Zatímco na anglickém webu je již otázka plných/částečných RSS kanálů prakticky vyřešena ve prospěch plných, u nás proti nim stále existuje těžko pochopitelný odpor symbolizovaný argumentem: „Pro to to nebylo vytvořeno.“ Doporučuji si proto projít komentáře na blogu Freakonomics poté, co v souvislosti s přesunem pod hlavičku New York Times byly plné kanály nahrazeny omezenými. Zvláště za povšimnutí stojí několik čtenářů, kteří volají po návratu k původnímu stavu i za cenu vložení reklamy – ještě před rokem a půl, když jsem tu psal něco podobného, neměl jsem jediný souhlasný komentář. Klíčové je, jaké typy čteček se mezitím prosadily. Dominantním je Google Reader, který je pro čtení uvnitř čtečky skvěle uzpůsoben, dalším významným „čtečkám“ typu NetVibes zase plnohodnotné kanály nijak nevadí, protože si stejně vezmou jen titulek. A pokud zvážíte, že lidé i překvapivě více klikají na články, které ve čtečce najdou celé, není již co řešit.
Myslím, že pro blogy by měly být plné čtečky zcela automatické. Alespoň podle mého názoru je blog něco, co píšu pro svou radost a pro radost ostatních a nějaký výdělek a reklamy jsou mi ukradené. Ostatně téměř všichni blogisti používají nějaký blogy.cz, blog.lupa.cz, nebo zahraniční obdoby a také z toho nemají sami ani korunu. Jedinou podmínkou je, aby celé příspěvky neukazovaly jiné weby bez odkazu na mě, ale to se dá případně řešit přes nějaké filtry.
Ja v tom nevidim problem, klidne bych do RSS dal plne clanky, ale co s tim ze validni RSS nema obsahovat v description HTML pokud vim. U atomu to samozrejme jde tam je XHTML povolene. Vetsina ctecek si poradi sice s html v rss i kdyz to neni zrovna validni, ale nekomu to fungovat nemusi.
[2] To bohužel neovlivním, netuším ani, jestli to je otázku Lupy nebo Jyxa jako dodavatele technologie. Sice žádný blog z Blog.cz ve čtečce nemám, ale myslím, že také nabízejí jen zmrzačené RSS. Doufám, že se to časem změní, pokud ještě není doba pro publikování celých textů u klasických magazínů jako je Lupa samotná, Aktuálně apod., pak alespoň u blogů by to mělo být samozřejmé. Na jilm.cz tomu tak mimochodem je, tady s tím nemůžu nic dělat.
No podla mna zverejnenie clanku v RSS z casti/cely zalezi taktiez na dalsej dolezitej veci - umenie autora pisat a pouzivat niektore prvky, ktore cloveka naozaj prinutia klikat na ten link... Ja osobne preferujem plne clanky s reklamou v RSS... s tym, ze pokial je mozne, vytvorit nejaku galeriu fotiek alebo pod. ktore cloveka prinutia prist este aj na stranku... avsak v slovenskyx podmienkach je naozaj vhodnejsie to ciastocne a dovolujem si povedat, ze len par bloggerov si moze dovolit zverejnovat plne clanky
Mě doma vždycky říkali - 'když budou ostatní skákat z okna, znamená to že musíš skočit taky?' Tolik asi k tomu, že 'v zahraničí už mají jasno'
Prostě co se mě týče, tak plné texty do RSS je blbost, která zbytečně zatěžuje servery které je generují i webové čtečky, z hlediska vyhledávačů vytváří duplicitní weby a navíc mě jako server může okrádat o čtenáře. A vůbec to neberu z hlediska reklamy, ale pokud mi někdo přijde na můj web, třeba ho tam zaujmou i jiné věci než nejnovější článek. Já dělám weby proto, aby na ně lidi chodili a četli a prohlíželi si je. Kdybych to nechtěl, tak je na to vykašlu a jediné co by moje weby generovaly by byl obsah jako RSS a ať si to každý přečte jak chce...
[8] Vyzkouším příštím spotem. :-)
[9] To je problém mobilních RSS čteček, nic jim nebrání plné kanály osekat. Stejná věc jako s mobilním webem - možná někdo uvažuje o přizpůsobení stránek pro obrazovku mobilu, ale určitě nikdo nepřemýšlí, že by rovnou celý web osekal, aby náhodou nebyl pro mobil příliš velký.
[10] V tom Vám jistě nikdo nebrání, dějte si na svém webu, co chcete.
