Hlavní navigace

Policejní (píp) se pomátli: Stanislav Penc trestně stíhán za položení otázky na tiskové konferenci Ministerstva vnitra ČR k Czechteku

18. 8. 2006 16:57 (aktualizováno) Janek Wagner

Správní odbor trutnovské radnice obvinil bývalého disidenta a aktivisty za lidská práva Stanislava Pence z přestupku proti občanskému soužití za to, že na trutnovském festivalu hlasitě přečetl telefonní číslo na předsedu vlády ČR Jiřího Paroubka. Radnice po řadě obstrukcí přestupek nakonec odložila s odkazem na vyjádření Ústavního soudu, který konstatoval, že míra ochrany osobností veřejně činných, včetně politiků, je menší než u ostatních osob.

Celá záležitost je ale podle řady komentátorů jen začátkem čehosi, co až příliš nápadně připomíná praktiky minulého režimu a absolutistických režimů v řadě postsovětských republik. Ve čtvrtek 15.12.2005 ve 21:30 bylo Stanislavu Pencovi osobně v jeho bydlišti Policií ČR předáno usnesení o zahájení trestního stíhání pro trestní čin pomluvy dle ust.§ 206 odst.1,2 tr­.zákona. Toho se, dle policejní komisařky pprap. Martiny Machotové ze služby kriminální policie a vyšetřování Bartolomějská ulice Praha 1, dopustil tím, že se, jak na tiskové konferenci MV, tak přímo u ředitele OŘ PČR Tachov, dotazoval, zda pplk. František Pachl, který velel prvnímu zásahu proti účastníkům tanečního setkání CzechTek 2005, byl zaměstnancem nebo spolupracovníkem StB. MV ČR tuto informaci sice popřelo, ale v evidentně validních tzv. Cibulkových seznamech soudruh podplukovník je.


Po telefonním dotazu u policisty podepsaném na předvolání bylo Pencovi sděleno, že policista ho „jen“ vyslechne, o případu nic neví a spisový materiál zůstal v Praze. Penc si po několika telefonátech domluvil návštěvu na Policii ČR, ul. Fr.Křižka na Praze 7, kde mu předloží k nahlédnutí spis. Dne 21.12.2005 byl nejprve vyslechnut a poté mu policisté umožnili nahlédnout do spisu. Během výslechu mu byly položeny dvě otázky: „Jak přesně dotaz na tiskové konferenci formuloval?“ ( to i přesto, že celá tisková konference byla MV nahrána). Druhá otázka zněla: „Kolik na tiskové konferenci bylo lidi?“ Stanislav Penc požádal o doplnění spisového materiálu. Policejní komisařka Martina Machotová nepřipustila žádný z návrhů doplnění a vyšetřování ve středu 28.12.2005 uzavřela s tím, že podala návrh státnímu zastupitelství na podání obžaloby.

Za zmínku stojí vyjádření Syndikátu novinářů ČR:

Syndikát novinářů České republiky vyjadřuje vážné znepokojení nad snahami vlády o omezení práce žurnalistů a televizních i rozhlasových publicistů. Po pochybnostech o správnosti dosud platného tiskového zákona a začlenění pomluvy, nedovoleného nahrávání a používání skryté kamery do trestního zákona, následuje trestní stíhání Stanislava Pence za to, že na tiskové konferenci položil ministru vnitra otázku týkající se minulosti jednoho policisty.

Syndikát novinářů České republiky znovu vážně apeluje na zákonodárce i ministry, aby nepřipustili zařazení pomluvy mezi trestné činy, když v řadě demokratických zemí je pomluva předmětem občanského práva a aby snahami o omezení svobody slova nediskvalifikovali pověst našeho státu mezi demokratickými zeměmi Evropy.

Další informace najdete na stránce www.kozy.cz.

Sdílet

  • Diskuse byla uzavřena.