Neuvěřitelné se stalo skutkem, IE vydal v pro něj rekordním čase novou verzi svého prohlížeče, byť zatím jen betu. Takže jestli vás zajímají první dojmy z testování Internet Exploreru 8, tak čtěte dál.
Jednoduše bezproblémová, mírně a nenásilně mi byl vnucen Silverlight, a co víc, po instalaci mi dal na výběr konkurenční vyhledavače atd., zjevně už Microsoft nechce platit žádné pokuty a ví, že podobné kraviny jsou zcela zbytečné a mají pro negativní dopad. Nevýhoda 1 – byl nutný restart, vzhledem k integraci do systému (WinXP, nahradil jsem IE6)
Skvělý. Zatímco IE7 mi při prvním spuštění způsobila alergii, takže jsem ji od té doby spustil tak 20× do měsíce, kdy jsem potřeboval otestovat nový web nějakého našeho klienta, a i to na jiném kompu než na mém, tak IE 8 je v pohodě. S čím mám problém je menu, které je pod lištou s adresou, a nedá se přesunout nad ní, dá se ovšem vypnout a nebo alespoň přesunout třeba vedle nějakých seznam toolbarů a podobně.
Co musím na IE 8 pochválit na rozdíl od jejich konkurence je možnost nastavování. Když před dvěma týdny vyšla poslední beta Firefoxu, zapřísahal jsem se, že mu dám šanci. Dva týdny s ním bojuju, trvalo mi asi 30 člověkohodin, než umí alespoň 80 % z toho co jsem měl zcela nativně v Opeře a bez čeho nemůžu žít, vyžaduje to mraky pluginů a spousta věcí nefunguje jak má, ale některé pluginy jsou tak dobré, že ho ještě asi chvilku budu zkoušet.
Z IE 8 tenhle pocit nemám. Funguje tak jak očekávám, spoustu věcí umí sama od sebe a nemusím na to nic instalovat, to že Firefox neumí standardně ani tak základní věc jako nastavení chování tabů a možnost třeba výběru které ikonky se zobrazí v liště je tam prakticky nulová, to u IE 8 neplatí a přizpůsobení je naprosto běžné jako mají ostatně všechny normální aplikace.
Fungují také všechny lišty co jsem měl předtím na IE6, takže nenastala pohroma jako u Firefoxu, kde v současné betě nefunguje prakticky žádný plugin, beta IE8 je v tomto tak od první chvíle použitelnější.
Za dobu testování mi Internet Explorer 8 spadnul jednou, u bety Opery se mi to stává občas také, u Firefoxu to bylo při testování těch stovek pluginů neustále, ale po týdenním odladění nepadá. Každopádně stabilita u bety by se asi hodnotit neměla.
Co se týče paměťových nároků, ty jsou zhruba na úrovni konkurence, takže v tomto žádný problém.
Co mě ale velmi mile překvapilo je rychlost – načítání stránek je subjektivně výrazně rychlejší než na Firefoxu, zde musím zase pohanit Operu, která u moderních stránek s ajaxem je neskutečný hlemýžď, třeba Mapy.cz se na IE 8 načítají asi 3 vteřiny, na Firefoxu také, ale působilo to trhaněji, Opera úvodní stránku map serveru zobrazí na mém počítači snad za půl minuty. A není to chyba ani mapy.cz serveru, podobně se chovají ostatní mapy a některé jiné ajaxové aplikace, a není to ani chyba mého kompu, podobně se to chová i na jiných. Prostě javascript v Opeře stojí za prd, a poslední beta je na tom snad dokonce hůř než poslední ostrá verze.
A teď asi to co nejvíce zajímá spoustu lidí – zobrazení stránek. Acid 2 test zvládne Internet Explorer 8 v IE8 módu na výbornou, Acid3 ovšem v IE8 módu dostane méně bodů než v IE7 módu. Jo já jsem zapomněl říct – je zde magické tlačítko „Emulate IE7“, které bude emulovat chování IE7. A to bude asi největší problém.
