Hlavní navigace

Centrum má nové mapy, anebo ne?

12. 6. 2011 12:31 Karel Novák

Zaznamenal jsem, že Centrum spustilo v pátek (tj. 10. června 2011) novou podobu svého mapového portálu amapy.cz. Na jednu stranu se jedná o výraznou modernizaci a redesign , na druhou stranu se Centrum vzdává další ze svých služeb.

Již před nějakou dobou Centrum holdings (především centrum.cz, atlas.cz, aktuálně.cz) rezignovalo na vlastní vyhledávání a spojilo svoje síly s Google. Poměrně nedávno pak Centrum opustilo i vlastní reklamní systém AdFox a místo něj už používá jen Google AdSence. Nyní se rozhodlo vzdát i vlastního mapového webu a místo něj spustilo mashup nad Google maps.

Z Google maps si nyní Centrum bere téměř vše, včetně plánování trasy, vyhledávání GPS, měření vzdálenosti, plochy nebo i Street View. K existujícím funkcím Google maps Centrum přidává pouze virtuální 3D prohlídky a detailní mapy měst nebo turistické mapy.

Na první pohled to vypadá zajímavě, snaží se spojit přednosti Google maps a současně i výhody Mapy.cz od Seznam (detailní mapy, kde Google trochu pokulhává). Jaká je ale realita?

Když si zkusím vyhledat trasu Praha – Český Krumlov a požaduji nejkratší trasu:

  • Amapy.cz (Centrum) se mě snaží přesvědčit, že nejkratší trasa je 179 km  a 3:14:59 (btw. To že Amapy ví, že pojedu přesně 59 sekund je úsměvné :))
  • Mapy.cz (Seznam) mi nabízí trasu která má jen 169 km a 169 km a 03:04 h
  • Google maps (Google) nabízí 3 varianty, přičemž nejkratší je 179 km a nejdelší je pak 185 km, doba pak od 2 hod, 43 min (na stejné trase jako Amapy.cz ???) po 2 hod, 50 min

Amapy.cz: Trasa Praha - Český Krumlov

Google maps: Trasa Praha - Český Krumlov

Mapy.cz: Trasa Praha - Český Krumlov

Další pohled: Když si zobrazím střed města Český Krumlov. Subjektivně mi detailní vzhled Amapy.cz přijde asi nejhezčí (nejbarevnější). Při bližším zkoumání je to ale už horší.

Amapy.cz: Český KrumlovMapy.cz: Český KrumlovGoogle maps: Český Krumlov

Z nějakého záhadného důvodu jsou tam používány anglické popisky např. „War museum“, „War museum Prague“ (přitom ale nikde na webu není uvedeno, že by amapy.cz byly i v angličtině)

Dále pak na amapy je asi nejméně informací, nenašel jsem zde žádné restaurace nebo ubytování. Těch tam má jak Seznam tak i Google poměrně hodně (u Google jen výtka, že nejsou moc dobře vidět, hodily by se výraznější ikonky). Nejpřehlednější a nejpodrobnější informace tak má seznam.

Je to jen rychlá pohled, určitě by sedalo o nové podobě mapového webu od Centrum napsat víc. Za mě je to takové „nemastné, neslané“ nevidím tam nic proč bych to měl používat. Sice je to určitě velký posun oproti předchozí verzi webu. Ale jinak ve srovnání s konkurencí nic moc.

Navíc mám pocit, že Centrum podobnými projekty dává najevo, že víc a víc rezignuje na jakékoliv vlastní služby. Skoro si říkám, jestli Centrum má ještě nějaké vlastní programátory, nebo jestli už tam zůstal jen obchodní tým. Co si tak vybavuji, tak v poslední době jediná inovace ve službách Centrum byl slevový server Amplión.

Sdílet

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).