Tak mne tak při třídění spamů napadlo, že by nebylo od věci, začlenit do seznamu url, jež jsou blokovány anti-phishingovými filtry, i ta url na něž je odkazováno ze spamů.
Jedna věc je vytvářet zombie, které spam posílají, ale internetové prezentace, na které se tyto spamy odkazují, již tak snadné vytvářet není.
Možná by stálo za to vytvořit i samostatnou databázi pro tato url, ale pro začátek alespoň využít současnou infrastrukturu..
V okamžiku, kdy by se každému uživateli, který by přistupoval na web propagovaný pomocí spamu, zobrazilo varování o nedůvěryhodnosti stránek, vlastník takovýchto prezentací by si rozmyslel, jakým způsobem propagovat své produkty a služby. A platilo by to jak pro url mířící do zemí s legislativou upravující spam, tak i do zemí kde je taková vymahatelnost podobného práva ještě v nedohlednu.
[1] zname a pouzivame ;) Ale tipuji, ze to autor myslel trochu jinak... a urcite bych pro :D
ALE... Co kdyz SPAM zacne propagovat treba google.com? Kdo rozhodne o tom, ktera ze stranek propagovana SPAMem je opravdu objednana vlastnikem te stranky a ktera je vlastne jen "utok na konkurenci"? Ve sve podstate by to byla velmi dobra investice... Stacilo by si objednat par milionu SPAMu odkazujicich na meho hlavniho konkurenta a pak jen pockat, az se jeho web dostane do phising filtru... Pak nekteri jeho zakaznici logicky zacnou koncit na mem webu :D
Kdysi jsem byl taky zanícený bojovník se spamem.
Pak jeden z našich zákazníků ospamoval přes náš mailserver jakýsi pokoutně opatřený seznam adres. A my se ocitli na blacklistech.
Nikdy jsem si nedokázal představi, kolik podlézání a přemlouvání je potřeba na vyhození se spam listu. Někteří majitelé vůbec nekomunikují. Žádný kontakt kromě mailu na ně není. Soudit se s nimi nedá, oni vás totiž nijak neblokují. Už je to přes rok a stále jsme asi na čtyřech listech, z toho dva se standardně používají v instalaci Spam Assassinu.
Je to svinstvo bez možnosti obrany. Jak do toho jednou spadnete, není vám pomoci. A opravdoví spameři, kteří spamují pomocí jakýchsi botnetů se trhají smíchy.
[2] Má myšlenka byla, že pokud by se databáze opravdu rozjela, pak by se třeba mohly blokovat až url která nahlásí x příjmců spamu (např x > 100, integrovaná podpora pro snadné reportování přímo z emailového klienta by byla velkou výhodou). Dále by bylo možno subjekt jenž ze spamu profituje kontaktovat a žádat nápravu/vysvětlení a pokud se do x dní nedostaví, pak zase blokování.
Již dnes komunita dokáže kolektivním rozhodováním dojít ke správným závěrům i u jiných problémů, natož v otázce tak ovlivňující život jako je spam.
Hlavní podmínkou by bylo, aby vše nerozhodovala nějaká právnická osoba, kterou by bylo možno žalovat, ale pouze poskytnutí doporučení od komunity uživatelům, kteří by se mohli rozhodnout, zda na základě doporučení budou varováni, či ne. Samozřejmostí zde pak je předpoklad, že komunita bude ve většině případů rozhodovat správně.
Myslím že pokud by to zaštítila některá ze známých organizací bojujících proti spamu, mohla by zde být naděje na omezení ziskovosti spamu a tím i omezení jeho šíření.