Je totiž mnoho stránek, které mají různé testy, jestli je prohlížeč IE, a pakliže je 7, tak udělají něco nějak, v opačném to udělají jinak, tj. IE 8 se jim bude jevit přinejlepším jako IE 6. O moc lépe si ale nepovedete ani u stránek, kde je třeba podmíněný komentář, který bude něco aplikovat pro IE 7 a vyšší – IE 8 totiž (zatím na první pohled) zobrazuje všechno „správně“ – čti tak jako Opera či Firefox zhruba poslední rok a tak jak velí CSS 2.1 (o 10 let starém „standardu“ CSS 2.0, který byl i přes své stáří ignorován i IE7 ani nemluvě). Takže ve standardním (tj. IE8) režimu vám třeba mapy.cz server nezobrazí žádné mapy.cz, amapy.cz se zobrazí blbě (zjevně počítají s chybným box modelem starších IE). Takže se bojím bojím, že to dopadne tak, že všichni budou mít permanentně zapnuto Emulate IE7 a tak se vlastně žádná revoluce konat nebude. Velký problém totiž je, že aplikace změny módu vyžaduje restart prohlížeče (sic!), takže nic co by mohl člověk udělat jen když má problém.
Jestli jsem našel nějaký problém standardního IE 8 režimu, tak je to velikost písem, které jsou jinak veliké než má Firefox, Opera i předchozí IE. Krásně je to vidět na našich www stránkách, kde pravé menu v IE8 na rozdíl od ostatních prohlížečů přesahuje box. Nevím ale, jestli je velikost písma nějak standardizována.
Musím říct, že IE 8 se mi velice líbí. Když bych si měl vybrat zcela bez ohledu na nějaká vymazlená rozšíření, která existují na FF, tak by moje pořadí bylo Opera, těsně následovaná IE8 a pak dlouho dlouho nic a pak Firefox. Když bych nebyl na Operu zvyklý a nebyl vývojář, tak bych dokonce postavil IE 8 na první příčku (a to jsem člověk, co IE nepoužívám už drahně let).
Existence rozšíření posouvá Firefox hodně nahoru, stejně tak ale i IE, Opera v tomto hodně ztrácí, na druhou stranu většinu z rozšíření, které jsou dostupné pro FF či IE má Opera již nativně v sobě, případně dostupné přes widgety, ale třeba právě pro vývojáře jsou některé věci jen ve formě rozšíření pro FF či IE (např. zobrazení sranku/gtpr bez nutnosti kliknutí na nějaké scriplety). Navíc některé weby bohužel v Opeře nefungují zcela dokonale (např. nemožnost využít barevného označení značek v Gmailu v Opeře je pro mě velké mínus).
Takže resumé – jestli se mi podaří najít nějaký způsob, jak přesunout panel s lištami dolů, na což jsem zvyklý (btw Opera to umí nativně, pro FF jsem musel hodně dlouho hledat, všechny pluginy co to umí v nové betě nefungují, nakonec jsem našel nějaký malý hack nějakého souboru), tak asi vzdám svou snahu ohnout Firefox pro mé potřeby a zkusím to s IE. Kdyby to „Emulate IE7“ fungovalo bez restartu, tak jsem spokojen i jako vývojář. Problém tak bude jen s tím, jak donutit furt těch asi 50 % lidí na internetu, co stále používají prohlížeč vzniklý v době, kdy téměř nikdo ještě neznal Google, AJAX bylo tak možná sprosté slovo a CSS 2.0 byla něco, o čem si nechávají všichni ještě 5 let zdát.
Abych nebyl ovšem tak happy – IE 8 je podle mého rozhodně pokrok, ovšem že bych si to troufl považovat za změnu hodnou změny celé verze, to nevím nevím. Na druhou stranu Microsoft zřejmě nepředstavil žádná velké změny ve vzhledu, tahle první beta má spíš vývojářům webů dát do ruky nástroj, se kterým v předstihu upraví své stránky. Takže vyjadřovat se o nových funkcích asi moc nemá smysl, byť nějaké tam jsou, ale už fakt že mezi 5 „New and exiting features“ zařadili i takové samozřejmosti jako „Automatic Crash Recovery“ a nebo pruh s Oblíbenými položkami ukazuje jak chudé to s funkcemi je. Jedinými novinkami tak jsou Activities a Web slices, což bych přirovnal asi k scripletům a widgetům s mikroformáty, uvidíme jak se to chytne, o tom ale určitě budou psát jiní.
Jo abych nezapomněl – IE 8 přepíše opět knihovny, takže no way back ke spuštění starého prohlížeče. Tento článek byl celý napsán v IE 8 (což by BTW v Opeře nebylo možné, kvůli jejich minimálně rok reportovaném a kvalitně neřešeném bugu s nedělitelnými mezerami ve Wysiwyg editorech)
Nechci spustit žádný flame, je to "podle vkusu každého soudruha". Ale přesto mám pořadí FF, O, IE. Explorer 8 má bohužel stále své nectnosti, specifický výklad CSS, trhané nebo epileptické překreslování, atd.
