Hlavní navigace

Sto dní Školského vzdělávacího a informačního portálu EDU.CZ: konec hájení

9. 5. 2006 16:02 Janek Wagner

Tento špatný vtip na portál se skutečně už hájit nedá. Od 23. ledna 2006 jsem ředitelku Ústavu pro informace ve vzdělávání Pavlu Zieleniecovou a dodavatelské společnosti Hewlett-Packard a Sefira nechával ukázat, co umí. Jsou sice už dlouho plně odpovědni za jeden z nejotřesnějších výstupů Státní informační politiky ve vzdělávání, ale i po sto dnech hájení pilotního provozu mohu ve stylu na hrubý pytel hrubá záplata prohlásit opět jen jediné: EDU.CZ je na dvě věci, na nic a na…

Kde je obsah?

Podle lednové tiskové zprávy měl ŠVIP uživatelům poskytovat služby v informační, komunikační a vzdělávací oblasti a odkazovat na data ministerstva školství a přímo řízených organizací: Centra pro studium vysokého školství, Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání, České školní inspekce, Domu zahraničních služeb MŠMT, Institutu pedagogicko-psychologického poradenství, Národního institutu dětí a mládeže MŠMT, Národního institutu pro další vzdělávání, Národního ústavu odborného vzdělávání, Ústavu pro informace ve vzdělávání a Výzkumného ústavu pedagogického. Tyto instituce ale evidentně na portál kašlou a podle toho jeho obsah také vypadá. Žádná agregace, žádná automatická aktualizace, zřejmě jen občasné trapné ruční zkopírování odkazu, aby se neřeklo… Pokud se podíváme na RSS na EDU.CZ, zjistíme, že za sto dnů přibylo na portálu jn velmi málo článků nebo odkazů. V jednotlivých kategoriích jich jsou jen desítky, čili v průměru přibývají v jednotkách denně. O doplnění historických dat z jednotlivých portálů MŠMT a přímo řízených organizací si můžeme nechat jen zdát. Pokud zde nebudou, nemá žádné vyhledávání samozřejmě smysl.

Zprávy z médií

Ukázkou neschopnosti tvůrců portálu je služba Zprávy z médií, kde je podobně jako v již dříve kritizovaných službách (diskusní fórum, vyhledávání) vidět naprostá bezradnost tvůrců. Uživatelské rozhraní navrhoval zřejmě jedinec, který v životě podobnou službu na jiném webu neviděl. Jediné ovládací prvky jsou pouze vpravo dole, jde vždy o odkazy na devět stránek zpráv (kromě úvodních a závěrečných stránek to jsou čtyři před a za aktuálně zobrazenou), které mají po deseti zprávách. Kolik je ale stránek celkem se nedozvíme a nelze se ani přesunout na konkrétní stránku nebo na počátek či konec přehledu. Vyhledávání dle data a jakákoli kategorizace chybí. Jedním slovem paskvil. Stačí jen porovnání se službou Přehled tisku na webu ÚIV, kde je archiv veden od září 2003 a přistup do něj je možný z Aktuálního denního výběru nebo vyhledávání dle data, které nabízí Archiv zpráv služeb Newton.

EDU.CZ - zprávy z médií

Nyní ÚIV konstituuje další orgánřídící struktuře, kde k Řídicímu výboru, Řešiteli a realizační týmu a Koordinačnímu týmu přibyde ještě nově Poradní komise Řídícího výboru. V této komisi budou i zástupci Jednoty školských informatiků a Unie CZESHA. Nebylo by lepší všechny tyto evidentně impotentní bafuňáře nahradit konečně profesionály?!

Sdílet

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).