Hlavní navigace

Nový Blogger.com pro vaši doménu

7. 1. 2007 0:43 František Fuka

Před nějakým tím měsícem byla s velkou slávou oznámena nová betaverze služby blogger.com. Před pár týdny se dostal do stavu, kdy je konečně použitelný.

Měl jsem původně strach z toho, zda nebude problém přejít na „nový“ blogger.com když je má HTML šablona podstatně upravená proti originálu. Problém to nakonec nebyl, jen se v ní trochu pomrvila diakritika, což jsem dal rychle do pořádku (teď mluvím o blog.kompos­t.cz).

Nový blogger totiž podporuje roztomilou WYSIWYG editaci vzhledu vašeho blogu, ale pokud jste h&x0r, máte přístup k její HTML podobě a můžete se hrabat přímo v ní. Samozřejmě se ale potom nemůžete jen tak vrátit k WYSIWYG přesouvání prvsků stránky…

K nejviditelnějším změnám nového blogger.com patří především tagování blogpostů a mnohem rychlejší publikování změn (prakticky okamžité, žádné „Please wait, updating“).

Podstatná je ovšem včerejší featura, umožňující vám umístit váš blog prakticky kamkoliv. Dosud bylo možné váš blog z blogger.com automaticky posílat na váš server (přes FTP nebo SCP). Bylo to příjemné, ale každý update pak samozřejmě nějakou dobu trval (hodně velkou dobu, pokud šlo o změnu šablony a tím pádem všech stránek blogu) a vyžadovalo to mít svůj správně zkonfigurovaný server.

Pomocí „custom domain blogs“ si nyní můžete libovolnou svou doménu přesměrovat pomocí CNAME záznamu na server Googlu a zobrazovat tak libovolný svůj blog na libovolné své doméně (včetně obrázků v jeho postech), aniž byste museli vlastnit jakýkoliv webserver! To považuji za zásadní krok vpřed, umožňující mnoha lidem, aby si pořídili efektně vypadající blog na své vlastní doméně a jejich jedinými výdaji bude každoroční poplatek za doménu. A vzhledem k slušným možnostem šablon Bloggeru výsledek ani nemusí moc připomínat „tradiční“ blogy na blogger.com. Jak jsem si vyzkoušel na fuxoft.blogspot­.com, přestěhovaném nyní (opravdu během pár sekund) na blog.fuxoft.cz, stará adresa je luxusně přesměrována na novou, včetně zachování URL jednotlivých postů.

Sdílet