Očekávám další internetovou informační válku: český policista dnes brutálně napadl ředitelku Sekce pro lidská práva a rovné příležitosti Úřadu vlády PhDr. Kateřinu Jacques. Stejně jako po loňském zásahu proti CzechTek 2005 doufám, že tento incident srazí vaz policejnímu řediteli Husákovi, který se proslavil již krytím neoznačených policistů před pěti lety, i ministrovi vnitra Bublanovi.
Pod vedením ministra vnitra a později premiéra Grosse se z Policie ČR stala díky prorůstání jejích předlistopadových struktur, dnešních hospodářských delikventů a kriminálníků, neřízená střela. Policisté již mají pocit absolutní beztrestnosti, který se projevuje stále častěji. Radikální zásah je nutný nebo se v krátké době můžeme dočkat i české verze eskader smrti.
Ředitelka Sekce pro lidská práva a rovné příležitosti Úřadu vlády, 34letá PhDr. Kateřina Jacques, matka dvou dětí, je také kandidátkou Strany zelených (SZ) do sněmovních voleb (je „dvojkou“ na pražské kandidátce), můžeme proto klidně paranoidně spekulovat i o cíleném útoku neoznačeného policisty. Na západ od Chebu to za paranoiu považováno nejspíše nebude, v třicátých letech tento postup používala SA. ČTK přinesla rozsáhlou zprávu na serveru České noviny, komentář Českého rozhlasu byla ale již mnohem ostřejší. Vysvětlení policie zní velmi nevěrohodně:
Kateřina Jacques na Palackého náměstí v Praze spolu s dalšími členy Strany zelených protestovala proti extremismu tak, že akci přihlížela a držela transparent s nápisem „Zelení proti neonacismu“.
Zásah jednoho z policistů Radiožurnálu popsal šéf Zelených Martin Bursík. „Začal ji bít, narazil ji na dům, srazil ji k zemi, bil ji a potom ji odvezli do služebny. Ona mi říkala, že ji mlátil po cestě i na služebně.“
Policejní verze incidentu je poněkud odlišná. Kateřina Jacques prý narušovala oznámený a klidný pochod neonacistů. Podle policejního mluvčího Ladislava Bernáška neuposlechla několika výzev, proto ji policisté předvedli na služebnu. „Ženu předváděli za účelem podání vysvětlení na služebnu. V průběhu služebního zákroku ale žena kladla odpor a policisté byli nuceni proti ní použít donucovacích prostředků.“
Doufejme, že se ministr spravedlnosti Němec, nadřízený Mgr. Jacques zasadí o adekvátní vyšetření i reakci vlády.Útočící policista neměl předepsané označení a tedy de iure v okamžiku zásahu NEBYL policistou, ale jen obyčejným náckem…
Klíčová věta z článku na ČN: "Jeden [policista] je podle Jacquesové vyzval, ať místo opustí a nedělají potíže. Odpověděla mu prý, že je nedělají." - Takže ta paní sama přiznává, že neuposlechla výzvu policistů. Takže není co řešit. Pokud mě policista vyzve k opuštění nějakého místa a já to neudělám, musím počítat s tím, že proti mně být použito donucovacích prostředků, jejichž intenzita se bude stupňovat podle toho, jak dlouho odmítnu uposlechnout. Jestli měl v danou chvíli policista PRÁVO mě k tomu opuštění vyzvat, je v danou chvíli nedůležité a mohu si na něj stěžovat později, poté co spořádaně uposlechnu jeho výzvy. Takto to chodí ve všech demokratických zemích a je podivuhodné, že to paní Jacques neví.
To FF: Výzva i následné jednání policisty musí být v souladu se zákonem. Pochybuji, že žena se dvěma malými dětmi je překážkou povolené demonstrace, kterou je nutno násilím odstranit.
Podobné diskuse se vedly i po zásahu na CzechTek 2005. Ano, policie má právo k lecčemus. Ale nevšiml jsem si, že by byl potrestán někdo napříkald za neoprávněnou blokádu veřejné přístupové cesty k pronajatému pozemku atd.
12: Ono je otázkou, jak a k čemu ji onen policista skutečně vyzval. Inspekce MVČR to jistě prošetří ;-) Ale zkušenost z CzechTek 2005, kde jakákoli výzva nemohla být slyšena, případně byla zmatečná, mě naplňují skepsí. Video ze zásahu proti paní Jacques na idnes je taky v tomto směru skvělým důkazem: na otázku jeho autora, proč ho chce policista perlustrovat, se dozví, že "odpovídáte popisu hledané osoby". O dalším ani nemluvě. To je čistě na par. 158 nebo ne?!
… jsem z toho janek
Přečteno 59 972×
Přečteno 57 391×
Přečteno 56 739×
Přečteno 56 266×
Přečteno 53 439×