UPC dneska uvedlo 100 Mb/s Internet, více si o něm přečetete třeba zde na Lupě ve článku od Jirky Peterky. Když jsem tak nad tím rychlým internetem uvažoval, přemýšlel jsem, co bych s ním asi tak dělal. Nejsem v tomhle asi typický Lupák, spíše typický běžný Franta uživatel – Internet používám prostě k tomu, abych si přečetl zprávy, občas napsal mail, prohlédl video na Youtube atd.
A tak jsem si uvědom, že kdybych měl najednou 30× rychlejší internet, než mám nyní (3 Mb/s ADSL), tak že bych vlastně nedělal nejspíš nic jiného. Můj měsíční objem stažených dat se počítá spíše na desítky až stovky megabitů, maximálně jednou za čas si stáhnu nějaký shareware či ovladače, naposledy před půl rokem jsem stahoval betu windows 7 64 bit, která měla tuším 3 GB. Prakticky tak již 10 let stahuji plus mínus to samé množství, navýšené jen o to, jak se zvětšuje objem toho, co jinak normálně dělám (stránky jsou dnes kvůli flashům atd desetkrát objemnější než před 10 lety atd.). Maximálně příchod Youtube udělal nějaký skok, ale asi také nijak dramatický.
Takže myslím, že ani 100 Mbit by mé chování nezměnil a jsem přesvědčen, že stejně by to platilo i pro 95 %. Kdysi u jednoho operátora, u kterého jsem pracoval, jsem analyzoval chování lidí s omezeným a neomezeným internetovým připojením a s různými rychlostmi, a můj dojem byl spíš takový, že větší objemy měli jen ti lidé, kteří vědomě kupovali připojení umožňující větší objemy dat.
Když tak nad tím uvažuji jako člověk, který měl dříve na starosti cenotvorbu, napadá mě, že vlastně všechny ceny jsou vlastně postaveny blbě. Mám rád, když ceny respektují náklady. Samozřejmě prodejní cena je jen jedna položka z marketingového mixu, takže dělat tupě ceny jako náklad + xy % je hloupost. Ale mám prostě rád, když vyšší náklady cenu zvyšují a naopak.
U Internetu (tedy alespoň u ADSL nebo kabelovky) máte vlastně všechny náklady s výjimkou jednoho fixní. Port vás stojí stejně, kabel vás stojí stejně, servis vás stojí stejně … Je téměř jedno jestli budete mít 10 Mbit nebo 100 Mbit, operátora vyjdete na stejné peníze. Tím jediným rozdílem je konektivita. Když tedy stáhnete s oběma připojeními 1 GB dat, tak jste operátora stál prakticky stejně. Přitom to první připojení stojí u UPC 490 Kč, to druhé 1790 Kč.
Ovšem je jasné, že prodávat připojení podle datového objemu je marketingově velmi složité – těžko to někomu vysvětlíte, nikdo neví kolik vlastně potřebuje, každý by se bál, že přešvihne nějaké limity atd.
Přesto bych si dokázal asi představit optimální službu pro nás běžné ale zkušené uživatele, kteří limitům rozumí, velká data nestahují, rychlost by přesto uvítali – třeba 100 Mb/s připojení, které bude stát 300 Kč, když přešvihnete 1 GB tak 350 Kč za 5 GB … až po třeba 2 tisíce za „neomezené“. A třeba s informační SMS či mailem po přešvihnutí každé hranice. Takhle zůstanu u svého ADSL, které mám o 150 Kč levněji (telefonní linku nepočítám, musel bych jí mít i bez toho), ale na těch mých pár set megabytů to stačí.
[1] ano. Když 90 % lidí stáhne pod 3 GB dat měsíčně i s neomezeným připojením a polovina si vystačí s 1 GB, tak nechat je fakticky platit za nějaký statistický objem průměru 100 % lidí někde okolo 20 GB považuji za jistou formu socialismu.
Vzali byste si za stejnou cenu neomezený 10 GB nebo omezený 100 GB (omezený tak, že by se vás ten limit nedotkl)? Ten omezený 100 GB může být přitom nákladově levnější.
Internet se dá účtovat třemi základními veličinami:
1) časem
2) přenesenými daty
3) rychlostí
--
Pro trvalé domácí připojení, které nabící kabeloví operátoři se prostě připojení účtované podle rychlosti osvědčilo jako nejlepší. Navíc uživatel si nemusí nic hlídat, nikdy nemůže nic doplácet a je to velmi výhodné i pro něj. Hlavně TOMU NEMUSI ROZUMNĚT!!
Kdysi, v letech 1998-2001, jsem měl přes kabelovku připojení počítané podle objemu dat (nejmenší tarif byl 60MB a nejdraží NO LIMIT), rychlost měli všichni stejnou - v té době nějakých cca 3-5Mbit/s. Za MB nad limit se doplácelo.
Já jsem měl tarif 600MB za 998Kč. Pamatuji si, jak jsem si každý měsíc hlídat přenesaná data, kontroloval a pořítal "kolik ještě můžu". V roce 2002 kabelovka přešla z dat na účtování podle rychlosti a já na tarif NO LIMIT 128Kbit/s za 999,- - i když se mi rychlost snížila, byl jsem strašně rád, že můžu stahovat neomezeně :-)
Stejně tak hromada dalších lidí...