Když si vezmu, že chci od prohlížeče jen korektně zobrazovat stránku a základní funkčnost, tak každý prohlížeč má něco, ale FF (pokud se zbaví memory leaks) mi přijde nejlepší.
Leta práce s Mosaic, Netscape, IE a FF mě trochu vyléčilo z toho, že se někdy dočkám opravdu kvalitního prohlížeče. :o)
Blogový zápisek takříkajíc jak poleno. Škoda, čekal jsem něco seriózního, lehce objektivního, že se z toho alespoň něco dozvím, a co vidím? Od začátku až do konce házení špíny na Firefox, informační hodnota veškerá žádná, stylisticky ne zrovna na výši - ale nechme to stranou.
Naprosto nechápu lidi s Operou, kteří si asi myslí, kdovíjací nejsou experti, když ji mají (stejně jako Ten, jehož jméno se nevyslovuje), a produkují podobné bláboly. Firefox bez rozšíření je jako kafe bez kafe, tedy pouhá horká voda, ačkoliv je jako taková samozřejmě vynikající jako základ k čemukoliv jinému (třeba k polévce) - tohle nelze srovnávat.
Opera a IE8 mají zcela odlišný přístup - staví na téměř neměnném balíku funkcí v základu a pak, nu, sem tam nějaké nevýrazné rozšíření, že to jako nabízí stejně jako konkurence. Proč ne. Je to prostě jiný způsob. Někomu ale nemusí vyhovovat zabudovaný mailklient, rss čtečka a (i kdyby tohle nebylo) rozsáhlý způsob nastavení mnoha věcí, o kterých ani neví, k čemu slouží (Opera). Někomu ano, věc názoru. Nelze přece tvrdit, že je ten který způsob lepší, objektivně.
"Firefox neumí standardně ani tak základní věc jako nastavení chování tabů a možnost třeba výběru které ikonky se zobrazí v liště je tam prakticky nulová"
Tak přesně toto je věc, kterou drtivá většina lidí po drtivou většinu doby nikdy nevyužije, a proto ve Firefoxu v souladu s jeho koncepcí není Přiznejte si, že nejste většinový uživatel.
http://www.mozilla.org/projects/firefox/charter.html
Jako náročný uživatel dostanete možnost rozšířt prohlížč funkcemi, o nichž se vám u ostatních prohlížečů ani nesní.
"nenastala pohroma jako u Firefoxu, kde v současné betě nefunguje prakticky žádný plugin, beta IE8 je v tomto tak od první chvíle použitelnější."
To je lež. Ve Firefoxu 3 funguje již většina z 95 % nejpopuárnějších rozšíření.
http://people.mozilla.com/~polvi/threedom/status.html
[1] tak to snad musí být zaslepenost Firefoxáků, když tohle nejsou schopni přiznat. Klikni pravým tlačítkem na lištu FF a schválně co tam najdeš. Jestli myslíš to neskutečně chudé "Vlastní", tak si to samé otevři v Opeře a koukni ta dokáže všechno dát jako ikonku - prostě každou svou funkci. I IE je v tomto lepší. A program na nastavení zdrojového textu? To si snad děláš prdel, ten má IE standardně v nastavení už minimálně od verze 3.0, zatímco právě firefox tohle nastavení NEMÁ ani v poslední verzi!!! Zvetšování písma i zvětšování stránky funguje v IE bez problémů
[2] Explorer 8 má bohužel stále své nectnosti, specifický výklad CSS, trhané nebo epileptické překreslování, atd. - Máš nějaký příklad nějakého problému v CSS s IE osmičkou? Je tu teprve asi 10 hodin ale zatím jsem nic takového nezaznamenal, vyjma těch věcí, které popisuji v článku a které jsou dané tím, že tvůrce stránek u IE předpokládal, že se chová blbě. Problémy s překreslováním jsem nezaznamenal
[4] Já nemám nic proti tomu, že má FF standardně jen málo funkcí, to tady snad nepadlo a o funkce mi nejde. Ale to že nemohu bez instalace pluginů změnit jestli mám lištu dole či nahoře, jestli budu otvírat zdroj v něčem jiném, že chci mít nějaké ikonky vytáhnuté do menu na jedno kliknutí a tak dále, to jsou prostě věci, které nejsou o funkcích ale o fukčnosti, a jsou "standardem" už od prvních verzí IE, nebo předtím ještě Netscape. Jinak jak jsem psal, FF momentálně používám, ale prostě bohužel právě jen pro to, že má dobrá rozšíření a chválím jej za rychlost a kvalitu zpracování JS.
