Hlavní navigace

Blíží se otevření MS Windows? (pokračování)

23. 8. 2006 22:22 (aktualizováno) suchy

Před měsícem dala EU ultimátum k vydání kompletní dokumentace k Windows (čtěte zde). Nyní sága pokračuje.
Včera Microsoft řekl, že vyhoví požadavkum komise a zpřístupní kompletní dokumentaci čítající 12 000 stránek! A navíc získáte zdarma 500 hodin technické podpory a můžete nahlédnout do zdrojových kódu (nesmíte je ale nikde použít).
Ale neradujte se předčasně. To by totiž ani nebyl Microsoft, kdyby v tom nebyl háček. Aby jste získali licenci, opravňující k získání dokumentace musíte MS zaplatit „blíže neurčenou částku“. Jak velká částka to bude se nikde neuvádí. Prakticky bude buď směšně malá (pak není důvod ji vybírat) nebo bude nedosažitelně velká (pravděpodobnější). Microsoft zdůvodňuje nárokování částky právě náklady na tuto dokumentaci (blbost, už ji stejně má a elektronická kopie nic nestojí) a těmi 500 hodinami technické podpory (kterou máte jako bonus zdarma).
Evropská komise právě zkoumá částku jež si nárokuje MS a teprve pak se vyjádří. Tento krok je určite velmi vstřícný. Dle mého názoru by ovšem EK neměla tento krok uznat jako splnění jejich požadavků právě kvuli té „nespecifikované“ ceně. Ta totiž spolehlivě odepíše většinu OpenSource vývojářů, kteří jsou dnes jedinou praktickou konkurencí MS.

A na závěr můj osobní tip na tu cenu. Základním kamenem by mělo být těch 500 hodin podpory, řekňeme 10 dolarů za hodinu (hooodně podhodnocené). To dělá 5000 dolarů neboli 120 tisíc korun.

Sdílet

 • 26. 1. 2006 11:24

  QT (neregistrovaný)

  Já na tom nevidím nic divného - nikdo nemá žádný, ani morální nárok na kód, který vyvinul někdo jiný. Pokud už to musí společnost zveřejnit, potom si může říct, kolik to stojí. Ono to sice v elektronické podobě je jakoby zdarma, ale zákazníci to musí v ceně produktů zaplatit. Takže pokud na tom chce někdo vydělat, ať zaplatí. Nebo ať to zaplatí EU - vytvoření opravdu něco stálo, ale Microsoft to nevytvářel proto, aby to zdarma zveřejňoval, ale aby na tom vydělal. Ostatně, ani dokumenty EU nejsou zdarma - sice si je lze stáhnout bez placení, ale každý občan EU je platí ze svých daní. Zadarmo totiž není nic...

 • 26. 1. 2006 11:46

  Huck (neregistrovaný)

  Haha, 10 dolarů za hodinu práce amerického vývojáře/konzul­tanta. Jste spadl z višně někde na českém venkově. Cena za hodinu takových konzultací nemůže jít pod cca. 130 dolarů/hodinu a to jste taktak na nákladech. Spíš to bude 200 dolarů za hodinu a cena za "náhled" bude tedy spíš 100 tis. dolarů. Ale i to je otázka, může být ještě vyšší.

 • 26. 1. 2006 16:44

  Miroslav Suchy (neregistrovaný)

  To QT: Pokud má někdo monopol, tak ano. Srovnejte to například s Českým Telecomem. Dle vašeho tvrzení nemusí jiným firmám zpřístupňovat své linky, ADSL a co já vím ještě, protože si to sám vybudoval. Pokud by k tomu nebyl zákony dotlačen, tak by to taky nikdy neudělal.

 • 27. 1. 2006 17:12

  QT (neregistrovaný)