--
IT hodně rozumím a účtování připojení podle přenesených dat jsem zažil dlouho na vlastní kůži, ale je to KROK ZPĚT!!
Jinak je-li řeč o běžném Frantovi Uživateli, tak těch 10Mbit/s mu stačí bohatě na vše - a když bude stahovat Betu Windows velkou 3GB, tak ji stáhne 10Mbit přípojkou za 40 minut. Což je myslím velice luxusní čas pro Frantu, když to stahuje jednou za půl roku...
Připojení je v dnešní době velice levná zálěžitost a nemá cenu nad tím "špekulovat" - ano znám i lidi, kteří nechápou proč musí platit připojení i když jsou v práci a když spí, protože ho stejně využívají z 99% jen po-pá 16-23 hod a so-ne 09-23 hod, takže by měli mít minimálně 50% slevu :-DDDDDDD
Nebo taky nejde koupit jen jedna sklenka luxusního vína, ale musíte kupovat celou lahev...
Bohžel ani nejde uzavřít manželství na dobu určitou na 5 let, že pak už jeho výhody určitě nevyužijete...
Jsou to prostě drobné nespravedlnosti tohoto světa, ale ceníky a podmínky nikdy nejde udělat tak, aby kupující nebo uživatel využil na 100% potenciál dané služby nebo hodnoty, za kterou zaplatil - tak to prostě je a vždycky bude :-))
Co se týče Internetu je účtování podle rychlosti nejspravedlivější, nejpřehlednější a nejsnáze pochopitelné pro uživatele... :-)
Duvod je prosty - konektivita od ISP musi byt dimenzovana tak, aby pokryla konektivitu ISP-zakaznici v rozumnem pomeru (pochopitelne ne 1:1, ale 1:n - je kolem toho dost slozita matematika ...). No a prave tohle stoji tezke penize.
O tom, ze je nutno take prislusne nadimenzovat pater je snad zbytecne psat.
[6] tu složitou matematiku jsem před pár lety počítal a právě že je to hloupost. Když budu mít třeba 1000 lidí co stáhnou 10 GB se 100 Mb/s připojením, tak budu potřebovat stejně dimenzovanou konektivitu, jako když budu mít 1000 lidí, co stáhnou 10 GB s 10 Mb/s připojením.
Jedinou logiku pro vyšší cenu mají naopak jen lokální špičky, kdy kdybych měl třeba jen 100 Mb/s uplink, tak bych s ním 1000 lidí s 10 Mb/s zvládal líp než 1000 lidí s 100 Mb/s, ale vzhledem k tomu, že mají všude darkfiber, zákazníků mají 800 tisíc a páteřní konektivitu v řádech mnoha stovek GB, tak se to statisticky rozprostře.
[3] já vím, psal jsem, že je to marketingově složitější, na druhou stranu ono mít v ceníku "100 Mb/s za 300 Kč" by byl taky pěkný tahák, i kdyby tam byl dovětek "1 GB dat v ceně"
[4] autor si o sobě myslí, že amatér není, vzhledem k jeho pracovní i amatérské historii posledních 12 let. Netvrdím, že by fungoval rychleji web, ale internet určitě, určitě bych měl z něj lepší dojem. Třeba video na youtube by se přehrálo rychleji. Ač bych tedy stáhl stejně, byl bych spokojenější zákazník
[5] fakt, používám internet téměř výhradně k práci a ke čtení novin a to jsou jednotky megabitů
[7] právě proto by moje řešení tuhle ztrátu nedovolilo.
[3] Pokud ISP nic negarantuje (coz je pripad UPC) tak nejake matematicke vypocty jdou stranou. Jedine na co se mozna hraje ze lidi bud rvou nebo moc rvou a ve druhym pripade prifouknem nekde do chranicky dalsi kable.
Tech 100Mbit uvidite tak maximalne na nejakem meraku, mozna na par minut pres noc a to je tak vse. Zkuste tech 100Mbit vyuzivat. Zkuste si napr pustit trvale nekolik TV streamu (= naprosto legalni uziti), dva kompletni MUXy a jste pres 40Mbit. Schvalne, za jak dlouho vas UPC odstreli.
O reseni vypadku/udrzby/problemu u UPC vim dost na to abych od nich dal ruce pryc i kdyby nabizeli Gbity za jednotky Kc.
Dovolim si odkaz na technologicke parametry http://en.wikipedia.org/wiki/DOCSIS a poznamenam, ze uvedene parametry jsou sdilene N uzivateli a jde samosebou o teoreticka maxima, ktera se v praxi nedaji realizovat (kvalita kabelaze, vzdalenost, ...)
[12] Připojení pro residentní zákazníky (domácnosti) je vždy negarantované, garantovaný 100Mbit/s, když seženete za 120 000Kč/měsíc, tak to je už velice slušná cena :-) Ale domácí uživatel si asi nebude platit "sto klacků za net".