[5] Samozřejmě, s tímhle souhlasím, ale zase nejsem masochista - prostě bude li IE lepší, tak jej klidně používat budu. Vím že svá procenta nazpátek už nikdy nenabere a že tak díky Firefoxu už není problém s kompatibilitou, protože i těch 30 % jeho rozšíření stačí k tomu, aby vývojáři neignorovali standardy
Kdyz uz je rec o Acid2 testu - v IE8 nefunguje jeho verze umistena na http://acid2.acidtests.org/. Zda se ze funguje jenom jeho (nespravna) puvodni verze na http://www.webstandards.org/files/acid2/test.html.
[7] internet:
Standardem je stejně tak například systém aktualizací, na který se v Opeře bohužel ještě nezmohli, přestože jej má Firefox, Seamonkey, Flock, Safari a dokonce i Netscape jej měl.
http://ptomes.blog.cz/0608/aktualizace-ve-firefoxu-a-opere
Standardem je rovněž třeba změna velikosti vyhledávacího pole - schválně si to zkuste tažením myši změnit, v Opeře nejde. Stejně tak nejdou ani tahat záložky v nabídce. Žádné našeptávání při vyhledávání a spousta dlších užitečných funkcí, které má Firefox již v základu. Místa apod...
Takže bych na vašem místě nedělal jednoznačné neobjektivní závěry.
Jéžiš, jste tak trapní když se hádáte o takových pitomostech… Nemohli byste si připustit, že je výběr prohlížeče naprosto subjektivní záležitost a nechat to být? Já vím že přívrženci zvlášť některých prohlížečů mají touhu evangelizoval, ale ať to jdou prosím dělat do mateřských školek a ne do diskusí na Lupě, kde stejně nikoho nepřesvědčí a jenom maří svým časem.
Autora článku chápu a docela s ním souhlasím. Mohl se ale víc rozepsat o novinkách, je toho hodně. Třeba Activities jsou… hm… zajímavé. :-)
Re: dsfsef
Ja myslim, ze ked autor vymenoval problemy, ktore ma s konkurencnym prehliadacom, da sa ocakavat, ze na to budu reagovat v diskusii ludia, ktori konkurencne riesenie pouzivaju. A potom mu alebo dokazu, ze to je len jeho subjektivny dojem (ako si spravne napisal), alebo neznalostou, alebo sa ukaze, ze schvalne pisal nepravdive informacie, aby vylepsil hodnotenie recenzovaneho produktu.
Zato ty si napisal cisto nestranny text, kde si odporucil vsetkych nesuhlasiacich do materskej skolky a suhlasil si s autorom, ake je ten IE8 perfektny. Samozrejme, to zavazilo a vsetci si uvedomili, ako velmi autorovi ukrivdili.:-)
Ineternetove clanky s diskusiami su naozaj niekedy zabite hlupostami, ale mnohokrat sa ukaze, ze autor danu problematiku az tak dokladne neovlada a je konfrontovany diskutujucimi. To je oproti papierovym casopisom uzasne :-)
citace: "Když bych si měl vybrat zcela bez ohledu na nějaká vymazlená rozšíření, která existují na FF"
Tohle je prostě špatně. Firefox je postavený zejména na rozšířeních - proto ho také zrovna používáte, nelze vybírat bez ohledu na ně. (mimochodem, není žádné FF. Stejně tak jako není FireFox. Je prostě jenom Firefox, panda červená, nikoliv Fire Fox nebo FireFox)
Do absurdna - v jednom PC je "zabudovaná tiskárna" (opravdu velmi hloupý příklad), na druhém je USB, do kterého si můžete připojit tiskárnu, ale i třeba něco jiného. Ten se zabudovanou tiskárnou bude tisknout rychleji, což je zřejmé, ale když budete chtít připojit scanner, neuspějete. U druhého zase nebudete moci tisknout hned, budete si muset sehnat tiskárnu s USB konektorem.
