Hlavní navigace

Etarget a filtr portálů. Opravdu?

26. 4. 2007 18:50 (aktualizováno) suchy

Etarget má zajímavou vlastnost. Filtr portálů. Jenže tak nějak není aplikován na všechny. A navíc se o tom nemáte šanci dozvědět, pokud se nehrabete v access logu.

Ale začněme od začátku. Etarget zavedl před nějakou dobou filtr potálů. Můžete si pro jednotlivé portály a jednotlivé techniky (fulltext, články, katalogy) zakázat zobrazování své reklamy na daných webech. Samozřejmě první co jsem si zakázal bylo zobrazování na mých vlastních stránkách. A asi před čtvrt rokem jsem si udělal čas a prošel si access logy a zkusil si vyhodnotit úspěšnost jednotlivých portálů, z kterých chodily návštěvníci zkrze eTarget.

Úplně nejhůře a první na mě vypadla doména prdelky.cz, které se skrze title vydávaly za ameterky.cz a s níž měla identický obsah. A jak jsem brzy zjistil, takových domén je mnohem více a zdaleka se nejedná jenom o erotické domény. Všechny mají stejný obsah: po stranách grafickou reklamu a uprostřed odkazy eTargetu, které se tváří jako nějaký katalog (k dokonalosti přivedeno na hardware.cz).

Tyto stránky se tváří jako součást sítě NMG Udělal jsem si předběžný seznam stránek sítě NMG. V abecedním pořadí a seznam učitě není kompletní:
http://caravany.cz/
http://czech-girls.cz/
http://numero­logie.cz/
http://www.afro­dita.cz/
http://www.ama­terky.cz/
http://www.au­todoprava.cz/
http://www.call-girls.cz/
http://www.di­gitalnifoto.cz/
http://www.dum.cz/
http://www.ero­tic.cz/
http://www.game.cz/
http://www.har­dware.cz/
http://www.krej­covstvi.cz/
http://www.maps.cz/
http://www.nb.cz/
http://www.ne­alko.cz/
http://www.ou­tdoor.cz/
http://www.plav­ky.sk/
http://www.prdel­ky.cz/
http://www.pri­vat.info/
http://www.snow­board.cz/
http://www.spa­nelstina.cz/
http://www.sprin­t.cz/
http://www.sta­vebniny.cz/
http://www.ve­letrhy.cz/
http://www.wifi.cz/
http://www.ze­leznice.cz/

a nejlepší je http://templa­te.one.cz/, kde stačí doplnit správný parametr: http://templa­te.one.cz/?di­rectdomain=har­dware.cz a máte krásnou stránku na tyto domény.

Takové stránky jsou určitě v pořádu, jenže jako zadavatel reklamy k nim mám velké výhrady. Z takové stránky nejde odejít jinak než kliknutím na reklamu. Zatímco na běžných stánkách s reklamou na odkazy klikají lidé, kteří mají alespoň vlažný zájem. Zde klikne naprostá většina ve snaze dostat se dál. Dosahuje se tak minimálně řádově většího prokliku. Jenže i řádově menší výtěžnosti. Má-li pro mě, zadavatele reklamy, normální proklik cenu 1 Kč, pak na takovémto portálu má pro mě cenu 0,1 Kč. Možná ještě méně.

Zatím si nestěžuji. Je to byznys a tyto stránky mi negenerují zisk, tak je jednoduše zakážu ve filtru portálů na eTargetu. Jenže ouha, žádná taková doména tam není! Chytám se stébla – v pravém horním rohu stránek sitě NMG je vyhledávací box portálu 1.cz. Zkouším zakázat tento. Nic – odkazy se stále zobrazují. Zkouším zakázat většinu portálů. Nic – odkazy se v síti NMG zobrazují stále.

Nastal čas kontaktovat eTarget. Ve svém emailu popisuji svůj problém a obratem se od pana Hložka dozvídám, že stránky jsou opravdu zahrnuty pod 1.cz a že si ho mám ve filtru portálu vypnout. Kontruji tím, že to nepomáhá. Pan Hložek se mi omluvil a po technické konzultaci mi odpověděl, že v tomto případě je třeba vypnout zobrazování na portálu 1.cz a zároveň i „Vyhledávání katalog“. Což ovšem vypne zobrazování ve všech katalozích. Filtr u domény 1.cz totiž nemá položku pro katalog! Je fakt, že to funguje. V síti NMG se už má reklama nezobrazuje. Jenže se také nezobrazuje v žádném jiném katalogu!

Na mé emailové (před měsícem) i telefonické (před týdnem) dotazy, že bych si rád nechal zobrazovat reklamu v katalozích, ale ne v síti NMG jsem dostal od pana Hložka odpověď, že se pokusí od techniků získat odpověď, ale zatím jsem žádnou nedostal.

Pokračování příště? Uvidíme.

Sdílet

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).