Core i3 Core i3 – 2120  50 000 MIPS 
 Pračka, sušička 8 MHz  1 MIPS 
 HD Přehrávač MIPS32® 24KE™ 405 MHz  650 MIPS
 Celkem    152, 266 GIPS

Celkem výkonná domácnost pro představu ENIAC měl cca 5 KIPS (5000 instrukcí za vteřinu). Počítač z TOP500 má na jeden (CPU Intel Xeon E5–2692) cca 500 000 MIPS a obsahuje 260 000 těchto procesorů. To jen tak pro zajímavost.

Sdílet

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).