Hlavní navigace

O čem že vlastně bude ten nový Internet?

26. 6. 2006 20:49 (aktualizováno) František Fuka

V posledních dnech mě zaujaly dva servery, které mě donutily zamyslet se nad tím, že rozvoj Internetu je nejen bouřlivý, ale ubírá se směrem, který je opravdu nepředvídatelný.

Dosud mě totiž nenapadlo příliš přemýšlet nad tím, nakolik zbytečným se stává akt „vlastnit svůj webserver a něco na něj instalovat“.

Nejdřív mě zaujal server Gabbly.com, kde stačí pouze zadat správné URL a ejhle – najednou můžu s kýmkoliv chatovat na svém oblíbeném serveru. Aniž by pro to musel správce onoho serveru cokoliv dělat (kdyby byl správce serveru ochoten něco dělat, může tento chat naprosto triviálně do své stránky implementovat, aby se tam zobrazoval každému návštěvníkovi).

Ne, Gabbly.com nebyl první, kdo podobný chat vymyslel, ale uživatelská jednoduchost této implementace je ohromující.

A to není nic proti téhle stránce. Zadejte do jejího okénka adresu jakékoliv své oblíbené internetové stránky (pokud je to HTML stránka) a najednou ji můžete editovat ve WYSIWYG prostředí – aniž byste museli opouštět svůj prohlížeč nebo si něco instalovat.

Výsledné editace sice nemůžete nikam ukládat, ale to není důkaz nechopnosti tvůrců, nýbrž záměrné omezení demonstrační verze (plná je za peníze). Důležité je, že to technicky jde a velmi brzy jistě někdo vymyslí jak naklonovat libovolnou existující HTML stránku a takto vesele ji editovat na nějakém freehostingu (a k tomu si na ní v reálném čase chatovat). Aniž bych musel rozumět webdesignu a aniž bych musel mít nějaký svůj webserver!

Nebude ten Internet budoucnosti o tom, že si každý pouze zaregistruje svou doménu a nebude potřebovat žádný fyzický počítač, kam by svůj webserver umístil, protože všechno bude běžet na freehostingových službách a bude to zkompletované z elementů a služeb, nacházejících se na jiných serverech? Znovu v této souvislosti připomínám ning.com, v kombinaci např. s Google Base strašidelná věc, umožňující vám vytvářet složité webové aplikace aniž byste museli mít svůj webserver.

Myslel jsem si, že „seriózní uživatel“ s něčím takovým nebude nikdy svolný, protože chce, aby jeho data byla fyzicky „bezpečně“ na jeho vlastním počítači. Ale říkám si… Pokud nemáte svůj server ve své vlastní webhostingové firmě, stejně mají k vašim datům přístup spousty lidí, o kterých nic nevíte. Je to o tolik horší, než to mít všechno na profesionálně zálohovaném diskovém poli někde u Google?

Sdílet