[11] Nevím jak Ty, ale ne všechno, co mi přistane v RSS čtečce čtu. A až to, co mě zaujme (podle toho, kolik je času na čtení, jakou mam náladu, nebo co mě právě zajímá) podle perexu si otevřu, stáhnu celé a přečtu. Na počítači nebo mobilu. Jenže u mobilu je rozdíl, zda ten zbytek (který mě aktuálně nezajímá) je pár řádků, nebo pár mega.
[13] To není problém mobilních RSS čteček, to je problém přístupu autorů. RSS je napsané s nějakým účelem, mobilní čtečky (resp. jejich uživatelé) tento účel, na rozdíl od desktopových, dodnes potřebují nebo alespoň ocení. A je docela rozdíl, zda si do PDA stáhnete jeden web (dejme tomu mega) nebo čtyřicet článků (čtyřicet mega?). To je zatracený rozdíl i na průměrném připojení běžného počítače.
Nemluvě o tom, že tím zmízí to, co bylo na RSS krásné: možnost si mezi hromadou dnešních článků vybrat ty zajímavé... _rychle, snadno, přehledně_. To už to rovnou můžu hledat proklikáním bookmarků a RSS zase zapomenout.
Minimálně bych, jako autor webu, alespoň nabídnul obojí... krátké i kompletní, nechť si uživatel vybere, co má raději. Ale pohřbít celé RSS protože se mi zdá to, proč vzniknulo, malicherné?
[14] To je přesně ta argumentace, která mi přijde zábavná: "RSS je napsané s nějakým účelem", "pohřbít celé RSS protože se mi zdá to, proč vzniknulo, malicherné". Uživatelé si vybrali. Používají RSS převážně tak, že čtou přímo ve čtečkách - to z těch statistik nepřímo vyplývá. Jestli to někdo, kdo navrhl standard RSS nepředpokládal je docela fuk. Obávám se, že v případě mobilních čteček (jaký podíl mají, alespoň 0,1 %?) se spíše přizpůsobí jejich tvůrci než autoři blogů. Může se vám to zdát zvracené, ale to je tak vše, co se proti tomu dá dělat.
[15] Mě přijde zase zábavné tu okecávat lenost vývojářů... nebo mi snad chcete tvrdit, že dva exporty (plný, částečný aby si lidi skutečně mohli vybrat... a všichni) je taková práce?
Uživatelé jsou často to, čím a pro co web žije a Vy na ně tak okatě kašlete? To je ošklivé :)
[16] Já proti dvojím kanálům nic nemám, jen pochybuji, že se s nimi někdo bude dělat, pokud by posloužily velké menšině uživatelů. Já jsem si třeba na blogu dal práci udělat kanál pro každou kategorii. Výsledek je ten, že všichni bez výhrady (pravda i celkový počet není vysoký) používají kompletní kanál. Příště bych si tu práci odpustil, ačkoliv to bylo pár minut. Podobné to je s optimalizací pro prohlížeče, resp. pro Operu a níž.
[17] Jinými slovy, pokud čtenáři jednoho blogu NY Times budou chtít plné komentáře, my to tu generalizujeme a nacpeme všude. Oni uživatelé mají podivný a nevysvětlitelný odpor a pro vás je web o Symbianu, Lupa, iDNES, můj zapomenutý blog, informace banky jedno a totéž. Všude je tatáž skupina uživatelů s tímtéž zařízením, těmitéž potřebami. A kdo by se patlal s překopírováním kusu zdrojáku. Nebo jste tím "u nás" měl vlastně na mysli "u mě na blogu"?
Lies, damned lies, statistics...
A končim :) Já těm svým uživatelům věnoval 30 sekund svého času a možnost volby. 30 sekund. Kolik to zabere ve velkém systému? Dvacet minut? Ufff...
[21] "RSS je synonymum perexů (většina serverů poskytuje perexy)"
To není pravda, alespoň ve světovém měřítku ne a u blogu už vůbec. Můžeme udělat experiment - projděte si seznam 100 nejnavštěvovanějších blogů na Technorati a uvidíte, kolik z nich má plné kanály. Nebo vyberte vzorek jakkoliv jinak, výsledek bude stejný.
Přispěji odkazem na svůj nedávný článek na stejné téma a diskusi, která se kolem něj strhla: http://www.snizekweb.cz/weblog/rss-kompletni-texty/
Nyní bloguji na jilm.cz.
Přečteno 69 363×
Přečteno 68 292×
Přečteno 58 171×
Přečteno 56 788×
Přečteno 56 137×