Toto řešení ale ne pod názvem cloud ale pod názvem sálový počítač již existovalo dávno. Jeden opravdu obrovský počítač a na něj připojeny desítky, někde až stovky terminálů, které vlastně neuměli nic jen zobrazit co jim počítač poslal.
Z této doby jsme se přehoupli v roce 1981, kdy IBM PC ukázalo možnost využití počítačů doma, a terminálové řešení se velice rychle začalo ztrácet. Samozřejmě, že se neztratilo úplně, určité druhy terminálů a terminálových řešení zůstalo a dál se rozvíjelo (např. Citrix, Microsoft Terminal Server, atd..). Tyto řešení, ale ve své podstatě fungovali převážně „lokálně“. Umožňovali obejít nestabilitu připojení, rychlost práce, apod.
Dnešní cloud řešení je ale jiné. Někde, a řekněme si, že ve své podstatě jen pár lidí ví kde opravdu reálně, leží obrovské výpočetní středisko serverová farma. Kam přistupují miliony uživatelů, zařízen,í na které běží tisíce služeb, a které zpravuje relativně hodně odborníků. Každý poskytovatel, pokud má vlastní „farmu“ tak jich má několik, které se propojené provazané, takže vy sice můžete přistupovat na „svá“ data a myslíte, že přistupujete do Čech nebo maximálně támhle k sousedům do evropy ale ve skutečnosti jsou v indii a také zároveň v americe a ještě možná někde na Sibiři.
Bohužel hodně lidí a to hlavně v managementu malých a středních firem vidí „úsporu“ okamžitou, ale velice krátkodobou. Ve své podstatě totiž uspořit nemůže. Zkusme si udělat propočet claudového vs. lokálního řešení pro firmu s 25 lidmi např. právní kancelář. Vybral jsem tři možnosti.
Při řešení vlastního HW a SW máme tu výhodu, že i když nebudeme připojení na internetu, tak nám firma může fungovat. Což u obou ostatních řešení není možné. Respektive dokumenty nepůjdou nikam ukládat budou nedostupné starší dokumenty. Z tohoto také vyplívá, že bude určitě potřeba daleko stabilnější a rychlejší (a to hlavně na uploadu) připojení k intenetu. Tam kde nám u možnosti 1 stačí 2MB SDSL + jaký koliv broadband (ADSL, WiFi) tak u cloudového řešení musíme mít mininálně 8MB SDSL a ještě od jiného poskytovatele další připojení s alespoň 2MB uploadem. Rozdíl v cenách je pak obrovský. (Klasickou kombinaci zvládnete tak za 4 tisíce, u cloudu počítejte minimálně 10 tisíc).
Dále jsem bral v potaz kapacitu úložiště kdy je potřeba vzít v úvahu, že lokální disky mívají daleko větší kapacity ale musíme počítat i s jejich zálohováním.
Poslední parametr je email. U vlastního řešení musíme počítat s tím, že když nám odejde server, můžeme být bez emailů (ale i to jde řešit protože většina hostingů vám emaily dá rovnou k doméně a stačí s nimi dohodu, že využijete jejich server jako zálohu a nastavíte MX záznamy).
Přemýšlel jsem, zda se v tomto případě firma spolehne sama na sebe bez IT pracovníka. Nespolehne prostě v dnešní době to zatím není možné. I cloudové služby musí někdo nastavit a o ty lidi se musí někdo starat. Takže ten IT co tam jednou za 14 dní přijde a řeší věci na dálku třeba pomocí TeamVieweru tam určitě zůstane.
No a jak to celé dopadlo. Roční náklady na každou z variant.
A z toho je vidět, že cloudová řešení jsou ve své podstatě stejně drahá a nabízejí stejné služby. (Je bráno v potaz, že od Microsoftu, dostanete i licence na klasický Office). A levněji (ne výrazně) vyjde vlastní systém. (Je započítána i spotřeba energie)
Přepočítal jsem zařízení i pro firmu s 250 zaměstnanci. Kde už nelze využít Small Bussiness Windows ale musí se pořídit Server + Exchange, ale také již daleko rychlejší internet. No a dopadlo to už daleko zajímavěji.