UPC si myslím, že Vás neopak neodstřihne, protože budete asi tak jeden v republice, kdo by to takto trvale využíval a to síť unese :-)
--
Je to jako s ADSL - limity se taky zrušily, protože to němělo cenu. Jednak 60% uživatelů ani nedosáhne deklarované rychlosti technicky, dalších 30% to využívá jen na maily, web a IM a ten zbytek je 8%, kteří si občas stáhnou nějakou mp3 nebo DVDrip a možná tak 2%, co využívají 8Mbit download nějak skoro trvale. Je to ale tak malé množství uživatelů, že se je ISP nevyplatí nějak vůbec "řešit".
Je zajímavé, že nikdo (snad ani poskytovatel!) v souvislosti s vysokými rychlostmi připojení nezmiňuje jednu podle mého názoru velmi smysluplnou službu: VPN. To je přece přesně to, co umožňuje plnohodnotnou práci v terénu, v odloučené kanceláři, doma, s daty (a případně aplikacemi) na centrálním firemním serveru. Nebo naopak se kdykoliv z práce či ze světa připojit ke svým soukromým datům na domácím serveru. A tato služba je hodně závislá na rychlosti připojení, (bohužel) v obou směrech. Zkuste si s uploadem 512kBit/s najít na domácím serveru v adresáři se stovkou fotek těch pět, které chcete v restauraci ukázat kamarádům na notebooku.
Nechci platit za přenesená data nebo za čas.
Za čas jsem zažil modemové připojení přes pevnou linku Telekomu. Ještě dnes se probouzím hrůzou ze sledování, kdy bude končit impuls.
Za data mi účtoval Vodafone na mobilu a já si raději na telefonu zrušil nastavení pro internet, aby proboha něco netahal a nepřišel mi účet jako mým dvou známým v řádech desetitisíců.
Vodafone to vyřešil optimálně: paušál za měsíc nebo paušál na 24 hodin, který se aktivuje při prvním použití: přes mobil moc na net nechodím, ale to druhé jsem si aktivoval a občas použiji (jízdní řády, emaily a pod).
U rychlého připojení bych se bál jít do platby za data. Jsem ochoten přistoupit na postupné zpomalování, kdy mi po těch vašich normovaných přenesených datech internet zpomalí. Vaší úvahu by to mělo řešit a já se nebudu bát nekontrolovatelných částek na faktuře: chci dopředu vědět, kolik mně to bude stát. Pravda, šlo by to kombinovat: nastavil bych si nějaký strop, kam smí tarif stoupat, a pak zpomalení. Nicméně operátoři jako UPC těžce rýžují právě na těch normálních zákaznících, kteří zaplacené pásmo využívají jen okrajově. Kdyby měli nejnižší data, např 3GB měsíčně, nabídnout za 150,-, tak je omyje.
"Takže myslím, že ani 100 Mbit by mé chování nezměnil a jsem přesvědčen, že stejně by to platilo i pro 95 %."
Zalezi, co jste meli predtim. Pokud jste meli 1mbit a podobne, rozhodne to vase navyky zmeni. Uz nemusite stahovat film pres noc, klidne ho zacnete stahovat chvili predtim, nez se na nej budete divat. A pak jej klidne muzete smazat z disku atd.
[14] :D Nemam (nastesti) osobni zkusenost, ale nekolik kolegu kteri vyuzivali liky UPC "vice nez je zdravo" se velice rychle dockalo toho, ze jejich 10Mbit byl najedou 1Mbit a po dalsich par dnech z toho bylo 128kbit.
Ke garancim asi toliko, ze UPC vam nejen negarantuje onu smluvni rychlost (celkem pochopitelne), ale negarantuje vam ani zadnou jinou, mensi rychlost, negarantuje vam ani to, ze vam proleze byt jediny paket. Vypadkem je pro ne pak souvisla nefunkcnost po dobu min 10 minut (proto je vetsina vypadku kratsich a znam pripad, kdy k takovym vypadkum dochazelo opakovane nekolik dnu, presto byl net "funkcni").
Díky bohu, že to není tak, jak by si autor přál (účtování podle objemu přenesených dat).
"Flatrate" má právě tu výhodu v jistotě, že vím, kolik za měsíc zaplatím a nemusím se rozmýšlet jestli stáhnu to, či ono.
A není pravda, že uživatel s 10 Mbit a 100 Mbit je pro poskytovatele stejně nákladný. Pro toho "rychlejšího" musí (měl by) mít nakoupenou konektivitu (resp. její část, dle agregace) i když (jak je předpokládáno) nevyužívá připojení na 100 %.
Díky těm uživatelům, kteří jsou ochotni zaplatit více (objednají si připojení, které ne úplně využijí) to mají ti ostatní levnější a operátor má prostředky (a chuť) investovat do rozvoje sítě.
Tomáš Kapler, specialista v oblasti internetového marketingu, konzultant v oblasti datových sítí a připojení k internetu
Přečteno 143 382×
Přečteno 84 378×
Přečteno 47 988×
Přečteno 38 090×
Přečteno 31 619×