  Nesouhlasím ani s požadavky na Český Telecom, ale je to nicméně jiná situace - často totiž nemůžete využít jiný drát než ten od Českého Telecomu, protože tam úřady nepovolí kopnout do země a stejně tak jsou státem regulované frekvence, stejně jako vstup do oboru (potřebujete licenci).
  Ale na software žádnou licenci nepotřebujete. Microsoft si lidi kupují nebo kradou, tak to asi znamená, že to chtějí (to že to nechce ajťák ve firmě, přestože to chce šéf je vedlejší, nejsou to jeho prachy a když šéf neposlouchá v takové otázce svého ajťáka, tak je to jeho problém, nicméně platí to z firemních peněz a má k tomu pravomoc).
  Kdo software od Microsoftu používat nechce, tak nemusí. Může si nainstalovat téměř plnohodnotnou náhradu (to téměř píšu proto, protože Linux mám na instalovaný a zatím na něm neumím pracovat tak, abych byl stejně produktivní jako s XP a nemám čas hledat někde nějaká šílená nastavení nebo se učit programátorskou logiku, já jsem uživatel a XP mi vyhovují). Takže Microsoft je nejpoužívanější, ale nikdo nikoho nenutí jeho software používat. Ať někdo přijde s něčím lepším a přesvědčí uživatele, že je lepší.

 • 27. 1. 2006 21:15

  vz (neregistrovaný)

  Máte v tom trochu (trochu dost) zmatek. Dokumentaci v tomto rozsahu už MS poskytl, ale byla tak mizerné kvalita, že byla nepoužitelná. MS se momentálně pokouší vyhnout sankcím tak, že navrhuje zpřístupnění ZDROJOVÝCH KÓDU MÍSTO dokumentace, k tomu se taky vztahuje těch 500 hodin.

 • 28. 1. 2006 2:03

  Izak (neregistrovaný)

  No nikdo po M$ nechce zadny kod, oni chcou de fakto include hlavickove soubory (*.h)
  Tam jsou nazvy fci a vubec vse potrebne pro vyvoj.
  Dale chcou KOMPLETNI win32 API.

  A protoze nikdo nema ani *.h ani win32 API tak neni schopen pro tento OS napsat konkurujici produkt M$ na windows.

  Popravde receno uzivatel at jde klidne k certu, nejaky usmudlanek/firma nikoho opakuji nikoho nezajima
  M$ ma velkou cast trhu v PC a ZNEUZIVA sveho postaveni NEZAKONNYMY postupy.
  Za mnohe byl odsouzen uz v USA a musel zaplatit mastnou pokutu, musel zrusit M$ OEM smlouvy, ktere zakazovali prodavat konkurencni reseni.

  Dale nezverejneni API je prasarna a pokud skutecne firma neni na urovni a je to banda grazlu musi nastoupit antimonopolni urad a zakrocit. Mimochodem praktiky M$ jsou nezakonne i kdyby se jich dopoustela mala firma nemajici vetsinovi podil.

  Jinak jen tak na okraj, EU se s M$ nijak mazlit nebude, uz jen proto ze produkty M$ jsou na uzemi EU nezadouci, nebot misto zametsnavani nasich lidi vyhazujeme obrovske castky nekam za more a zivime tim ekonomiku USA .... a tyto penize nam pak samozrejme chybi v obehu.

 • 28. 1. 2006 8:39

  mikeovec (neregistrovaný)

  Aj ked zverejnia kody za akukolvek ciastku, skor, ci neskor sa rozsiria (velka firma kupi kody, noname zamestnanec pusti na internet a budu to mat aj tak vsetci).
  Ja sa obavam inej veci. A to, ze kody, ktore zverejnia nebudu tie prave, z ktorych kompiluju M$ produkty. A preto, ze toho kodu musi byt vela, asi len tazko sa to zisti. Musia to nejak kamuflovat, lebo inak sa zisti kolko kodu nakradli zo softwaru vydavaneho pod GNU/GPL resp. BSD a inimi obdobnymi licenciami. Keby praskla takato vec... to by potom boli pokuty resp. odskodne.

 • 29. 1. 2006 1:44

  mato (neregistrovaný)

  tak-tak , ako mikeovec povedal - kolko M$ nakradol software-u pod GNU/GPL resp. BSD je naozaj vela
  to QT: citujem ta: "..nikdo nemá žádný, ani morální nárok na kód, který vyvinul někdo jiný..." - vzhladom na licencie - presne tak! a ten posahany M$ to napriek tomu urobil, kradol a kradne ! .. ludia, co venovali svoj cas na vyvoj si M$ proste ukradol a pyta si za to desne prachy (IMHO sw ani nema taku hodnotu, @_@ )
  oh, btw. - skuste si tipnut, na akej platforme sa kompliluje M$ windows :p

 • 6. 2. 2006 17:00

  cortez (neregistrovaný)

  2MATO >> heh...souhlas :)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).