Co je lepší a který si vyberete? Pokud bude jedinou náplní tisk, je určitě lepší první možnost, ačkoliv jste svázán kvalitou "nepřebudovatelné" tiskárny. Ale pokud ne... no, to jsem tomu zase dal.
Já se Firefoxu nechci zastávat, přestože právě prohlížím v jeho poslední betě, radši mám něco webkitósního, ale článek na téma IE8, který se v jednom kuse zabývá házením špíny na Firefox mě ze židle zdvihl.
A zkoušeli jste se v IE8 podívat třeba na http://maps.google.com/ ? Nebo dokonce na http://maps.live.com/ ? Taky celkem sranda ;o) Prostě beta, to chce klid...
jestli toto ma byt standart, tak potes panbu
acid3 test:
17/100
a vykocil na me mrak chyb o parsovani xml
testovano na ciste instalaci wXPsp2 se vsemi update ve virtualboxu na debianu.
jako programator web aplikaci muzu jen rict: zase nam pridali dost prace
a o pomalosti opery si myslim svoje, aplikace vyvijim hlavne v ni prave kvuli rychlosti (nastavte si Loading: Redraw instantly) a vynikajici implementaci JS a hlavne CSS. co jede v opere, jede vetsinou v gecko, msie a po mensich upravach i ve webkit (testuji na Epiphany WebKit).
v neposledni rade musim reagovat na vetu o automatickych aktualizacich:
cesta, aby kazda aplikace mela vlastni aktualizacni wizard, je nesmysl. pro uzivatele windoze je asi nepredstavitelna centralni databaze softwaru vc. dennich aktualizaci nejen opery tak, jako je na kazdem rozumnem linuxu (debian, ubuntu, ..., ... ;) ).
[20] roman, dnes 12:54:
To nic nemění na realitě, kdy drtivá většina používá Operu na Windows (který opět používá drtivá většina uživatelů dohromady) a všechny konkurenční prohlížeče to podporují, Opera nikoliv a především díky tomu výrazně prohrává žebříček poměru nezabezpečených instalací. A zde jde již o bezpečnost, nejen o komfort práce. Je sice hezké, že je to v Linuxu jinak, ale pokud velká část lidí potřebuje/upřednostňuje ke svému studiu/práci/zábavě Windows, pak na ně vývojáři Opery prostě nemyslí.
http://ptomes.blog.cz/0608/aktualizace-ve-firefoxu-a-opere
to je jen o lenosti uzivatelu a abych neurazil uzivatele, kteri bohuzel musi pouzivat windoze, protoze pouzivaji napr. Adobe (i kdyz ti ted zacali hodne linux podporovat - clanek na rootu o Wine 1.0), tak hlavne Vase.
pokud se nechcete nic naucit a jen tupe prijimate to, co Vam MS naserviruje, tak pak nezbyva nic jineho, nez aktualizovat tak, jako cely Vas system:
download -> setup.exe -> Accept -> Accept -> OK -> Restart :D
pokud chcete mluvit o zabezpecenem systemu, pak musite toto absolvovat pro kazdy Vas nainstalovany software, nejen operu (jakou paseku dokaze udelat `nezabezpeceny` LookOut Express si nebudeme povidat).
pokud napadat nejaky software, ze neobchazi nedostatky systemu, tak musite napadnout i Safari pro Windoze, Instant Messaging klienty apod.
Vase recenze mi pripada jako reklama na MSIE8 a vse ostatni je spatny.
[14] Právě že není. Px je v CSS relativní jednotka závislá na dpi daného zařízení. Bohužel, Windows mají s těmito věcmi problémy odjakživa. Na dnešních LCD s vysokým rozlišením jsou ve Windows většina věcí nečitelné blechy a MS to akorát flikuje různými obezličkami, což bude i zřejmě případ velikosti písma v IE8.
[7] Standardem je stejně tak například systém aktualizací, na který se v Opeře bohužel ještě nezmohli
O jakém systému aktualizací je řeč? Opera vám již několik let nabízí dostupné aktualizace. V opeře neexistují žádné pluginy, takže to jestli se testují dostupnosti pluginů je irelevantní.
Standardem je rovněž třeba změna velikosti vyhledávacího pole
Nevím, vyhledávací pole vypínám. Proč když "g něco" mi hledá na google, "s něco" na seznamu, "y něco" na yahoo atd. BTW to teď integroval i IE a firefox také, dokonce od Opery okopírovali i to úžasné kliknutí na jakýkoliv formulář a následné vytvoření vyhledavače.
