Hlavní navigace

Krátký článek o Silicon Valley, který vlastně není vůbec o Valley, ale o Češích v startup komunitě.

8. 10. 2014 15:59 (aktualizováno) Karel Souček

Když jsme před 2 roky zakládali s kamarády Trinerdis, od začátku jsme věděli, že chceme dělat mobilní aplikace, poté co jsme se rozkoukali v ČR, nám spousta našich kamarádů a kolegů z oboru říkala – musíte jet do Silicon Valley, musíte to vidět. A když se mi naskytla možnost jet do USA, zahrnul jsem do svých plánů i krátký pobyt v San Francisku.

Na otázku jaké to tam je, můžu jen říct, že je tam krásně. A pro zbytek si tam zajeďte sami, většina věcí se stejně nedá popsat a musí se zažít.

Co mě ale naprosto nadchlo je spolupráce lidí v rámci startupové komunity v ČR. Podnikám ještě v jiném oboru a taková pomoc a ochota se jinde nevyskytuje. Češi jsou většinou zapšklí a nepřející, ale lidé kolem startupů tvoří slovy našeho prezidenta „ostrůvek pozitivní deviace“. 

Začalo to už tím, když jsem se na cestu chystal a jen jsem naťukl s prosbou o rady Lenku Kučerovou z Wayry (která dřív pracovala v San Francisku přes Czechinvest, http://cz.linkedin.com/in/len­kakucerova) a Petra Fodora z www.flowstudio.cz a dostal jsem spoustu informací a rad. Samozřejmě jsem kontaktoval i jednoho z nejpovolanějších, CEO Angelcam.com (absolvovali 500startup akcelerátor), Petra Ocáska (@PetrOcasek). Petr již dřív sepsal základní rady pro cestu do Valley na svém blogu http://blog.ocasek.cz/, ale chtěl jsem nějaké podrobnější info a měl jsem ještě nějaké konkrétní otázky. Přestože Petr je velmi vytížen, obratem mi napsal stránkový email se spoustu informací a rad a kde nedovedl pomoci, tak otázky přeposlal slečně Gabriele z AngelCamu, a ta se opět velmi rychle chytla a začala mi pomáhat a radit (věřím, že jsem jí místy musel už trošku lézt na nervy, když jsem jí psal tolik emailů).

Při cestě do SF jsem jen tak pro zkoušku tweetl, jestli je v okolí někdo kdo by zašel na pivo a ozval se mi Lubo Šmíd (@lubosmid ) ze strv.com, který sebou na večeři přivedl i Honzu Tkáče (@HonzaTkac) z Presentigo.com. Pokecali jsme, užili si fajn večer a rozešli se do ubytoven. Bohužel, při cestě mě potkala nemilá událost, při které jsem přišel o veškeré doklady, karty, peníze, telefon a tablet. V podstatě jsem byl totálně v háji. Naštěstí se opět projevilo skvělé startupové prostředí. Když se Honza a Lubo dozvěděli co se mi stalo, tak mi Lubo na celý zbytek pobytu půjčil telefon a nabídl i peníze, pomohl mě spojit se s konzulem a vyřídit doklady a Honza se o mě v podstatě celou dobu do odletu staral a pomáhal se vším co jsem potřeboval (a to jsme se znali asi 10 hodin).

A já bych tu chtěl všem veřejně a nahlas poděkovat. Od těch, co ztráceli svůj čas psaním odpovědí na mé otázky, až po kluky v SF, kteří mi pomáhali, když jsem byl docela v pytli. Chtěl bych, aby všichni věděli jak jsou skvělý a jak úžasná je komunita kolem startupů v ČR. Ještě jednou hlasité díky vám všem.

BTW: velmi ochotný je také Roman Horáček, který momentálně zastupuje Czechinvest na západním pobřeží. Je vidět, že nejsou všichni státní úředníci stejní.

Sdílet