Hlavní navigace

Internet ze škol aneb Konec SIPVZ

16. 12. 2006 14:37 (aktualizováno) Janek Wagner

Státní informační politika ve vzdělávání spolykala přes sedm miliard, jak už to v Česku bývá, řešila se i řada caus, ale i nejmenší vesnické málotřídky mají pecka a připojení k netu…

Za evidentní podvody a korupci v SIPVZ ale nikdo není stíhám, ani známý Petr Kordule (dnes rýžující v Dobříši s tchýni ze zmanipulovaného prodeje vojenských pozemků), který v roce bez výběrového řízení doslova rozdal zakázky na výukový software ve výši 200 milionů a pak už jen lhal a lhal a lhal… Stejně nebudou stíháni poslanci, kteří si přihráli v tomto týdnu malou domů v tak zvaném porcování medvěda, ale zatloukli pokračování dotační politiky školám na nákup a provoz ICT.

Jedním z největších pozitiv SIPVZ je to, že skutečně i ty nejmenší vesnické málotřídky mají pecka a připojení k netu. A ve většině z nich se používají ve výuce a jedno z hlavních kritérii pro apliakci ICT, tedy počet žáků na PC, je v těchto třídách an švětové špičce. Ale počítače jsou 4 roky staré a na do konce roku dosluhujícím portálu e-gram.cz je jedno z posledních sdělení:

O situaci a nemožnosti řešit problém na úkor stávajících zdrojů rozpočtové kapitoly Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy byli informováni poslanci Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu PSP ČR. Výbor svým usnesením doporučil navýšit rozpočet kapitoly MŠMT na tento účel o 750 mil. Kč a zajistit tak alespoň v omezené míře financování stávajících programů s cílem podpory vzdělávání učitelů v oblasti ICT, zajištění konektivity pro školy a pořízení technologií využívaných v rámci školního vyučování. Rozpočtový výbor PSP ČR, který návrh posléze posuzoval, navýšení rozpočtu kapitoly 333 (MŠMT) nedoporučil. Sněmovnou nebyl přijat ani další z návrhů na navýšení prostředků pro SIPVZ alespoň o 450 mil. Kč. Z této situace vyplývají pro školy následující důsledky:

  1. Na základě rámcové smlouvy se společností Telefónica O2 nebude prodloužena prováděcí smlouva o centrálně hrazeném zajištění připojení do KIVS (s účinností od 1. 1. 2007) a současně budou zastaveny i přímé dotace školám, které si připojení zajišťují svépomocí.
  2. V plánovaném rozsahu nebudou poskytovány dotace na financování vzdělávání pedagogů v oblasti ICT, legalizaci programového vybavení, nákupů, obnovy a údržby techniky.

Sdílet

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).