Hlavní navigace

AVG - Konec špatné pověsti!

13. 1. 2009 0:19 (aktualizováno) Strongy!

Aktuální zpravodajství

Recenze antivirů, antispyware a firewallů

Články a informace o bezpečnosti

AVG Anti-Virus, dlouholetý ochránce počítačů nejen v České republice, který koncem minulého století přišel o svou pověst „nejlepšího antiviru“. Proč tomu tak bylo a proč tomu tak dnes není to bude téma tohoto článku.

AVG AV získal mezi odbornou veřejností ve většině případů titulek „OUT“ – po vydání 6. verze tohoto programu.
AVG bylo za dob W98 a W95 skutečně prvotřídní antivirus, který měl nejlepší heuristickou analýzu mezi obdobnými produkty, nejlepší eliminaci škodlivého kódu a výbornou ovladatelnost (tedy na tehdejší poměry). Později však přišli nové verze systémů Windows a AVG ztrácelo sílu – to se brněnští vývojáři snažili odvrátit verzí 6, jež se jim moc nepodařila a AVG ztratilo svou původní slávu. Krizi, kterou AVG prožívalo můžeme pozorovat i na nynějších produktech (více níže). AVG 6 nestačilo na ochranu před novými hrozbami a proto Grisoft vydává novou verzi – AVG 7. Tato verze ovšem také nestačila. Její heuristická analýza byla velmi slabá, obsahovala řadu nedodělků a AVG za to začalo pikat. Uživatelů výrazně ubylp, odborná veřejnost začala raději pořizovat konkurenční produkty, které byly o několik kroků napřed. To vše se odrazilo ve výsledcích nezávislých organizací jako je VirusBullentin (VB) v němž AVG jednoznačně propadalo.

Až po několika letech vydává Grisoft novou verzi – AVG 7.1. Tato verze obsahuje řadu novinek avšak to základní v dnešním světě nepostradatelná heuristická analýza zdokonalena nebyla. Avšak AVG nyní disponovalo osobním firewallem a řadou dalších vylepšení. AVG v té době opět začalo nabírat na ochranné síle – což bylo znát i na výsledcích VB, kdy AVG dosahovalo mnohem lepších výsledků. To však nejen odborné veřejnosti stále nestačilo. Proto Grisoft po roce a půl vydává verzi AVG 7.5.
Nová verze je v dobách AVG zcela revoluční. Během roku a půl došlo totiž k několika významným událostem jako například akvizice německé společnosti ewido networks, která byla jedním z předních výrobců Anti-Malware řešení v Německu. Díky této události rozšířil Grisoft své portfólio produktů o AVG Anti-Spyware a použil technologie ewido pro zdokonalení AVG. To mělo za následek zcela novou sérii produktů v čele s AVG Internet Security 7.5.

Tato verze AVG se nyní umisťuje v testech na prvních místech a ikdyž by potřebovala http scanner a silnější proaktivní analýzu (heuristickou analýzu) je nyní AVG velmi konkurence schopné a získává spoustu certifikátů – CheckMark Level 1, 2 a Trojan; VirusBullentin; TÜV; ICSA a další…

Ve shrnutí bych řekl, že AVG je nyní špičkovým anti-virovým řešením, ale stále je co zdokonalovat.
AVG disponuje certifikáty, kterými například velmi konkurenční Avast! nedisponuje (CheckMark). A o stále se zvyšující kvalitě svědčí i nedávné získaní certifikátu ADVANCED na www.av-comparatives.org, kde AVG již přes rok získávalo ve starších verzích jen certifikaci STANDARD.
Dalšími prvky zkvalitňování služeb je i rozšiřování produktů o například AVG Anti-Rootkit.

Příště se můžete těšit na článek o systému NOD32.

Sdílet

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).