Hlavní navigace

Velký den Google aneb rehabilitace po americku

21. 4. 2006 17:10 (aktualizováno) lemming

Před třemi měsící zažil Google a zvláště jeho akcionáři černý den. Nejprve Yahoo a pak Google reportovali menší nárůsty, než bylo očekáváno. Akcie Google se tak postupně propadly z $470 až pod $340, tedy skoro o 30% níže. Až nedávno se po dvou měsících opět vrátily nad hranici 400 dolarů.

Vývoj akcií Google od 1. 1. 2006 do dnešního dne (pátek 21. 4. je doplněn ručnně)

Vývoj akcií Google od 1. 1. 2006 po dnešek (doplněn ručně)

Ve čtvrtek večer ohlásil Google výsledky za první čtvrtletí tohoto roku a ty jej v očích investorů plně rehabilitovaly.

Příjmy vrostly na 2.25 miliardy dolarů, o 19% oproti předcházejícímu čtvrtletí a o 79% meziročně. Zisk vzrostl na 592 miliónů dolarů, což je oproti předchozímu čtvrtletí nárůst o plných 59%(!). Nutno ale poznamenat, že meziroční nárůst je jen nepatrně vyšší, protože během roku 2005 zisky skoro nerostly.

Tak Google opět získává na svého největšího rivala Yahoo. Ten reportoval růst příjmů jen o 9–10% čtvrtletně a zisk dokonce čtvrtletně poklesl, i když za to částečně může i změna metodiky účtování.

Google už dávno není závislý jen na americkém trhu. Prodeje v zahraničí meziročně vzrostly o 92% a činí tak 42% příjmů Google. V loňském roce to bylo „jen“ 39%.

Na americkém trhu s vyhledáváním má Google podíl zhruba 49%.

V letošním roce by měl zisk Google oproti loňsku vzrůst celkově o 53%. Nutno ale poznamenat, že narozdíl od obvyklé praxe neposkytuje Google v tomto směru žádné podklady, takže toto číslo je založeno pouze na odhadech tržních analytiků.

Zdroje:

Sdílet

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).