Hlavní navigace

Google Browser Sync pro Firefox

9. 6. 2006 1:28 (aktualizováno) František Fuka

Google spustil další službu: Rozšíření (pouze pro Firefox) nazvané Google Browser Sync.

Jeho účel spočívá v tom, že pokud si ho nainstalujete na několik svých různých počítačů, budou se vám mezi nimi automaticky synchronizovat vaše bookmarky, historie surfování, cookies, předvyplněná hesla a otevřená okna/taby (případně jen něco z toho – můžete si vybrat). Všechna tato data budou uchovávána na serverech Googlu.

Leckdo může být na pochybách, zda Googlu svěřit svá hesla, cookies a historii surfování (i když komunikace s Google databází probíhá šifrovaně a je kromě vašeho Google hesla jištěna ještě speciálním PINem). To už je samozřejmě na svědomí každého uživatele, jak se s tím vypořádá.

Užitečnost tohoto řešení je evidentní pokud máte několik počítačů, se kterými střídavě pracujete a ke kterým nemají přístup nepovolané osoby (shodou okolností můj případ). Pokud jsem zvyklý zadat při surfování pouze prvních pár znaků adresy (a pak vybrat správný sajt kurzorem dolů) a při logování očekávám, že se mi předvyplní mé heslo, jistě je užitečné, že mi to bude přesně stejně fungovat pro všechny servery na všech mých počítačích.

Pár technických drobností: Po prvním spuštění rozšíření je na server Googlu uploadován aktuální stav všeho, co chcete synchronizovat, což může být hodně dat, která se dlouho připravují k odeslání (i několik desítek vteřin). Žádnou paniku, při dalším používání už se updatují pouze rozdíly a funguje to takřka okamžitě.

Pokud hodně surfujete a máte nastavenou historii např. na 90 dní (můj případ), může dojít k tomu, že vaše historie je tak obrovská, že Browser Sync nemůže takovou spoustu dat najednou uploadovat (na což vás upozorní). V takovém případě doporučuji historii dočasně zkrátit či zcela promazat a po uploadování opět změnit na vaši oblíbenou hodnotu. Další updaty již budou probíhat bez problémů.

Sdílet