Hlavní navigace

Google Pages a Google Všechno

26. 2. 2006 17:56 František Fuka

Uplynul další týden a je zde další služba od Google, a to Google Pages. Pomocí WYSIWYG editoru si nyní každý majitel GMail účtu může vytvořit své internetové stránky, které budou hostované na username.google­pages.com (pár screenshotů). Vyberete si layout, vyberete si design, uploadujete obrázky a další soubory a pak všechno sesadíte dohromady v elegantním WYSIWYG editoru. Pokud chcete dodatečně změnit design, prostě si vyberete jiný a kliknete na něj. Vytvoření tohoto veledíla bylo otázkou několika sekund.

Google se snaží dát internetovým stránkam jednoduchost, pochopitelnost, možná „lidovost“. Neexistují žádné přípony „.htm“ nebo „.html“, neexistují žádné podadresáře. Místo „index.html“ se výchozí stránka jmenuje „home“ a další se jmenují jak vás napadne. Jak již je u Google tradicí, celý projekt je v Beta stádiu a časem prý bude možno automatizovat tvorbu složitějších sajtů s mnoha provázanými stránkami.

Kdyby s něčím podobným přišla jiná firma, jistě by se kolem toho snažila udělat velké haló (i když jde „pouze“ o sloučení mnoha existujících technologií do jednoho hezkého balíčku). U Google je to ale jen další krůček k ovládnutí online světa. Je vám jasné, kam to celé směřuje? Svou Google Page provážete s Google Base a jejím prostřednictvím budete prodávat co vás napadne, přičemž Google bude zpracovávat vaše platby. A to není můj divoký sen, to je realita, která už teď funguje (byť jen pro vybrané schválené uživatele). Google se stalo přímým konkurentem PayPalu, EBaye a všechn online obchodů.

Sdílet