Hlavní navigace

"Vítá vás projekt FreeDNS, který neexistuje"

14. 8. 2006 12:12 (aktualizováno) František Fuka

Začala mít výpadky služba freedns.afraid­.org, takže jsem se musel rychle začít rozhlížet po jiném DNS pro své servery. Zdůrazňuji: Registrace mých domén je v pořádku, můj webserver je v pořádku, pouze potřebuji nový primární a sekundární DNS server. Po světě existuje spousta těchto služeb zdarma, ale říkal jsem si, že bych se tentokrát mohl zachovat vlastenecky a poohlédnout se po podobné české službě (navíc na fuxoft.cz i kompost.cz chodí převážně Češi, tak aby to měli hezky rychlé.)

Při googlení „DNS zdarma“ jsem narazil na server freedns.cz, provozovaný společností IGNUM. Na jeho stránce je napsáno:

„Vítá vás projekt FreeDNS – provoz primárního a sekundárního DNS zdarma. Projekt FreeDNS vám nabízí k dispozici primární a sekundární DNS servery zdarma k neomezenému použití. Velkou výhodou je možnost online editace libovolného záznamu v zónových souborech.“


…což vypadá jako přesně ta služba, kterou potřebuji. Takže jsem zajásal a zaregistroval jsem se. Po vyplnění všech nutných údajů (včetně e-mailu, poštovní adresy a telefonu) jsem se dostal do systému a snažil jsem se najít, kde si tedy mohu to primární a sekundární DNS nastavit. Nic takového jsem tam nenašel. Viděl jsem mnoho položek, souvisejících s registrací domén, viděl jsem položky „SuperDNS“ a „DNS hosting“, které dělaly něco jiného, než bylo slibováno na úvodní stránce. Viděl jsem stránku „nastavení DNS serverů“, která ovšem vyžadovala, abych nejdříve převedl své domény na společnost IGNUM).

Po delším zkoumání jsem zavolal na nonstop linku IGNUM (placenou, protože neplacená nefunguje o víkendu), kde jsem se zeptal, jak tedy ta FreeDNS služba funguje. Na to se mi dostalo odpovědi, kterou se pokusím přesně reprodukovat:

„Víte, ten FreeDNS je už dost starý projekt, tak 2 až 3 roky, ta stránka možná ještě funguje, ale všechny operace se dnes provádějí pres adresu domena.cz, kde si můžete nastavovat DNS u domén, které vám spravujeme.“

Na kontrolní dotaz, zda tedy skutečně na freedns.cz nabízejí službu, kterou neposkytují, a místo ní mi nabízejí použití nějaké zcela jiné služby se zcela jinými podmínkami, jsem dostal kladnou odpověď.

Takže na stránce freedns.cz (která má dole nápis „copyright 2000–2006“) je společností IGNUM ještě dnes nabízena služba, která ve skutečnosti už delší dobu (roky) není poskytována.

A pokud se do této služby chcete zaregistrovat, je vám to bez problémů umožněno, musíte zadat své osobní údaje a zaregistrujete se tím do nějakého zcela jiného systému, který vás vůbec nezajímá a který vám nabízí „Správu DNS serverů“ za zcela jiných podmínek.

Mohl bych teoretizovat, že se tím společnost IGNUM snaží uživatele uvést v omyl a donutit ho, aby na ni z neznalosti převedl správu své domény, ale pochopitelně pro to nemám žádné důkazy a je docela dobře možné, že v IGNUM si za „dva-tři roky“ při vší té práci prostě neudělali čas na to, aby zrušili doménu, nabízející neexistující službu…

UPDATE: Server byl odstaven a pod touto glosou je poměrně rozumná reakce od společnosti IGNUM (reakce 5).

Sdílet