Jankův blog - Témata označená nálepkou Dění na Internetu

  • Google generation: není to tak horké...

    Studie British Library a JISC Information behaviour of the researcher of the future se zaměřila na narozené po roce 1993 a výsledek je zajímavý: například podle ní většina teenagerů (57%) používá IT jen na velmi jednoduché úrovni a je tu i cca 20% residuum digitálních disidentů, kteří mají k digitálním technologiím vyslovený odpor. Doporučuji k přečtení!
    20. 1. 2008 18:00 (aktualizováno)
  • Kouzlo nechtěného: porno se státní dotací

    Některé výstupy státem dotovaného projektu Národní Broadbandové knihovny, jehož cílem je (cituji): „…výrazně pozitivní ovlivnění rychlosti nárůstu a výsledného počtu Broadbandových přípojení v České republice a míry jejich využívání cestou technologicky a providersky univerzálního zpřístupnění rozsáhlé, kvalitní a frekventovaně obměňované audiovizuální knihovny.“, působí poněkud komicky (ještě, že tam není heslo Národ sobě!)…
    18. 1. 2008 13:06
  • Subway Maps: podzemky z celého světa online

    Užitečná služba Amadeus Global Travel Distribution.u­možňuje prohlížení a tisk plánků podzemních drah z celého světa, pražská tu je samozřejmě také. Export je možný i do formátů PDF či DOC.
    18. 1. 2008 10:41
  • Fotografie z Knihovny Kongresu na Flickr: nádhera!

    Americké státní instituce publikují své archivy online obvykle jako public domain a rád je využívám. Nyní zveřejněná kolekce americké kongresové knihovny na serveru Flickr mi ale udělala opravdu radost.
    17. 1. 2008 12:10 (aktualizováno)
  • Sun kupuje MySQL

    Společnost Sun Microsystems, Inc. dnes oznámila akvizici MySQL AB, vývojářské firmy vyvíjející populární open source databázi za zhruba miliardu dolarů v hotovosti a v akciích. MySQL AB sídlí v kalifornském Cupertinu a švédské Uppsale a má asi 400 zaměstnanců v 25 zemích. Odhaduje se, že MySQL byla již stažená či jinak distribuovaná ve 100 milionech kopií a denně je staženo dalších 50 tisíc kopií…
    16. 1. 2008 18:53 (aktualizováno)
  • WhatTheFont: Rozeznání fontu online

    Zajímavá služba: na web WhatTheFont nahrajete obrázek ve formátu například GIF, JPEG, TIFF nebo BMP s textem (maximální velikost zhruba 360×275 pixel). A po korekci textu po jeho OCR analýze pak získáte název použitého fontu.
    16. 1. 2008 18:15
  • Gmail: mám divnosti...

    Služba Gmail má zřejmě problémy, v posledních dnech se projevují především v integrovaném chatu, který nedávno v anglické verzi nabízí i komunikaci s ICQ/AIM. Celá služba Gmail je pak i několik minut nedostupná. Dnes mě ale zaskočila dlouhá prodleva ve stahování z účtu přes POP3 (u jednoho firemního účtu nemohu nastavit přeposlání): poštu si Gmail stáhnul až po 80 minutách a přitom při kontrole účtu hlásil, že účet zkontroloval naposledy před 57 minutami…
  • Sedm let Wikipedie

    Internetové encyklopedii Wikipedia, kterou může skoro každý upravovat, bylo včera sedm let. Anglická verze má nyní přes 2,1 milionu článků a je podle společnosti Alexa devátou nejpopulárnější internetovou adresou. Wikipedia existuje již v 250 jazycích a celkem obsahuje přes 9,4 milion článků, 1,5 milion obrázků a přes 10 milion registrovaných uživatelů (75 tisíc z nich je aktivnímy přispěvateli). Další projekty jsou například Wiktionary, Wikibooks, Wikinews, Wikiquote, Wikisource a Wikiversity.
    16. 1. 2008 9:39
  • BrowserShots: Otestujte váš webdesign v různých prohlížečích

    Služba BrowserShots vytváří screenshoty stránek v téměř padesáti prohlížečích zdarma a je dokonce už lokalizovaná do češtiny. Autor Johann C. Rochollem vytvořil skutečně vynikající nástroj, bohužel ho řada tvůrců asi nepoužívá… Když zadáte URL stránky, je zařazena do fronty k zpracování a za pár minut až desítek minut podle počtu vybraných prohlížečů dostanete výsledek. Zadal jsem samozřejmě www.lupa.cz a dostal zprávu…
  • Samizdatové Lidovky jsou online aneb Které (píp) to programovalo?!

    Zpřístupnění samizdatových Lidových novin z let 1988–9 online je samozřejmě chvályhodný počin v letošním osmičkovém roce. Provedení mě ale docela odradilo. Dokáže mi autor stránek (nebo někdo jiný) vysvětlit, proč nascanované originální stránky s vícesloupcovou sazbou převedl do obrázků formátu JPG o velikosti 800×1247 a zobrazuje je v fixním okně o velikosti 820×740 pixelu (kde jsou navíc nahoře i dole nepříliš povedené ovládací prvky)…
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).