Hlavní navigace

Virus šířený pomocí Wikipedie!

6. 11. 2006 0:42 František Fuka

Tohle je ovšem „hezký“ nápad a slušný „hack“ v prvotním významu toho slova:

Nějací oškliváci umístili někam (na svůj server) virus a do Wikipedie přidali text o tom, že je potřeba chránit se proti nejnovějšímu viru tím, že si uživatel stáhne „anitivirus“, přičemž odkaz „antivirus“ ukazoval právě na jejich virus (který nebyl na serveru Wikipedie).

Následně rozeslali oškliváci spam, který vypadal jako by byl odeslán z Wikipedie, a odkazoval na tuto wikistránku s odkazem.

Ostatní Wikipedisté si toho brzy všimli a lživý text i odkaz ze stránky odstranili, ovšem oškliváci provedli další kolo útoku a rozeslali odkaz na starší verzi stránky (ano, na tu s odkazem na virus) – což Wikipedie umožňuje. Než se podařilo inkriminovaný odkaz definitivně odstranit z historie, škoda byla nadělána.

Geniálnost celé akce spočívá v tom, že spousta BFU skutečně žije v domnění, že „co je na serveru Wikipedie, na tom musí být něco pravdy“. A to – obávám se – i ti BFU, kteří vědí, že stránky na Wikipedii může měnit kdokoliv.

Prostě, hezký „social engineering“. Jakpak asi Wikipedie zkusí zabránit opakování podobné nepříjemnosti? Zakáže snadné vkládání HTML odkazů?

Sdílet

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).