Hlavní navigace

Pravda o Linuxu

13. 2. 2006 10:39 (aktualizováno) František Fuka

Přešel jsem z Debian Linuxu na Ubuntu Linux (technické detaily v angličtině zde) a neobešlo se to bez menších problémů. Například:

Po úspěšném nainstalování došlo k prvnímu bootu do mého nového systému. Po krátkém bootování a instalování se objevila prázdná modrá textová obrazovka a nic se nedělo. Naštěstí jsem věděl, jak se přepnout do systémové konzole a tam si přečíst hlášku související s HD mechanikou: „Probing manually, this may take some time“. Tudíž jsem nezpanikařil a počkal 2 minuty, aby bootování pokračovalo.

Po nainstalování vůbec nefungoval zvuk. Žádné chybové hlášky, vše vypadalo vizuálně OK, ale bylo ticho. Po otevření aplikace „Volume control“ jsem hýbal všemi „šavlemi“, které se v ní nabízely, ale výsledek nulový. Stále ticho. Řešení: Musel jsem otevřít „Preferences“, v nich ručně zaškrtat 20 další šavlí (aby se v aplikaci vůbec objevily) a pak se všemi zkusmo pohnout a najít tu pravou (a rozhodně se nejmenovala „Master Volume“ ani nijak podobně rozumně). Zdůrazňuji, že mám originální SoundBlaster Live, tj. snad nejkompatibilnější zvukovou kartu, jaká dnes může existovat!

Nešla přehrávat žádná multimedia. Žádné filmy (ani v open formátech), žádné MP3 ani WAV. Po kliknutí na jakýkoliv multimediální soubor se otevřela aplikace jménem „Totem“, která ohlásila „No suitable codec found“. V package manageru jsem zkusil vyhledat balíček s názvem „totem codecs“ a podobně, ale nic jsem nenalezl. Netriviální řešení viz odkaz nahoře.

Chtěl jsem si nadefinovat několik svých oblíbených klávesových zkratek s použitím tlačítka „Win“ (to mezi Ctrl a Alt). Našel jsem bez problémů aplikaci pro předefinovávání klávesových zkratek, ale kdykoliv jsem chtěl nějakou zkratku změnit a stiskl jsem modifikátor „Win“, počítač nepočkal až stisknu samotnou klávesu (např „F1“), ale okamžitě zaznamenal pouze „Win“. (Tj. počítač nevěděl, že „Win“ je modifikační klávesa a bral ji jako obyčejné tlačítko, podobně jako třeba „Page Up“.) Řešení: V jiné aplikaci „Keyboard Preferences“ v sekci „Layout Options“, v podsekci „Alt/Win key behaviour“ jsem musel změnit nastavení z „Default“ na „Super is mapped to the Win-keys“ (default)„. Jak mohou být dvě různá nastavení obě "default“? Jak má „normální uživatel“ vědět, co je to „Super“?

Jak může být ve vestavěném Help systému napsáno „Abyste udělali X, jděte do menu Y a vyberte Z“, když v menu Y položka Z vůbec není!

A další podobné drobnosti…

Možná se divíte, proč o tom píšu. Jsou to přece drobnosti a každý, kdo umí anglicky a používat Google, by to přece vyřešil taky, ne?

Mám Linux velice rád, velice se mi líbí, že se mi nyní počítač chová skoro přesně tak, jak bych chtěl a nepřipravuje mi nečekaná překvapení. Obávám se ale, že výše uvedené „drobnosti“ způsobují, že Linux stále není instalovatelný a konfigurovatelný „normálními uživateli“, a to ani Ubuntu Linux, který k tomuto cíli má pravděpodobně nejblíž.

Všimněte si, že píšu „instalovatelný a konfigurovatelný“ a nikoliv „používatelný“. Po pár hodinách bych byl pravděpodpobně schopen nakonfigurovat Linux tak, aby byl bez problémů použitelný mou matkou nebo sestrou (totéž už jsem provedl šéfredaktorce nejmenovaného evropského filmového měsíčníku, která měla předtím neustálé problémy s viry a nyní je s tučňákem, Firefoxem a OpenOffice v pohodě).

A v tomhle je ten problém. Člověk sebere odvahu, rozhodne se „zkusit ten zázračný Linux“, nainstaluje ho, nefungují mu zcela „základní“ věci jako zvuk nebo WiFi, má třeba i vůli si pomoci sám, ale najde rady, obsahující neznámá slova jako „root“, „$HOME“ nebo „RTFM“. Vy, kteří Linuxu rozumíte: Nepodceňujte tyhle drobnosti! Věřte mi, že to „nedotčené lidi“ strašně štve a nejednou je to dožene k tomu, že se opět vrátí k Windows a o Linuxu už nechtějí slyšet… Já díky tomu definitivně přešel na Linux až na třetí pokus.

Sdílet