[13] activites jsou možná zajímavé, ale ve finále se vlastně nejedná o nic, co by tu už dávno nebylo přes různá rozšíření atd., má to ale rozhodně svou strukturu, je skvělé že je to build-in atd. takže to určitě bude krok vpřed. Chtěl jsem ale napsat první jakousi recenzi v ČR a možná i na světě, věděl jsem, že těmhle věcem se budou věnovat ostatní, já se zaměřil na to, co zajímalo mě a co myslím bude vlastně zajímat i většinu ostatních, protože tyhle doplňky osloví ve finále málokoho
[18] po přepnutí do IE7 módu, subjektivně přitom rychleji než v normálním IE 7
[19] zkoušeli, je to i v článku, není to "betovostí", je to tím že tyhle všechny systémy testují blbě (ale nelze jim to zazlívat) to jestli dotyčný používá IE a jakou jeho verzi. Přepněte do IE 7 režimu a bude to OK
Od vydání MSIE7 používám následující:
[if lt IE 7] =>msie6-fix.css (IE5 neřeším)
[if IE 7] =>msie7-fix.css
Tzn, že MSIE8 na starých webech dostane již totéž co MF, Opera, Safari, Konqueror atd.
Tento postup považuji za nejčistší a neočekávám, že by z něj mohli plynout nějaké problémy.
Stejně tak ve chvíli vydání MSIE8 přidám novou [if IE 8] bude-li to nutné.
Až nastane propad IE6, začnu zapisovat sedmičku jako [if lt IE 8], protože například chyby se ztrácením celých bloků mají stejné.
Psát opravný styl pro "IE 7 a novější" mne opravdu nikdy ani nenapadlo, to bych musel být na hlavu padlý. Stejně tak experimenty s quirk módy nebo nedejbože hacky v css považuji za přežitek. Jejich obhájci ( např. Pavel Kout vizte http://www.lupa.cz/clanky/navrat-modreho-e/nazory/161083/vlakno/#o161083 ) si to oprávněně odnesou, kdy budou na starých webech ladit znovu starý vzhled na třech verzích IE, místo aby prostě přidali nový fixační soubor oproti standardnímu css.
mrzout: jojo, správný postup, osobně if IE 7 nepoužívám a pro IE 6 řeším prakticky jen načtení hover.htc a prostě weby ladím tak, že fungují správně i v IE 6,7 i ve standardních prohlížečích a bez hacků. Také na žádném z našich webů není s novým IE 8 problém, vyjma právě toho problému s tou velikostí písma.
Přemístit menu nad adresní řádek, případně i skrýt vyhledávací pole, umí vynikající rozšíření IE7Pro, které dále zahrnuje funkce, jako gesta myší, blokování reklam, atd. Je to takové univerzální rozšíření (modulární), které zahrnuje vícero funkcionalit dostupných na konkurenčních prohlížečích (ať už nativně, nebo v rozšíření). Funguje v IE6, IE7 i v IE8, byť jsem někde četl, že v IE8 zatím občas způsobuje potíže s novinkami aktivit, atd. (- blíže jsem to zatím neměl možnost ověřit), ale to se jistě brzy změní, jen co to vývojáři odladí pro plnou funkčnost i na IE8 ;). Doporučuji vyzkoušet - www.ie7pro.com
[22] roman, včera 13:37:
"To je jen o lenosti uzivatelu a abych neurazil uzivatele, kteri bohuzel musi pouzivat windoze, protoze pouzivaji napr. Adobe (i kdyz ti ted zacali hodne linux podporovat - clanek na rootu o Wine 1.0), tak hlavne Vase."
Nejsem líný, já to stupidní martýrium podstupuji vždy včas, i když se o komfortu vůbec nedá mluvit, vzhledem k počtu kroků a potřebném času oproti jiným prohlžečům, které se dokží aktualizovat sami.
"pokud se nechcete nic naucit a jen tupe prijimate to, co Vam MS naserviruje, tak pak nezbyva nic jineho, nez aktualizovat tak, jako cely Vas system:
download -> setup.exe -> Accept -> Accept -> OK -> Restart :D"
Letmý pohled na http://ptomes.blog.cz/0608/aktualizace-ve-firefoxu-a-opere dokazuje, že to martyrium je je mnohem horší než zde předvádíte.