A těd vlastně proč jsem to celé rozepsal a spočítal. Proč se cloudu bojím. Protože informace, které na cloud nahrajete přestávají být Vaše. Poskytovatel s nimi může dělat úplně co chce. Může je smazat, upravit, využít informace co v nich jsou. Nebo se rozhodne, že již ke svým datům nemáte přístup. Ale také nastávají další problémy co když provozovatel skončí. Co když např. Amerika na vás vydá zatykač a poskytovatel vaše data ihned předá soudu. Kde vlastně jste...... to si každý musí už doplnit sám.
Myslím, že cloud s námi zůstane, ale bude záležet na lidech jaký vlastně bude.
Souhlasím, že nikdo nemusí na technika čekat, SW je připravený a není s tím žádná starost. Pominuli, že i ten cloudový terminál musí mít nějaké železo minimálně, monitor, klávesnici a myš a (řekněme si na rovinu 51% chyb je mezi klávesnicí a židlí) tak vše je hezké do té doby než mi chcípne internet (důvodů může být nespočet) takže na lokální síti mi lidé jedou pracují a "cloudový" lidé lelkují a nic nedělají. Takže aby se to nestalo tak musím mít dvě hodně různé datové linky a to je v místech kde by se cloud opravdu hodil (detašovaná pracoviště, apod) velice velice těžké.
Sám můžu posoudit kritickou aplikaci máme na vlastních serverech a uptime je již cca půl roku (a to se změnil kvůli restartu při aktualizace DB stroje). no a účetnictví máme "cloud" a přál bych všem zastáncům cloudu mluvit s naší hlavní účetní když ten "křáp" nejede :-)
Pouštět jakákoli firemní data mimo firmu? To snad nemyslíte vážně! V životě ne, to ať raději provozovatelé cloudových úložišť vychcípají hlady.
A co třeba elektrika? Máte taky vlastní elektrárnu nebo UPSky na napájení lokální sítě po takovou dobu na jakou vám vypadává internet?
A co třeba server, ten máte aspoň zdvojený, kdy odešel?
Cloud má tu výhodu, že se "sám" stará o aktualizaci používaného softwaru, např. Office 365. Tudíž nemusíte po čase nakupovat nový, protože to máte v ceně.
Data uložená do cloudu se v případě potřeby dají šifrovat a určitě se dá dělat backup na vlastní stroj, který firmu podrží v případě výpadku sítě.
Bral bych to celé spíš jako možnosti, ze kterých si každý vybere to, co mu vyhovuje. Nelze kategoricky určit, co je špatné a co dobré, protože každý má jiné potřeby.
Já se cloudů nebojím. Prostě s nimi nemám a nikdy nebudu mít nic společného. Jen hlupák pošle svoje data někam, kde nad nimi nemá absolutní kontrolu, viz Megaupload.
Chtělo by to víc rozepsat ty výpočty, protože pokud např. požaduju zálohiování na více vzdálených míst tak varianta bez cloudu bude asi o dost dražší.
Pak je taky důležitá velikost firmy, 25 lidí už je docela dost, pro menší firmy ten lokální HW a SW už nebude tak výhodný.
Podle mně nejde o to říct striktně cloud je super nebo cloud je špatný, ideální je zkombinovat oboje přímo na míru firmě/uživateli.
No třeba firma vyrábějící zboží, se bez internetu nějakou dobu objede, prostě stroje pojedou, plán výroby je DB na lokálním serveru. Hold emaily si v nouzi vyřeší přes 3G připojení na mobilu, ale kdyby DB s plánem a řízením výroby byl na cloudu tak jsou to ztráty nedozírné.
Cloud je hlavně marketingový pojem, a jako na takový je na něj třeba pohlížet. Pokud firma synchronizuje milióny androidích telefonů z celého světa proti centrální databázi nebo jiná propojuje statisíce zařízení xbox, je pro ně mrak rozprostřený přes všechny kontinenty to pravé. Jestli ovšem mohu v dnešní vysledovat úzké místo, je to právě konektivita. Není problém zvýšit výkon databáze výměnou počítače či jeho posílením, ale navýšit výkon linky z 2x2 na 2x10 Mbit je problém jak dostupnosti služby, tak (hlavně) její ceny.
