Nejdříve krátká a velmi zjednodušená vysvětlivka pro ty z vás, kteří snad netuší, co je to IPv4 a IPv6. Omlouvám se těm, co to vědí.
I když znáte internetové adresy jako „www.lupa.cz“ nebo „www.cnn.com“, jde pouze o snadno zapamatovatelné aliasy pro „skutečné“ adresy počítačů, které vypadají jako čtyří čísla s tečkami (určitě jste už někdy viděli něco jako „194.228.32.3“). Těchto adres může sice existovat přes 4 miliardy, ale vzhledem k topologii Internetu již dnes začíná být patrný problém s jejich nedostatkem, což se řeší různými více či méně nesystémovými způsoby. To je klasické adresování „IPv4“. Novější standard „IPv6“ by měl všechny problémy vyřešit systémově (umožňuje tolik různých adres, že jde o číslo s 28 nulami) a přidělit unikátní číselnou adresu každému existujícímu zařízení, připojenému k Internetu. Ovšem pouze pokud začnou lidé IPv6 používat, samozřejmě. Pokud začne IPv6 používat jen někdo a nachází se nadále uvnitř sítě IPv4, má z toho skoro stejné množství problémů jako výhod.
A teď už k těm smíšným pocitům:
U příležitosti olympijských her 2008 hodlají v Číně kompletně a povinně migrovat veškerý internetový provoz na standard IPv6.
Je mi jasné (a ještě si to celkem pamatuji z vlastního života), že komunismus a centrální plánování není dobrá věc. Stejně tak je mi jasné, že čínský internet je cenzurovaný a odposlouchávaný a s příchodem IPv6 se to určitě nezmění.
Na druhou stranu musím uznat, že kdyby v Číně měli tržní ekonomiku a internetoví provideři si mohli dělat, co by chtěli, celostátní přechod na IPv6 by probíhal mnohem pomaleji a obtížněji – viz například USA, kde o něm zatím snad ani neuvažují.
Že by ten komunismus byl přeci jen k něčemu dobrý?
Není to dobře a nikdy to nebude dobře, je-li to centrálně řízeno a nenechá se to na trhu. Soukromné společnosti musí mít možnost se samy rozhodnout, kdy se jim vyplatí do přechodu investovat, jinak je to omezování jejich vlastnických práv.
Vydávat to za výhodu je jako tvrdit, že Carter byl dobrý prezident, protože chtěl v USA zavést metrický systém.
Btw. v Číně již dávno žádný komunismus není
[6] samozřejmě že pevná veřejné IP adresa většinou není potřeba, ale to neomlouvá vysokou cenu.
Já mám doma takový malý testovací server a tak ji využiji. Provozovat server a doménu na dynamické adrese je záležitost pro opravdu otrlé a zřejmě máte optimistické představy o rychlosti replikace nových DNS záznamů.
Další adept na pevnou adresu může být i aktivní uživatel různých on-line služeb. Dostat adresu po někom totálně zabanovanou je docela opruz.
8> Já mám taky malý testovací server připojený přes UPC, používám dynamickou IP a nemám s tím nejmenší problém. Provozovat jakýkoliv vážnější server a doménu na kabelovém připojení určeném především pro domácnosti je „záležitost pro opravdu otrlé“, smím-li se povozit. Když je server zapnutý, IP adresa se mění minimálně, takže já osobně jsem na problémy s replikací DNS nenarazil.
Zabanovaná adresa je fakt blbá, to mě nenapadlo. Ale pokud nějaká služba používá k autentizaci jen IP adresu, stejně mi připadne špatně navržená – rozumné služby to řeší registrací, ne? [Čili že nezakazují IP, ale uživatele.]
hmm, neni to zase dnes tak nemozne pouzivat, pokud mate verejnou ipv4 a chcete expetimentovat juknete semka http://www.freenet6.net, hezke pojednani je sepsano napr. zde http://www.logix.cz/michal/doc/root/ipv6-1.html
[12] nemate pravdu, treba jen nestojite o otrapy se slovnikovym utokem na ftp/ssh/...
jinak v tomhle Cine fandim, stejne tak si udelali poradek (direktivne shora) ve standardech sireni televize a rekl bych, ze jim to jen prospeje. za chvili se na ne budeme divat s otevrenou hubou, zatimco se nase RRTV bude soudit s neschopnou a zpatecnickou tv nova.
No co se tyce Ciny a internetu, tak musim rict, ze jsem byl unesen. Protoze i v vesnicich (alespon na Cinske pomery) o 1000 obyvatelich v horach a nejblizsim opravdovym mestem vzdalenym 150 km byl rychly ADSL internet (2 MBps linka). Nebyla to vyjjimka, internet byl zkratka vsude.
A treba takovy China mobile ma vyhodu, ze ma "nadstandardni" vztahy s China telecom, takze signal se taha draty a jen se vysila z BTS na pokriti urciteho uzemi, zadne zarice a vysilace na vysilac.
No ono to holt v ovladatelnosti či neovladatelnosti prostředí. Že v USA to je potíž, není nic neobvyklého, když lobbing odvětví businessu má takovou sílu a vliv na vládu. Vždyť tam je i potíž už víc než sto let zavést konečně metrický systém (jednotek SI) jako ve většině vyspělého i méně vyspělého světa. Třeba Británie to relativně nedávno i přes vysoké náklady pochopila a odvážila se konečně provést. Je to nákladné, jako bude IPv6, jako všechno, ale přitom to přinese už evidentní úspory a jiné nepopiratelné výhody, a nejen zrovna ve smyslu trackingu jednotlivých unikátních zařízení vládou. V tom je paradoxně komanč efektivnější, ale když šel u nás nedávno uzákonit třeba pronájem LLU, tak by se jistě dalo něco podobně celoevropsky nařídit i s IPv6.
Vše je řečeno na www.fuxoft.cz
Přečteno 92 846×
Přečteno 84 662×
Přečteno 42 349×
Přečteno 40 420×
Přečteno 37 687×