"pokud chcete mluvit o zabezpecenem systemu, pak musite toto absolvovat pro kazdy Vas nainstalovany software, nejen operu (jakou paseku dokaze udelat `nezabezpeceny` LookOut Express si nebudeme povidat)."
Všechny programy od Microsoftu se sami aktualizují přes Microsoft Update včetně Outlook Expressu a v novějších verzích třeba Windows (Live) Mailu nebo Windows Live Messengeru (IM), který je v řadě ohledů lepší než třeba Thunderbird a jiné. Java, QuickTime a další důležité produkty se také dokáží aktualizovat sami (s potvrzením).
"pokud napadat nejaky software, ze neobchazi nedostatky systemu, tak musite napadnout i Safari pro Windoze, Instant Messaging klienty apod."
I Safari se dokáže aktualizovat.
[24] internet, web, včera 15:15:
"O jakém systému aktualizací je řeč?"
O tomto:
http://ptomes.blog.cz/0608/aktualizace-ve-firefoxu-a-opere
"Opera vám již několik let nabízí dostupné aktualizace."
Takže žádný aktualizační systém ve skutečnosti vůbec nemá. Jen ukazuje jakousi informaci o nové verzi.
"Standardem je rovněž třeba změna velikosti vyhledávacího pole
Nevím, vyhledávací pole vypínám."
Zajímavé, že když by něco potřebovala/uvítala velká část lidí uvažujících o Opeře, vždy se objeví někdo, kdo začne tvrdit, že neví a že to nepotřebuje a začne nabízet jiný postup, namísto aby uznali, že jsou prohlížeče, které (náročné) uživatele neomezují v možnosti volby.
"Proč když "g něco" mi hledá na google, "s něco" na seznamu, "y něco" na yahoo atd."
Protože:
1. Musíte se odněkud o takové funkci dozvědět, abyste ji vůbec mohli pužívat.
2. Pamatovat si zkratky.
2. Je to pomalejší a složitější. Například nejčastější vyhledávání na Google: Musíte zadat "g ..." a šipku a Enter, ve vyhledávacím poli ostatních prolížečů stačí zadat rovnou vyhledávaný výraz a Enter (Firefox navíc našeptává, což často může být užitečné, a pokud právě není, tak to nijak neruší).
"BTW to teď integroval i IE a firefox také, dokonce od Opery okopírovali i to úžasné kliknutí na jakýkoliv formulář a následné vytvoření vyhledavače."
Firefox to umožňoval již minimálně před 3 a půl rokem ještě před vydáním Firefoxu 1.0:
http://weblogs.mozillazine.org/ben/archives/006467.html
Spíš by mně zajímalo, kdy Opera při postupném kopírování UI Firefoxu přijde i s tou změnou velikosti vyhledávacího pole, našeptáváním, přetahováním záložek a hlavně tím systémem aktualizací, jelikož je nezodpovědné jej nemít a jeho nepřítomnost dělá Opeře velkou ostudu:
http://www.czilla.cz/zpravicky/firefox-ma-nejlepsi-system-aktualizace/
"activites jsou možná zajímavé, ale ve finále se vlastně nejedná o nic, co by tu už dávno nebylo přes různá rozšíření"
Jedná, ale například jeden z vývojářů Firefoxu to v podstatě dohnal již v den oznámení betaverze IE 8, protože to měl také v plánu.
http://www.kaply.com/weblog/category/activities/
Je to dobře, že se Microsoft opravdu snaží napravit to, co způsobil, když se po IE6 rozhodl, že nic lepšího už udělat nejde a úplně se na Internet Explorer vykašlal.
IE7 je s námi už víc jak rok a když se podívám na statistiku přístupů na svým webu, tak některé dny i Safari udělá víc přístupů než IE7. Takže asi i IE8 to bude mít dost složité.
Ale držím palce, standardy vždycky trochu uleví.
jj, taky jsem rád, že se IE8 vydala cestou standardu. Jinak článek se mi vcelku líbil, komentáře IE vs. FF vs. Opera naprosto zbytečné. Ale chci se zeptat. Při vytváření webových aplikací si nemůžu vynachválit Firebug. IE nic podobného nemá. Operu používám výjimečně. Existuje tam něco podobného?
Díky za odpověď.
Tomáš Kapler, specialista v oblasti internetového marketingu, konzultant v oblasti datových sítí a připojení k internetu
Přečteno 143 301×
Přečteno 84 343×
Přečteno 47 901×
Přečteno 37 998×
Přečteno 31 522×