Stáhnul jsem si Libre Office a umí v podstatě to samé jako MS Office. Je nás v rodině 6 kteří používáme PC já, manželka, 3 děti a otec. Kdyby si každý z nás předplatil MS 365 nedoplatili bychom se a přitom totéž můžeme mít zdarma. Za deset let už to nebudou nezajímavé peníze. A navíc dnes tištěný dokument je na ústupu. Hlavně na školách by měli učit kvalitní free produkty, protože když bude mít někdo potřebu.
Jak vypadá cloudování v praxi u Adobe jsem se přesvědčil minulý týden u CS6 studia. Krabicové verze skončí, budou cloudové za pronájem 16 000 Kč/rok. Stáhnul jsem si na otestování Dreamweaver 6 a v podstatě je to pořád to samé jako před 10 lety Studio 8. Jenom chtějí další a další peníze. Cloud je o vydírání klientů.
A real amazing post, i actually encountering investigating your posting, this type of develop lots of notion specifically for my next present. Thanks related to expressing person.To learn more with regards to, look at Trend Fashion Terbaru
The next time I read a blog, I hope that it does not disappoint me as much as this particular one. http://www.operigo.com
A very nice article to read, and I will share
Agen Bola | STARBALL88 | Agen Sbobet | Prediksi Bola | Berita Bola | Prediksi Skor | Prediksi Bola | Prediksi Bola | Agen Poker Online | Judi Poker Online
thank you.
obat herbal maag kronis
obat batuk berdahak kronisobat sakit maag kronis
cara mengobati biduran pada anak
cara mengobati telinga berdengung secara alami
obat tradisional anyang anyangan
khasiat daun cabai sebagai obat demam alami
buah dan sayur untuk mengobati penyakit maag kronis
obat kulit melepuh paling mujarab
cara mengatasi sesak nafas secara alami
cara mengobati batu ginjal secara alami
cara mengobati penyakit jantung secara alami
cara mengobati kram usus secara alami
manfaat sea cucumber jelly gamat gold g
khasiat kunyit untuk mengobati penyakit maag kronis
obat gagal ginjal tanpa cuci darah
buah buahan yang aman bagi penderita maag
makanan tidak baik dan makanan baik untuk penderita maag
cara mengobati penyakit jantung
cara mengobati radang tenggorokan secara alami
cara mengobati anyang anyangan
cara mengobati varises secara alami
cara mengobati penyakit tipes secara alami
cara mengobati penyakit jantung secara alami
cara mengobati cacar air pada anak secara alami
obat tradisional kaligata atau biduran
obat alami infeksi kandung kemih
ramuan alami untuk mengobati penyakit jantung
tips makanan untuk penyakit jantung
manfaat sea cucumber jelly gamat gold g
sayuran yang baik untuk pencegahan penyakit jantung
obat pengapuran tulang belakang
obat herbal untuk penyakit miom
tips pencegah penyakit jantung
tips tips untuk menghancurkan batu ginjal
cara alami menghancurkan batu ginjal
tumbuhan untuk penghancur batu ginjal
nama nama tanaman penghancur batu ginjal
tanda tanda orang terkena batu ginjal
ramuan herbal penghancur batu ginjal
fungsi jelly gamat sebagai penghancur batu ginjal
tanaman obat batu ginjal terampuh
pantangan makan untuk penderita batu ginjal
cara mengobati penyakit ginjal secara alami
resep obat herbal penghancur batu ginjal
3 tanaman obat penghancur batu ginjal
khasiat buah apel untuk kesehatan
khasiat lobak putih untuk penyakit batu ginjal
manfaat terong untuk kesehatan tubuh
cara mengobati limpa bengkak secara alami
pantangan bagi penderita batu ginjal
khasiat daun kumis kucing untuk mengobati batu ginjal
cara mengobati asam lambung secara alami
manfaat daun alpukat untuk hancur batu ginjal
khasiat teripang emas untuk kesehatan
khasiat daun cincau untuk kesehatan
tips menghilangkan jerawat secara alami
alasan daun pepaya sebagai obat tradisional
obat gagal ginjal tanpa cuci darah
beberapa tips cara menghancurkan batu ginjal
khasiat daun tempuyung untuk batu ginjal
paprika merah untuk pencegahan batu ginjal
Thank you so much for the information has been given clearly . we strongly agreed with your opinion about it . In addition we are distributors in the field of herbal medicines that treat diseases obatspermakosong.com
we also provide solutions for patients with obat penyakit sperma to overcome the disease obat sperma kental . There was also the way obat sperma encer and to obat sperma kosong . so the things we say and for more details please visit our article below :
obat sperma cair|
obat sperma encer|
obat sperma kosong alami|
obat sperma azoospermia|
obat sperma oligozoospermia|
I strongly agree with your opinion that for the latter especially delivered , really can make me amazed . but did you know that too often in front of the computer can cause illness Obat Nyeri Sendi Lutut, Obat Nyeri Sendi And Obat Radang Sendi . Diseases Obat Sakit Sendi is also very disturbing especially when someone is doing activities that impose on the region obat nyeri sendi lutut dan jari tangan . Therefore we provide solutions to treat disease areas obat nyeri sendi jari tangan . More we review the following article :
Ok jste v roce 2013. Když vám nejede Internet ve firmě je to zásadní problém. Ovšem nevím jak často se vám to stává, mně osobně skoro vůbec. Nehledě na to, že moderní aplikace umí offline mód, takže i tyto výpadky dokáží pokrýt.
