Hlavní navigace

Google Image Labeler - Víc než jen zábava

2. 9. 2006 9:45 (aktualizováno) František Fuka

Na Internetu existuje spousta stránek, kde si můžete zahrát různé hříčky ve Flashi nebo Javascriptu a tím zabít čas. Dovolte, abych vám představil jednu novou a dle mého názoru unikátní:

Je to Google Image Labeler. Pointa hry je následující: Jste náhodně spárován s jiným hráčem z jiného konce světa a pak je vám oběma ukázán stejný náhodný obrázek. Oba musíte napsat klíčová slova, která podle vás nejlépe vystihují tento obrázek. Můžete jich napsat kolik chcete. Ve chvíli, kdy se váš soubor slov aspoň v jednom slově shoduje se souborem slov vašeho spoluhráče, dostanete oba 100 bodů a pokračujete dalším obrázkem. A tak stále dokola.

Cílem hry je nasbírat během 90 sekund hry co nejvíce bodů. Dnes se například nějaké dvojici hráčů podařilo shodnout během 90 sekund na klíčových slovech pro osmnáct obrázků (můj rekord je zatím 6).

„Fajn,“ říkáte si možná, „90 sekund mírně zábavného psaní (v angličtině, pochopitelně). Není takových blbostí na Internetu spousta?“ A máte pravdu, je.

„Podobných blbostí“ skutečně je na Internetu spousta. Myslím, že jsem dokonce před pár měsíci hrál hru, která byla prakticky totožná (ovšem běžela ve Flashi, ne v Javascriptu jako tato). O Google Image Labeleru píšu proto, že cílem této hry není v první řadě pobavit, nýbrž zaplnit databázi Googlu!

Google pracuje na nových algoritmech pro rozpoznávání obrazu. Ve chvíli, kdy se u nějakého obrázku shodnou dva hráči na klíčovém slově (např. „horse“), má Google prakticky jistotu, že toto klíčové slovo skutečně výstižně popisuje obsah obrázku. Pak mu stačí v obrovské Googledatabázi najít další obrázky, o kterých už ví, že jsou „horse“, a svým supervychytaným algoritmem zjistit, co mají tyto obrázky společného. A tím se vyhledávač Googlu učí a následně bude schopen zcela automaticky rozpoznat, že je na nějakém obrázku kůň (a jako bonus si odvodit, že kde je „horse“, tam je většinou „grass“, „fence“ atd…).

Jsme vlastně svědky toho, že Google naprogramoval relativně jednoduchou aplikaci, která se učí z množství dat. A pak naprogramoval jednoduchou hříčku, která využije obrovskou uživatelskou základnu Googlu k tomu, aby jejich samoučící aplikace měla dost dat, ze kterých se učí. Rozhodli se pro hru, protože kdyby pouze nabízeli „Pište nám prosím k náhodným obrázkům klíčová slova“, lidi by to zdaleka tolik nebavilo. A navíc tato hra elegatně řeší problém s „vtipálky“, kteří by automaticky ke všem fotkám psali „penis“, „penis“, „penis“. Takhle musí ti vtipálci být dva a vědět o tom, že je Google spároval (což se nedozví, protože jméno vašeho spoluhráče se vám vypíše až po skončení hry).

Prostě pár dobrých nápadů spojených do geniálního celku. Tohle je jedna z těch věcí, kvůli kterým Googlu fandím.

UPDATE: Můj nový rekord se zdatným spoluhráčem: 15 shodných (z toho 4× „people“).

UPDATE 2: Pokud rozumíte mluvené angličtině a tato problematika vás zajímá, tady je k vidění extrémně zajímavá přednáška Luise von Ahna přesně o této „hře“, rozpoznávání obrázků a směrech, kam to všechno může vést. Díky dobré duši v názorech pod článkem.

Sdílet

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).