Hlavní navigace

Stephen Colbert a Wikialita

4. 8. 2006 8:15 (aktualizováno) František Fuka

Stephen Colbert je velmi populární televizní komik, který dělá politickou satiru, přičemž „politickou satirou“ nemyslím to, co dělá Bubílková, nýbrž politickou satiru. Před třemi dny ve svém pořadu „The Colbert Report“ definoval nové slovo: Wikialita (složenina z „wiki“ a „realita“). Záznam celého segmentu je zde. V těch čtyřech minutách je mnoho humoru i pravdy – samozřejmě v angličtině, bohužel pro některé z vás.

V kostce: Colbert vysvětluje, že nezáleží na tom, zda je něco pravda, ale kolik lidí si to myslí (viz stále se zvyšující procento Američanů, kteří se domnívají, že Irák měl něco společného s útoky 11. září 2001). Tuto obecnou pravdu Colbert aplikuje na Wikipedii, kde se dá totéž provést snáze a rychleji a v závěru vybídne diváky, aby do Wikipedie propašovali informaci, že „v Africe je nyní 3× více slonů, než tam bylo před 6 měsíci“, protože, jak říká, „někde jsem slyšel, že je to pravda, a každopádně to bude pořádná rána pro environmentalisty“.

Protože je Colbertova show velmi populární (pravděpodobně nejpopulárnější politická show mezi mladými lidmi), desetitisíce uživatelů se o to okamžitě pokusily, takže se servery Wikipedie na nějakou dobu zhroutily, ale jejich provoz byl záhy obnoven a byla zablokována důležitá související hesla i uživatel „StephenColbert“. Ale jak k tomu přijdou chudáci sloni?

Tato mezinárodní záležitost má ještě jednu hezkou českou tečku: Ross Hedvíček zřejmě nesleduje liberálního Stephena Colberta, ale spolu s Vítem Zvánovcem dávají přednost ultrakonzerva­tivnímu komentátorovi Rushi Limbaughovi (něco jako náš Miroslav Sládek, blahé paměti), který přebírá cizí nápady. Takže si teď oba pánové notují, jak hezky Rush Limbaugh to nové slovo vymyslel. A to je taková lokální nevýznamná zaprděná wikialita v praxi.

Sdílet

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).