S paní účetní bych si klidně promluvil ale spíše je tedy otázka co dělá vnitřní IT, že paní účetní musí pracovat s nespolehlivým cloud řešením (ať je to provozovatelem, nebo vaším připojením k internetu) a jaké jste podnikly kroky, aby se to minimalizovalo. Já v tom osobně v tom vidím selhání IT oddělení firmy. Je jejich práce, aby všichni mohli pracovat ať používají jakýkoliv nástroj. Může se pak dospět k tomu, že došlo k výběru řešení bez přihlédnutí názoru vnitřního IT oddělení. Pak ale nejde o problém cloudu ale vedení firmy.
... ne, cloudu se nebojím, mám pro to své důvody a to je přesně ono. Cloudové služby jsou alternativou pro on-premise řešení. Ne každý se v nich najde, ale je spousta těch, kterým může výrazně pomoci řešit jejich IT problematiku. Zmíněné kalkulace o nevýhodě cloudových řešení jsou objektivní stejně tak, jako marktingové kalkulace Microsoftu, ale v reálu vychází cloud v poměru užitná hodnota/cena prostě výhodněji. Nepotýkáme se se stárnutím HW, software je stále a průběžně aktualizován a pro práci nám postačí naprosto základní konfigurace výpočetní techniky, jíž může spravovat administrátor s obecnými znalostmi. A zabezpečení vlastních dat? To může být problém, tedy jeho vize tu je, data nemáme uložena na vlastním "železe", které máme perfektně zabezpečené. A kde dochází dle statistik k největším únikům informací, či jejich devastaci, např. zavirováním? V cloudu to není. Je to v on-premise řešení, zde jsou příčinou zaměstnanci se svými flash disky, administrátoři podceňující rizika a mnohdy i zabezpečení před vnějším světem. Cloudové služby jsou nyní ve stadiu vyzrálosti, které je předurčuje pro menší firmy a u nich je až na výjimky stav skutečného zabezpečení velice špatný, nemohou si mnohdy dovolit zaplatit nejen kvalitního admina, ale i kvalitní řešení. Cloud tu je a má své potenciální zákazníky, jimž může velice pomoci a to ušetřit, ale především řešit to, co by jinak prostě řešit nemohli. Ostatní, kteří volí vlastní řešení, mohou cloud minout, ale rozhodně svůj potenciál má.
... ne, cloudu se nebojím, mám pro to své důvody a to je přesně ono. Cloudové služby jsou alternativou pro on-premise řešení. Ne každý se v nich najde, ale je spousta těch, kterým může výrazně pomoci řešit jejich IT problematiku. Zmíněné kalkulace o nevýhodě cloudových řešení jsou objektivní stejně tak, jako marktingové kalkulace Microsoftu, ale v reálu vychází cloud v poměru užitná hodnota/cena prostě výhodněji. Nepotýkáme se se stárnutím HW, software je stále a průběžně aktualizován a pro práci nám postačí naprosto základní konfigurace výpočetní techniky, jíž může spravovat administrátor s obecnými znalostmi. A zabezpečení vlastních dat? To může být problém, tedy jeho vize tu je, data nemáme uložena na vlastním "železe", které máme perfektně zabezpečené. A kde dochází dle statistik k největším únikům informací, či jejich devastaci, např. zavirováním? V cloudu to není. Je to v on-premise řešení, zde jsou příčinou zaměstnanci se svými flash disky, administrátoři podceňující rizika a mnohdy i zabezpečení před vnějším světem. Cloudové služby jsou nyní ve stadiu vyzrálosti, které je předurčuje pro menší firmy a u nich je až na výjimky stav skutečného zabezpečení velice špatný, nemohou si mnohdy dovolit zaplatit nejen kvalitního admina, ale i kvalitní řešení. Cloud tu je a má své potenciální zákazníky, jimž může velice pomoci a to ušetřit, ale především řešit to, co by jinak prostě řešit nemohli. Ostatní, kteří volí vlastní řešení, mohou cloud minout, ale rozhodně svůj potenciál má.
