Hlavní navigace

Hello, Jabber

16. 2. 2006 11:14 (aktualizováno) František Fuka

Včera se sešlo dohromady, respektive vyvrcholilo, několik událostí. Především v mé sekci CZFree přestala fungovat internetová gateway. Naštěstí se mi podařilo napojit na internet velmi provizorně skrz jinou gateway na druhém konci Prahy – ale ta fungovala pouze jako HTTP proxy, tudíž jsem skrz ní nemohl používat ICQ.

Shodou okolností mi v tu chvíli Google konečně zprovoznil svůj GTalk zabudovaný v GMailu a já tak mohl některé IM záležitosti vyřídit jeho prostřednictvím (samozřejmě pouze s lidmi, kteří také měli GMail a zrovna ho používali). Funguje překvapivě dobře a jediný nedostatek vidím v tom, že při příchodu zprávy se z browseru neozve žádný zvukový efekt – ale i na tom Google odborníci jistě už pracují.

Vzhledem k tomu, že v linuxovém messengeru GAIM mám neustále problémy s češtinou (nejlepší nastavení, kterého jsem dosáhl, spočívá v tom, že od lidí s windowsovskými klienty mi mizí všechna „z“ s háčkem) a od nedávné změny ICQ protokolu se mu občas také některé zprávy prostě „ztratí“.

Naopak skrze GTalk (respektive Jabber, protože jde o stejný protokol) mi funguje bez problémů diakritika (přes GMail web i přes GAIM), mohou mi psát i lidé, kteří mají Jabber účet jinde než na GMailu a především – všechny naše konverzace se automaticky zálohují na serveru GMailu a mohu si je tam luxusně prohlížet a prohledávat mezi svou poštou! P.S: Zkuste přes GMail rozhraní poslat chatovou zprávu obsahující klasický smajlík a pak ho pár sekund pozorně sledujte – u Google se evidentně vyblbnou.

Co z toho vyplývá? Že budu sice ještě nějakou dobu provozovat současně ICQ i Jabber, ale budu se postupně snažit udělat z Jabberu svůj primární IM kontakt. Takže pokud jste mi doteď psali na ICQ a máte i účet na Jabberu (pokud máte GMail, pak ho automaticky už máte!), ozývejte se mi raději na Jabber id „fuxoft@gmail.com“ než na dosavadní ICQ.

A ještě jedna věc: Víte o nějakém Java nebo Symbian messengeru, který by podporoval GTalk (Jabber) i ICQ a fungoval v Nokii 6681? Agile Messenger je fajn, ale není zadarmo.

Sdílet