Před pár dny jsem na svém oblíbeném rádiu Student slyšel upoutávku na festival Lumírova tříska. Festival mě zaujal, ale mnohem více mě zaujala téměř nevinná větička na konci upoutávky: „… a webové stránky – jo ty máme, ale už jsem zapoměl adresu, najděte si ji sami ve vyhledávači.“ Upoutávka byla, pravda, v komickém duchu, ale … Dlouho jsem nad tím přemýšlel. Zda je dobré zveřejňovat klasické URL, nebo zda to neprovést stejně jako tvůrci této upoutávky.
Když přemýšlím nad zadáváním URL, tak si vybavuji telefonáty se svou mamkou:
„Zadej prosím do adresy (takový ten řádek nahoře) text ‚foo.bar.cz‘.“
„Aha už píšu wé wé wé tečka foo…“
„Ne počkej žádné www, to jsem přece neříkal!“
„Ale to tam přece musí být!“
„Ne nemusí. Prostě piš přesně co ti říkám: foo.bar.cz“
„A mám tam napsat to http před tím?…“
A tak dále. Po pěti minutách rezignovaně:
„Víš co? Kašli na to a napiš do vyhledávání seznamu foo bar a klikni na první odkaz.“
„A proč jsi to neřekl hned!“
Nebo každý rok vzpomínám na web své zdravotní pojišťovny (Pojišťovna ministersva vnitra). Intuitivně zkusím pmv.cz. Nic. Tak zkusím zpmv.cz. Taky nic. Resp. teď to někdo zabral a aspoň tam uvedl správný odkaz na zpmvcr.cz. Většinou na tento „intiutivní“ název přijdu přes vyhledávač a výraz „Pojišťovna ministersva vnitra“.
Když nad tím tak přemýšlím, tak si nepamatuji, kdy jsem zadával URL přímo (teda kromě webů, které používám denně – a ty mám stejně v bookmarcích).
Kde je vlastně problém? Někdy vlastníci ne zrovna vhodně zvolili jméno domény (skoro celá kategorie „Instituce“ v katalozích, např www.ssosoom-msv.cz ). Ale na druhou stranu už je dnes problém nalézt vhodné jméno, které už není obsazené (cp.cz vs. cpoj.cz). A to jsme stále v počátcích internetu. Co až tu bude naplno IP6 a i ty pověstné ledničky budou mít IP adresu, vlastní doménu. A doménový prostor bude totálně přecpaný?
Myslím, že stále častěji se budeme setkávat s adresami typu „ve vyhledáváčích jsme pod Liga vozíčkářů“, než pod kostrbatým „ligavoz.cz – né vozickaru, ale jeno voz; a je to dohromady, bez pomlcky“.
Domény s námi rozhodně zůstanou, ale tak jako už dneska nikdo (normální, admini nejsou normální) nepoužívá IP adresy, tak časem přejdeme od domén k něčemu vyššímu, k nějaké nadstavbě nad doménami. Budou to právě vyhledávače a jejich API? Budeme používat adresy typu „ggl:Lumírova tříska“? Pro windowisty: ggl je zkratka v Konqueroru pro Google I'm feeling lucky. Nevím, nechám se budoucností překvapit.
P.S. A na ten festival se stejně nedostanu, protože budu akorát ve vlaku na cestě. Škoda.
Myslím, že domén je takřka nevyčerpatelně. Liga vozíčkářů může být: vozickari.cz ligavozickaru.cz liga-vozickaru.cz l-v.cz livo.cz atd.
U podnikatelských subjektů je to už občas problém najít tu ideální adresu pro zapamatování, ale Česká pojišťovna to vyřešila následně <a hr="http://www.ceskapojistovna.cz/">ceskapojistovna.cz </a>Jen nevím proč nepoužívali více intuitivní pojistovna.cz (byla volná v době registrace cpoj.cz) místo cpoj.cz?
[5] To jiste ne, ale proc davat domenu s pomlckou, kdyz je takovych bez pomlckovych moznosti.
[4] Nemyslim si, ze je to rozumny napad, kdyz sro.cz vlastni soukromy subjekt (Active 24) a as.cz vlastni znamy spekulant Pavel Simon.
To bychom je museli as.cz a sro.cz zestatnit, aby se domeny uklidili nebo jak jste to myslel?
A jak asi pujde najit domeny, ktere jsou prilis nove aby meli rozumne vysokou pozici ve vyhledavaci ? Ano, uzitecnost vyhledavacu pro specifikovani "adresy" stoupa, ale nikdy nebude tak vysoko aby bylo mozne zrusit DNS. Dokonce i "bezni uzivatele" budou cas od casu donuceni nejakou adresu zadat "rucne" ...
A ano, "uklizeni" domen - tedy prestehovani vetsiny serveru z druhe na treti uroven - by urcite pomohla, ale neverim ze je v praxi realizovatelna.
Mimochodem, proc www.foo.bar.cz neni stejna adresa jako foo.bar.cz ? To foo.bar.cz nema vlastni DNS server, nebo s nim jen neumi zachazet ? (Pravda, pokud to neni firma, tak ten server asi nema ...)
[9] www.foo.bar.cz rozhodně není foo.bar.cz, i když v dnešní době, kdy si to spoustu uživatelů myslí, to tak rozumní správci používají, navíc kvůli vyhledávačům přesměrovávají jedno na druhé. Od počátků je "www" pouze konvence, že na této adrese běží www server, ale verze s www může klidně ukazovat na úplně jiný server (kde třeba port 80 vůbec nefunguje) než verze bez www.
Přečteno 9 588×
Přečteno 8 337×
Přečteno 6 192×
Přečteno 5 939×
Přečteno 5 402×