Od začátku, kdy jsem začal cloud computing propagovat, tak se objevuje tento názor. Rychlý přepočet nákladů a ejhle cloud je přece dražší. Z čehož plno ITaku usuzuje, že vlastně jde jen o marketing a že je to blbost.
No není, cloud jako takový je o zvýšení efektivity práce. Existuje spoustu softwaru, který může kdokoliv z firmy používat pro svoji práci a jediné co mu stačí je internet a počítač. Nemusí čekat až IT technik nainstaluje příslušný software, může si o vyzkoušet a zjistit zda mu vyhovuje. A zde jsou úspory, které ve vašem výpočtu nemůžete mít zahrnuté. Zaměstnanec zefektivní svou práci a tedy jeho zvýšená efektivita by se měla do té vaši sumarizace projevit. Prostě zavedením cloudu si firma rozváže ruce v použití dalších nástrojů a zvýšení efektivity práce zaměstnanců.
Přesto správně píšete o problémech s daty. Ano a to je úkol IT vyřešit tento problém - tj firma má mít nad daty kontrolu i když jsou v cloudu. Tedy společně s vedením firmy identifikovat kritické data a o ty se postarat.
Rychlost práce s aplikací v oblacích (na druhém konci světa po 10Mbps lince) a na vlastních severech, přístupných 1Gbps LAN, se nedá srovnat.
Z jednoho prostého důvodu se Cloudu v naší síti (cca 10 high-end stanic na OSX) snažím vyhnout: pokud přistoupíme na instantní upgrady software bez našeho rozhodnutí, může se lehce stát, že náš interní HW už nebude kompatibilní. Úspora a pohodlnost se tak začne záhy prodražovat. Mluvím ze zkušenosti s Google produkty, které si drobné aktualizace prohlížečů průběžně vynucují. V minulosti nastaly situace, kdy je systém sice pohodlně updatován, cloudové aplikace spokojeně běží, ale ejhle - produkční software za desítky tisíc má problém s aktuální verzí Javy, nebo odmítá běžet na updatované verzi OS. Díky tomu, že podobné situace v minulosti způsobovaly bezesné noci, začali jsme praktikovat konzervaci funkčních konfigů HW a SW a aplikují se jen nejnutnější záplaty. V podstatě je to mnohem lepší, rychlejší a spolehlivější, než politika neustálých upgrade RAM, OS, a verzí SW. Jinými slovy - Cloud se stává mocenským prostředkem na uplatňování zájmů velkých korporací uvnitř našich vlastních počítačů. Pokud by se týkal tento systém virtualizace vlastnictví v jiném oboru, asi by to každému přišlo divné.
...a ještě jeden postřeh - při potřebě zálohování desítek GB produkčních dat jsme si udělali kalkulace na různá datová "archivní" úložiště a jednoznačně nám vyšlo, že investice do vlastního síťováho úložiště je nejen levnější už za rok, ale hlavně z hlediska rozpočtu organizace by byl cloud sebevražda. Kdybychom se totiž rozhodli, že nechcem cloud dál používat, třeba z důvodů snižování rozpočtu, nebo změny úložiště, samotné stažení archivních dat nás bude na poplatcích za cloud traffic bude stát opravdu jmění (rozdíl up/down). Takže do cloudu se jde snadno, ale popravdě ty data už nikdy všechny spátky nestáhnete tak snadno.
Bezpečnost dat není úkol IT. Bezpečnost Vašich dat je v první řadě úkol legislativy.
Až to bude mezinárodní legislativa umožňovat, pak teprve budou Vaše data v bezpečí.
Takže zatím na mnoho a mnoho let práce...
