Hlavní navigace

EiffelStudio je nyní Open Source

6. 4. 2006 10:19 František Fuka

Když jsem před nějakým rokem měl období „vyzkoušej co nejvíc programovacích jazyků, protože C je zlo“, poměrně dlouhou dobu jsem věnoval Eiffelu.

Eiffel je objektově orientovaný jazyk, jehož nejvýznamnější vlastností je pravděpodobně jeho extrémní přístup k typům a podmínkám (assertions). Jeho metodologie „design by contract“ přímo vyžaduje, aby bylo v každém místě programu velmi přesně definováno, jaká data jsou kde akceptovatelná a jaká data má která část aplikace generovat.

Výsledkem je, že pokud váš program jde zkompilovat a nehlásí syntaktické chyby, máte prakticky zaručeno, že bude fungovat. To je jistě výhoda, stejně jako skutečnost, že samotná syntaxe jazyka je extrémně jednoduchá a aplikace napsané v Eiffelu jsou velmi rychlé a přenositelné mezi různými platformami. Nevýhodou je, že Eiffel naprosto není vhodný pro problémy typu „teď potřebuju během pěti minut sfouknout takovou drobnost“ a že někomu může připadat, že kolem algoritmů vašeho programu je až moc deklarativní „omáčky“ (která ovšem slouží současně jako automatický generátor programové dokumentace). Podrobnosti viz odkaz výše.

Eiffel existuje ve dvou hlavních implementacích: Smart Eiffel je Open Source, ale pracuje na něm prakticky jen jediný člověk a stejně jako mnoho dalších projektů pod touto licencí má jeho projekt problém s tím, že jeho dokumentace je naprosto žalostná a autor neumí moc anglicky, což se bohužel projevuje i v jeho poznámkách uvnitř kódu. Užil jsem si při komunikaci s ním opravdu spoustu „legrace“. Naproti tomu EiffelStudio je robustní profesionální komerční megaprojekt (obsahující vlastní IDE), který sice byl pro nekomerční použití zdarma, ale k jeho zdrojovému kódu jste se nemohli dostat.

To se změnilo včera, kdy byly zdrojové kódy EiffelStudia uvolněna pod licencí OpenSource. Tato licence se stále týká pouze nekomerčního použití, ale pro mě je zásadní „psychologický“ rozdíl v tom, že se teď už nemusím bát, co se stane, když se autoři dostanou do potíží a zkrachují. Tato obava mi dříve bránila zabývat se v souvislosti s nějakými komplikovanějšími projekty EiffelStudiem a snažil jsem se místo toho vyznat ve Smart Eiffelu.

Z trendu „oepnsourcování“ komerčního softwaru mám samozřejmě radost, pokud se to tedy dá označit za trend. Víte o tom, že Linuxová verze revolučního vektorového kreslícího programu Xara je nyní také Open Source?

Sdílet