...zatím platí, že USA jsou po 11. září ve "válečném stavu proti terorismu" a platí tam určité "dost uvolněné" mravy/zákony, co se týká možností zasahovat do soukromí.
No a o výpočetních centrch na Sibiři, v Indii a podobně ani nemluvě...
Toto je zatím nejlepší co jsem na téma cloudu z pohledu selského rozumu četl. V diskuzi je cloud hodnocen z krajních hledisek IT na jedné straně a na druhé z krajních hledisek kravaťáků, co katují kosty a zvyšují hlavně produktivitu druhých.
Jako zarytý železář mám rád železo a data pod jednou střechou, kde na ně vidím a necourají se mi bůh ví kde a navíc ještě na cizím železe. Holt ještě stará škola. Totiž levnější řešení ještě nemusí být také nejlepší, bezpečnější. Především je potřeba si uvědomit, že majitelům cloudu jde především o jejich finanční prospěch a zákazník je ovce ke stříhání. Jak bylo řečeno, jednou nemusí jít internet, podruhé zavřou majitele cloudu i s vašimi daty. Tedy vaše data v poměru k závislosti na cloudu z vás dělají rukojmí tam těch nejmenovaných co mají vaše data v ruce. Aby se nenaplnilo staré známé "kdo šetří má za tři, ale škodu za milion". Někdy se průběžné vyšší náklady můžou v daleké budoucnosti tisíckrát vrátit, když dojde na lámání chleba.
Když to zkrátím, tak mě tu soft i s daty běží na mém železe bez závislosti na okolním světě a mám pocit sucha, jistoty a bezpečí. Cosi mám taky v cloudu, to nepopírám, ale jsou to pouze kraviny, nastavení softu, zcela anonymní nic neříkající data, to vše brutálně šifrované vražedným početním výkonem Atomu D525 po dobu několika hodin a v cloudu je to jen jako záloha záložních záloh pro případ, že by má výpočetní centrála byla zasažena zánikem vesmíru s okolím. Tedy využití cloudu je na vkusu každého soudruha.
Obchodníci hledají stále nové příležitosti, jak získat nové zakázky. A cloud je pokus opravdu velkých poskytovatelů IT infrastruktury, jak odstranit z trhu lokální IT firmy a dostat se tak na jejich zákazníky, kde se dosud nechytli. Pomineme-li technologicky zdůvodnitelné velké synchronizační databáze (v jiných příspěvcích již bylo zmíněno), jde čistě o tvrdý konkurenční boj o zákazníka. Navíc je dosud cloud zásadně dražší než lokání IT. AŽ bude cloud za 20% ceny lokálního IT, pak se malí poskytovatelé IT služeb bojte.
Docela mě potěšil majitel jedné malé firmy, kde funguje malý exchnage server, když se mě zeptal, jestli ty maily máme uloženy někde mimo, a že nechce aby je četl někdo druhý.
Opravdu moc rád jsem ho ujistil, že všechny jeho emaily jsou u něj v práci a že samozřejmě může být v systému skrytá díra od výrobce, ale myslím si, že by přes firewall náš a našeho poskytovatele nejspíš nepřelezl a větší pozor by si měl dávat, když někomu něco posílá ven protože tam ty emaily můžou být uloženy (čtěte přístupny) komukoliv.
Osobně jsem zálohoval na externí disk - odešel, a s ním i bohužel moje data. Dnes raději zálohuji do cloudu (internetové úložiště).
Nejštědřejší na místo zdarma mi vychází Copy.com: https://copy.com?r=zPku0e
Když se zaregistrujete přes zmiňovaný odkaz a nainstalujete si jejich aplikaci pro synchronizaci / zálohování dat, tak rovnou dostanete 20GB zdarma s tím, že když se přes vás zaregistruje někdo další, tak za každého dostanete dalších 5GB zdarma, což je super...
Firmu o 25 lidech jsem zvolil záměrně protože jí znám.
Výpočty co tam jsou tak jsou jen od oka (+- správně), ale abych se mohl na začátku chytnout něčeho. Vlastní výpočet by byl opravdu daleko složitější protože bych musel započítat i výpadky internetu/nebo HW, čas na sprovoznění, závislosti na dalších faktorech (poskytovatel internetu), a také komfort práce a hodnota spracovávaných informací.